«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Սամվել Կարապետյանը նշել է, որ բոլոր հայ գերիների և ապօրինի պահվող անձանց վերադարձը հայրենիք պետք է լինի ՀՀ իշխանությունների առաջնային արտաքին քաղաքական օրակարգերից մեկը:
«1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին Արցախի ժողովուրդը հիմնվելով առկա իրավական, այդ թվում միջազգային իրավական հիմքերի վրա` իրացրեց ինքնորոշման իրավունքը։ Այդ իրավունքի իրացման գործընթացը հետագայում բազմիցս արձանագրվել և գնահատվել է միջազգային կազմակերպությունների ու դիտորդների կողմից։
Արցախի ամբողջական հայաթափման և տեղի ունեցած էթնիկ զտման հետևանքով բռնի տեղահանված արցախահայերն այսօր շարունակում են բախվել բազմաթիվ սոցիալական և տնտեսական խնդիրների։ Սա վկայում է Հայաստանում պետական քաղաքականության և սոցիալական ծրագրերի արդյունավետության լուրջ խնդիրների մասին։
Միևնույն ժամանակ, իշխանությունների կողմից հնչող և խրախուսվող ատելության խոսքը հասարակության մեջ պառակտման և բևեռացման հերթական դրսևորումներն են։
Մենք պետք է ապահովենք մեր հայրենակիցների անվտանգ, բարեկեցիկ և արժանապատիվ կյանքը Հայաստանի Հանրապետությունում։
Այսօր Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը շարունակում է մնալ Բաքվի բանտերում՝ փաստացի որպես պատանդ։
Փառք ու պատիվ մեր հայրենիքի համար զոհված բոլոր նահատակներին։ Աստված պահապան մեր ժողովրդին ու հայոց աշխարհին։

Все армянские военнопленные и незаконно удерживаемые лица должны быть возвращены на родину
Президент партии «Сильный Армения» Самвел Карапетян отметил, что возвращение всех армянских военнопленных и незаконно удерживаемых лиц на родину должно стать приоритетом внешнеполитической повестки армянских властей:
«2 сентября 1991 года народ Арцаха, основываясь на существующих правовых, в том числе международных правовых основах, реализовал право на самоопределение. Этот процесс реализации права впоследствии многократно фиксировался и оценивался международными организациями и наблюдателями.
В результате полной этнической чистки и произошедших этнических чисток, насильственно перемещенные армяне Арцаха продолжают сталкиваться с множеством социальных и экономических проблем. Это свидетельствует о серьезных проблемах в эффективности государственной политики и социальных программ в Армении.
В то же время, речь ненависти, звучащая и поощряемая властями, является очередным проявлением раскола и поляризации в обществе.
Мы должны обеспечить нашим соотечественникам безопасную, благополучную и достойную жизнь в Республике Армения.
Сегодня военное и политическое руководство Арцаха продолжает оставаться в тюрьмах Баку, фактически как заложники.