Լուրեր | 2026/07/29 08:01
Բիթքոյնը (BTC) և էթեր (ETH) ճնշման տակ են, սակայն նրանց գները մնում են իրենց 50-օրյա միջիններից բարձր, ինչը դրական նշան է: Ընդհանուր շուկան այնքան էլ հաջողակ չէ:
50-օրյա պարզ շարժական միջինը (SMA) լայնորեն դիտվում է որպես կարճաժամկետ միտումների ցուցիչ: Այդ մակարդակից բարձր գների անցումը դիտվում է որպես bullish մոմենտումի նշան: Այժմ 100 ամենաբարձր արժույթներից միայն 29-ը, այդ թվում՝ երկու ամենամեծը, առևտուր են անում իրենց 50-օրյա միջիններից բարձր: Այսպիսով, լայնությունը որոշիչորեն bearish է:
Սա նույնիսկ ավելի վատ է, երբ համեմատում ենք Nasdaq 100-ի լայնության հետ: Երկուշաբթի, ինդեքսի 47 բաժնետոմսեր առևտուր են անում իրենց 50-օրյա SMA-ներից բարձր:
Այս փաստը ցույց է տալիս, որ հունիսի 1-ին BTC-ի վաճառքի հետևանքով կայունությունը դեռ չի տարածվել ավելի լայն կրիպտո շուկայի վրա: Սակայն հույս կա: Էթերը, ալթքոյների առաջնորդը, վերջերս գերազանցել է բիթքոյնին, ինչը բարձրացնում է հույսերը, որ շուտով այլ արժույթներ կարող են ուժեղ պահանջ ունենալ:
Շատ բան կախված է ԱՄՆ-ի Դաշնային պահուստային համակարգի տոկոսադրույքների որոշումից, որը սպասվում է չորեքշաբթի:
«Սեպտեմբերի բարձրացումը այժմ լիովին գուշակված է ապագայի շուկաներում, ուստի կարծում ենք, որ դոլարի նշանակալի աճի համար խիստ բարձր է պահանջը», - ասաց Մեթյու Ռայանը, Ebury գլոբալ ֆինանսական ծառայությունների ընկերության շուկայի ռազմավարության ղեկավար:
Սա նաև նշանակում է, որ խիստ բարձրացման դեպքում, որը կարող է բիթքոյնին իջեցնել, պահանջը նույնպես բարձր է: BTC-ն և Դոլարի ինդեքսը (DXY) հակադարձորեն կապված են:
Մարեքսի վերլուծաբանները նշում են, որ ԱՄՆ-ի հիմնական PCE ինֆլյացիայի և ՀՆԱ-ի տվյալները, որոնք սպասվում են այս շաբաթ, կարող են նաև առաջացնել տատանումներ, հատկապես հիմա, երբ CLARITY օրենքի առաջընթացը հետաձգվել է:
«Միակ կրիպտո-հատուկ աջակցությունը պարզապես վերացել է, Սենատը CLARITY օրենքը հետաձգել է, որպեսզի առաջնահերթություն տա Ռուսաստանի պատժամիջոցների օրինագծերին, ուստի քվեարկությունը հավանաբար չի լինի օգոստոսի արձակուրդի վերջին օրերին», - ասվում է նրանց էլփոստում:

Биткойн (BTC) и эфир (ETH) находятся под давлением, но их цены остаются выше их 50-дневных средних значений, что является бычьим знаком. Широкий рынок не так удачлив.
50-дневная простая скользящая средняя (SMA) широко отслеживается как индикатор краткосрочных трендов. Пробитие выше этого уровня рассматривается как признак наращивания бычьего импульса. В настоящее время только 29 из 100 крупнейших монет, включая две крупнейшие, торгуются выше своих 50-дневных средних значений. Таким образом, широта остается решительно медвежьей.
Это выглядит еще хуже по сравнению с широтой Nasdaq 100. На понедельник 47 акций из индекса торговались выше своих 50-дневных SMA.
Это показывает, что стабильность, наблюдаемая с тех пор, как распродажа BTC остановилась ниже $58,000 1 июня, еще не распространилась на более широкий крипторынок. Но есть надежда. Эфир, вестник альткойнов, недавно превзошел биткойн, что повышает надежды на то, что скоро другие монеты могут получить сильный спрос.
Многое зависит от решения ФРС по процентным ставкам, которое ожидается в среду.
«С учетом того, что повышение в сентябре теперь полностью учтено фьючерсами, мы считаем, что планка для ястребиных сюрпризов, которые значительно укрепляют доллар, высока», - сказал Мэттью Райан, глава рыночной стратегии глобальной финансовой компании Ebury.
Это также означает, что планка для ястребиных сюрпризов, которые могут снизить BTC, высока. BTC и индекс доллара (DXY) обратно коррелированы. Аналитики Marex отметили, что данные по базовой PCE инфляции и ВВП США, ожидаемые на этой неделе, также могут вызвать волатильность, особенно сейчас, когда прогресс Закона о ясности был отложен.
«Единственная крипто-специфическая поддержка только что исчезла, Сенат отложил Закон о ясности, чтобы отдать приоритет законопроектам о санкциях против России, поэтому голосование вряд ли состоится до последних дней перед августовским перерывом», - сказали они в электронном письме.
Читать далее: Для анализа сегодняшней активности в альткойнах и деривативах смотрите Crypto Markets Today.