Երևանի Ադոնցի 2/6 հասցեի նորակառույցի բնակիչները դժգոհում են՝ 2026 թվականին ապրում են 90-ականների պայմաններում:
Կառուցապատող «Միկշին» ընկերությունը «Երազ» բնակելի թաղամասում 2020-ին սկսել է 6 նոր շենք կառուցել: Դրանցից մի քանիսն, ըստ բնակիչների, պետք է 2024-ի դեկտեմբերին շահագործման հանձնվեին, մյուսները՝ 2025-ի դեկտեմբերին, բայց մինչ օրս դա չի արվել: Չունեն նաև սեփականության վկայականներ. բնակիչները ասում են, որ շատերն այլևս չէին կարող և՛ վարձով ապրել, և՛ հիփոթեք վճարել, կառուցապատողի համաձայնությամբ տեղափոխվել են իրենց բնակարաններ:
Հոսանքն ու ջուրը ստանում են կառուցապատողից, որովհետև դեռ ոչ ՀԷՑ-ի, ոչ էլ «Վեոլիա»-ի բաժանորդ չեն:
«Որպեսզի բնակիչներին ինչ-որ ձև գոհացնի, բանալիները տվել է, բնակիչներից շատերը բնակվում են, իրենց հաշվին հոսանք է տվել, դեռ հաշիվ չի գրել, բայց հաշվիչները և լարերը մեր հաշվին առել ենք, տեղադրել: Ամեն մեկ, երկրորդ շաբաթը մեկ 24 ժամից ավելի անջատվում է վթարային»,- պատմեց բնակիչներից մեկը:
Դավիթ Ստեփանյանը, որ «Միկշին» ընկերության շինարարությունն իրականացնող «Էս Թի Սերվիս»-ի փոխտնօրենն է, «Ազատությանն» ասաց, որ իրենք դիմել են ՀԷՑ, որ բնակիչներին բաժանորդ դարձնեն, սպասում են պատասխանի:
ՀԷՑ-ից «Ազատությանը» փոխանցեցին, որ Ադոնցի 2/6 շենքի կառուցապատողը տարիներ առաջ է դիմել բաշխման ցանցին միանալու համար, սակայն աշխատանքները ձգձգվել են:
Կադաստրի պետական կոմիտեն մերժել է կառուցապատողի սեփականության իրավունքի գրանցումը՝ փաստաթղթերում անհամապատասխանությունների պատճառով:

Жители нового здания по адресу Адоци 2/6 в Ереване недовольны тем, что в 2026 году они живут в условиях 90-х годов:
Застройщик компания «Микшин» начала строительство 6 новых зданий в жилом комплексе «Ераз» в 2020 году. По словам жителей, некоторые из них должны были быть сданы в эксплуатацию в декабре 2024 года, другие - в декабре 2025 года, но до сих пор этого не произошло. У них также нет свидетельств о собственности. Они говорят, что многие больше не могли одновременно арендовать жилье и платить ипотеку, и по согласованию с застройщиком переехали в свои квартиры.
Электричество и вода поступают от застройщика, так как они еще не являются абонентами ни Энергетической компании, ни «Веолии».
«Чтобы как-то удовлетворить жителей, ключи были выданы, многие из жителей живут, электричество оплачивают за свой счет, счет еще не выставлен, но счетчики и провода были установлены за наш счет», - рассказал один из жителей.
Давид Степанян, заместитель директора компании «Эс Ти Сервис», осуществляющей строительство «Микшин», сказал «Азатутюн», что они обратились в Энергетическую компанию, чтобы сделать жителей абонентами, и ждут ответа.
Энергетическая компания сообщила «Азатутюн», что застройщик по адресу Адоци 2/6 обращался к ним много лет назад, но работы по подключению затянулись.
Государственный комитет по кадастру отказал в регистрации прав собственности застройщика из-за несоответствий в документах.