Ծառուկյանի ձերբակալությունն ու նոր մեղադրանքները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և խոշոր գործարար Գագիկ Ծառուկյանի հարաբերությունները վաղուց դուրս են եկել սովորական քաղաքական բանավեճի շրջանակներից՝ վերածվելով անձնական ու քաղաքական գոյատևման պայքարի։
2026թ. հուլիսի 6-ին ձերբակալվեց գործարար, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը։ Ձերբակալությանը նախորդել էին ժամեր տևած խուզարկությունները Ծառուկյանի առանձնատանն ու նրա հետ փոխկապակցված 70-ից ավելի հասցեներում։
Հաջորդ օրը՝ հուլիսի 7-ին Երևանի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը Ծառուկյանին 2 ամսով կալանավորելու որոշում կայացրեց։ Գագիկ Ծառուկյանը մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափերով խարդախության և առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման մեջ:
Ըստ Քննչական կոմիտեի, Գագիկ Ծառուկյանը և մի քանի իրանցի գործարարներ համատեղ հիմնել են ընկերություններ՝ իրավաբանական անձինք։ Ապա Իրանից Հայաստան են ներկրել 52 միավոր տրանսպորտային միջոց, տեխնիկա, վառելիք և տարբեր տեսակի ապրանքներ։
«Ներկրումները քողարկելով տնտեսական գործունեություն ծավալելու ձևական դրսևորումներով, կեղծել են ներմուծման մաքսային հայտարարագրերը և պաշտոնական այլ փաստաթղթեր, նախապես առաջացած դիտավորությամբ հափշտակել են ընդհանուր 21 մլն 72 հզր 827 ԱՄՆ դոլարին համարժեք շուրջ 8 մլրդ 126 մլն 946 հզր 460 ՀՀ դրամ արժողության գույքերը»,- ասված է Քննչական կոմիտեի հաղորդագրության մեջ։
Գլխավոր դատախազությունը կասկածելի է համարում Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող մի շարք գույքերի ձեռք բերման օրինականությունը։ 2023 թվականին Ծառուկյանի ու ընտանիքի անդամների՝ կնոջ, ծնողների, որդիների, հարսի գույքն ուսումնասիրվում է Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունում:
Քրիստոսի նոր փորձությունը
Այս ամենին զուգահեռ, անորոշ է նաև Գագիկ Ծառուկյանի ամենահավակնոտ նախագծի ճակատագիրը՝ Հատիս լեռան գագաթին Հիսուս Քրիստոսի արձանի կառուցումը։ 33 մետր բարձրությամբ (իսկ պատվանդանով՝ շուրջ 77 մետր) մոնումենտալ կոթողի նախագիծը հայտնվել է նաև միջազգային առաջատար լրատվամիջոցների ուշադրության կենտրոնում։
Այս նախագիծը սկզբից ևեթ բախումների պատճառ դարձավ։ Հայ Առաքելական եկեղեցին կտրականապես դեմ էր՝ Փրկչի արձանի տեղադրումը չի համապատասխանում եկեղեցու դարավոր ավանդույթներին։ Բնապահպաններն ու հնագետներն էլ ահազանգում էին Հատիսի պատմամշակութային շերտերի ու բրոնզեդարյա ամրոցի ավերման մասին։
Այսօր, երբ Ծառուկյանը կրկին կալանավորված է, իսկ նրա ձեռնարկությունների գործունեությունը՝ կասեցված, Հատիսի գագաթին կիսատ մնացած կառուցապատումը ստանում է միանգամայն այլ խորհուրդ։
Քրիստոսի արձանի ճակատագիրը նույնքան մշուշոտ է, որքան ԲՀԿ առաջնորդինը։
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը հիմնադրվել է 2004 թվականին, նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կառավարման ժամանակ։ Հիմնադիրը Գագիկ Ծառուկյանն է։ Հիմնադրումից հետո կուսակցությունը մասնակցել է խորհրդարանական բոլոր ընտրություններին։
ԲՀԿ-ն եղել է երկրորդ ամենաշատ ձայներ ստացած ուժը 2007, 2012, 2017 և 2018 թվականների Ազգային ժողովի ընտրություններում։
2021 թվականի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին Բարգավաճ Հայաստանը հավաքեց 3.9% և իր պատմության մեջ առաջին անգամ չկարողացավ հաղթահարել անցողիկ շեմը։
ԲՀԿ առաջնորդի նկատմամբ քրեական վարույթի նախաձեռնությունը նրա թիմակիցները քաղաքական հետապնդում են համարում։

Арест Царукяна и новые обвинения
Отношения премьер-министра Никола Пашиняна и крупного бизнесмена Гагика Царукяна давно вышли за рамки обычных политических дебатов и превратились в борьбу за личное и политическое выживание.
6 июля 2026 года был арестован бизнесмен, председатель партии "Процветающая Армения" Гагик Царукян. Аресту предшествовали многочасовые обыски в доме Царукяна и более чем 70 связанных с ним адресах.
На следующий день, 7 июля, суд общей юрисдикции Еревана принял решение о двухмесячном аресте Царукяна. Гагик Царукян обвиняется в особо крупном мошенничестве и отмывании особо крупных сумм денег.
По данным Следственного комитета, Гагик Царукян и несколько иранских бизнесменов совместно основали компании, юридические лица. Затем они ввезли в Армению 52 единицы транспортных средств, техники, топлива и различные товары.
«Скрывая импорт под формальными проявлениями экономической деятельности, они подделали таможенные декларации и другие официальные документы, преднамеренно похитив имущество на общую сумму около 21 миллиона 72 тысячи 827 долларов США, что эквивалентно примерно 8 миллиардов 126 миллионов 946 тысяч 460 драмов», - говорится в сообщении Следственного комитета.
Генеральная прокуратура считает сомнительным законность приобретения ряда имущества, принадлежащего Гагику Царукяну. С 2023 года имущество Царукяна и его членов семьи, включая жену, родителей, сыновей и невестку, изучается в Управлении по делам конфискации незаконно полученного имущества Генеральной прокуратуры.
Новая попытка Христа
В то же время судьба самого амбициозного проекта Гагика Царукяна - строительство статуи Иисуса Христа на вершине горы Хатис - остается неопределенной. Проект монументальной статуи высотой 33 метра (с постаментом около 77 метров) привлек внимание международных ведущих СМИ.
Этот проект с самого начала стал причиной конфликтов. Армянская Апостольская Церковь была категорически против установки статуи Спасителя, утверждая, что это не соответствует многовековым традициям церкви. Экологи и археологи также предупреждали о разрушении историко-культурных слоев и бронзового укрепления Хатиса.
Несмотря на сопротивление церкви и общественности, правительство Никола Пашиняна дало зеленый свет проекту, заявив, что он будет способствовать развитию туризма.
Сегодня, когда Царукян снова арестован, а деятельность его предприятий приостановлена, строительство на вершине Хатиса приобретает совершенно иной смысл.
Судьба статуи Христа столь же туманна, как и судьба лидера БПП.
Партия "Процветающая Армения"
Партия "Процветающая Армения" была основана в 2004 году во время президентства Роберта Кочаряна. Основатель - Гагик Царукян. С момента своего основания партия принимала участие во всех парламентских выборах.
БПП была второй по количеству голосов на выборах в Национальное собрание в 2007, 2012, 2017 и 2018 годах.
На внеочередных парламентских выборах 2021 года "Процветающая Армения" набрала 3,9% и впервые в своей истории не смогла преодолеть проходной барьер.