Boeing-ը երկրորդ եռամսյակում կրճատել է զուտ վնասը և 8%-ով ավելացրել հասույթը
ԱՄՆ-ի Boeing Co. ավիացիոն, տիեզերական և ռազմական տեխնիկայի խոշորագույն արտադրողներից մեկը 2026 թվականի երկրորդ եռամսյակում զգալիորեն կրճատել է զուտ վնասը և չափավոր աճ գրանցել հասույթի ցուցանիշում։ Միևնույն ժամանակ, ճշգրտված վնասը գերազանցել է շուկայի կանխատեսումները, իսկ հասույթը՝ դրանք գերազանցել, հաղորդում է Interfax-ը։
Ապրիլ-հունիս ամիսներին ընկերության զուտ վնասը կազմել է 428 մլն դոլար, կամ 0.67 դոլար մեկ բաժնետոմսի հաշվով, մինչդեռ մեկ տարի առաջ այն կազմել էր 612 մլն դոլար, կամ 0.92 դոլար մեկ բաժնետոմսի հաշվով։
Ճշգրտված վնասը մեկ բաժնետոմսի հաշվով նվազել է 1.24 դոլարից մինչև 0.76 դոլար։
Հասույթն աճել է 8%-ով՝ հասնելով 24.56 մլրդ դոլարի։
LSEG-ի հարցմանը մասնակցած վերլուծաբանները միջինում կանխատեսել էին մեկ բաժնետոմսի հաշվով 0.30 ճշգրտված վնաս և $24.25 մլրդ հասույթ։
Քաղաքացիական ավիացիայի ստորաբաժանման հասույթը երկրորդ եռամսյակում աճել է 8%-ով՝ մինչև 11.75 մլրդ դոլար, իսկ մատակարարումները՝ 14%-ով՝ հասնելով 171 ինքնաթիռի։ Boeing-ը ստացել է 246 նոր պատվեր, այդ թվում՝ Korean Air, Delta Air Lines և SMBC Capital ընկերություններից։
Հունիսի վերջի դրությամբ ընկերության պատվերների պորտֆելը գնահատվել է 597 մլրդ դոլար, որը ներառում է ավելի քան 6.2 հազար ինքնաթիռ։
Պաշտպանական և տիեզերական տեխնիկայի ստորաբաժանման վաճառքներն ապրիլ-հունիսին աճել են 13%-ով՝ մինչև 7.48 մլրդ դոլար։ Միաժամանակ, ծառայությունների ոլորտի հասույթն ավելացել է 1%-ով և կազմել 5.34 մլրդ դոլար։

Boeing сократил чистый убыток и увеличил выручку на 8% во втором квартале
Американская компания Boeing Co., один из крупнейших производителей авиационной, космической и военной техники, значительно сократила чистый убыток и продемонстрировала умеренный рост выручки во втором квартале 2026 года. При этом скорректированный убыток превысил прогнозы рынка, а выручка оказалась выше ожиданий, сообщает Interfax.
В апреле-июне чистый убыток компании составил 428 миллионов долларов, или 0,67 доллара на акцию, в то время как годом ранее он составлял 612 миллионов долларов, или 0,92 доллара на акцию.
Скорректированный убыток на акцию снизился с 1,24 доллара до 0,76 доллара.
Выручка увеличилась на 8% и составила 24,56 миллиарда долларов.
Аналитики, участвовавшие в опросе LSEG, в среднем прогнозировали скорректированный убыток на акцию в 0,30 доллара и выручку в 24,25 миллиарда долларов.
Выручка подразделения гражданской авиации во втором квартале выросла на 8% до 11,75 миллиарда долларов, а поставки увеличились на 14%, составив 171 самолет. Boeing получил 246 новых заказов, в том числе от Korean Air, Delta Air Lines и SMBC Capital.
На конец июня портфель заказов компании оценивался в 597 миллиардов долларов и включал более 6,2 тысячи самолетов.
Продажи подразделения оборонной и космической техники в апреле-июне увеличились на 13% до 7,48 миллиарда долларов. В то же время выручка в сфере услуг увеличилась на 1% и составила 5,34 миллиарда долларов.