Բրիտանական BP-ն երեքշաբթի օրը հաղորդել է 5.7 միլիարդ դոլար net շահույթի մասին երկրորդ եռամսյակում, ինչը զգալիորեն գերազանցում է վերլուծաբանների սպասումները:
Այս արդյունքը հրապարակվել է անմիջապես այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը քննադատել է մեծ նավթային ընկերություններին՝ ասելով, որ նրանք «շատ փող են վաստակում» բարձր վառելիքի գների ֆոնին Իրանի պատերազմի պայմաններում:
«BP-ն անում է ամեն ինչ, որպեսզի կենտրոնանա այն բաների վրա, որոնք կարող ենք անել իրավիճակը բարելավելու համար», - ասել է BP-ի CEO Մեգ Օ'Նիլը CNBC-ին:
Հիմնական փաստեր երկրորդ եռամսյակում
- BP-ն 4%-ով բարձրացրել է իր դիվիդենտը՝ հասցնելով 8.66 ցենտի:
- Գործողության դրամական հոսքը կազմել է 10.9 միլիարդ դոլար:
- Net պարտքը երկրորդ եռամսյակի վերջում կազմել է 22.25 միլիարդ դոլար:
BP-ն հայտարարել է, որ սկսել է Archaea Energy-ի վաճառքի գործընթացը:
BP-ն նաև հայտարարել է, որ ավարտել է Գելզենկիրխենի ռեֆիների և հարակից բիզնեսների վաճառքը Klesch Group ներդրումային ընկերությանը:

Прибыль BP более чем удвоилась, Трамп критикует крупные нефтяные компании
Британская BP во вторник сообщила о чистой прибыли в 5,7 миллиарда долларов за второй квартал, что значительно превысило ожидания аналитиков:
Этот результат был опубликован вскоре после того, как президент США Дональд Трамп раскритиковал крупные нефтяные компании за то, что они «зарабатывают слишком много денег» на фоне высоких цен на топливо в условиях войны с Ираном:
«BP делает все возможное, чтобы сосредоточиться на том, что мы можем сделать для улучшения ситуации», - сказала генеральный директор BP Мег О'Нил CNBC:
Ключевые моменты второго квартала
• BP увеличила свои дивиденды на 4% до 8,66 цента:
• Операционный денежный поток составил 10,9 миллиарда долларов:
• Чистый долг на конец второго квартала составил 22,25 миллиарда долларов:
BP также сообщила о начале процесса продажи Archaea Energy:
BP также завершила продажу своего Гельзенкирхенского нефтеперерабатывающего завода и связанных бизнесов инвестиционной компании Klesch Group: