Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության նախագահ Լուիս Ինասիո Լուլա դա Սիլվան շնորհավորել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին Հայաստանում ընտրություններում տարած հաղթանակի առիթով:
Ուղերձում նշվում է. «Բրազիլիայի կառավարության և ժողովրդի անունից, ինչպես նաև անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում վերանշանակվելու առիթով: Բրազիլիան մեծ նշանակություն է տալիս մեր երկրները միավորող բարեկամության և համագործակցության պատմական կապերին: Վերահաստատում եմ իմ պատրաստակամությունը՝ համագործակցելու Ձերդ գերազանցության հետ, մեր քաղաքական երկխոսությունը խորացնելու, երկկողմ համագործակցությունը ընդլայնելու և երկու ժողովուրդների բարօրության համար փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող նախաձեռնություններն առաջ մղելու համար:
Բրազիլիայի կենսունակ հայ համայնքը ծառայում է որպես արժեքավոր կամուրջ մեր երկրների միջև՝ ամրապնդելով մարդկային, մշակութային և տնտեսական կապերը, որոնք մեզ ավելի են մոտեցնում: Դրա ներկայությունը հարստացնում է բրազիլական հասարակության բազմազանությունը և ավելի է ամրապնդում մեր ժողովուրդների միջև բարեկամության կապերը:
Մաղթելով Ձեզ ամենայն հաջողություն Հայաստանի Կառավարությունը կրկին ղեկավարելու Ձեր կարևոր առաքելության մեջ՝ խնդրում եմ ընդունել, պարո՛ն վարչապետ, խորին հարգանքներիս հավաստիքը»:

News | 2026/07/03 06:03
Brazilian President Luis Inacio Lula da Silva congratulated Prime Minister Nikol Pashinyan on his victory in the elections in Armenia.
The message states: "On behalf of the government and people of Brazil, as well as personally from me, I warmly congratulate you on your reappointment as Prime Minister of the Republic of Armenia. Brazil attaches great importance to the historical ties of friendship and cooperation that unite our countries. I reaffirm my willingness to cooperate with your excellency, to deepen our political dialogue, to expand bilateral cooperation, and to promote initiatives that represent mutual interest for the welfare of our two peoples.
The vibrant Armenian community in Brazil serves as a valuable bridge between our countries, strengthening the human, cultural, and economic ties that bring us closer together. Its presence enriches the diversity of Brazilian society and further strengthens the bonds of friendship between our peoples.
Wishing you every success in your important mission of leading the Government of Armenia, please accept, Mr. Prime Minister, the assurance of my highest consideration".