Լուրեր | 2026/07/17 07:01
Բիթքոինի BTC$63,425.27 աճող օպցիոնների շուկան զգալի փոփոխություն է կրել, որը կարող է դանդաղեցնել ամենամեծ կրիպտոարժույթի աճը $70,000-ից վեր:
Այս փոփոխությունը կապված է օպցիոնների բաց հետաքրքրության հետ, որը չափում է տարբեր հարվածային մակարդակներում կանչերի (բուլլիշ) և դնում (բերիշ) պայմանագրերի թվային արժեքը: $70,000 հարվածային մակարդակով օպցիոնները ներկայումս ամենահայտնի են, բաց հետաքրքրությունը կազմում է $1.63 միլիարդ, ըստ Metrics տվյալների աղբյուրի:
Ամենակարևոր մասը, սակայն, այն է, որ $70,000 հարվածային մակարդակը փոխարինել է $80,000-ի կանչին, որը նախկինում ամենաքիչը հայտնի էր:
Վերջին վեց ամիսների ընթացքում $80,000-ը եղել է ամենաբարձր կանչը, իսկ $60,000-ը եղել է ամենաշատ պահանջարկ ունեցող նվազման խաղադրույքը: Վերլուծաբանները մշտապես նշել են բիթքոինի $60,000-$80,000 գնային միջակայքը:
Այլ կերպ ասած, վերին սահմանը, հավանաբար, այժմ նվազել է $70,000, մինչդեռ $60,000 դնումը դեռ մնում է ամենահայտնի խաղադրույքը, կամ հնարավոր հատակ բիթքոինի գնի համար:
Այս implication-ը չի ավարտվում այնտեղ: Options Insights-ի հիմնադիր Իմրան Լաքհան նշել է, որ վաճառողները ունեն "մաքուր երկար գամա էքսպոզիցիա" $70,000-ից վեր: Դա նշանակում է, որ վաճառողները, ովքեր փորձում են պահպանել շուկայի չեզոք էքսպոզիցիա, կարճ կամ վաճառելու են ուժեղության դեպքում $70,000-ից վեր, որպեսզի մնան չեզոք կամ պաշտպանված:
"Այդ պաշտպանությունը գործում է որպես արգելակ, սահմանափակելով, թե որքան արագ կարող է BTC-ն առաջ ընթանալ, երբ այն հասնում է այնտեղ," - ասել է Լաքհան:
Բիթքոինը վերջերս վաճառվում էր մոտ $64,100, մոտ 1%-ով նվազելով կեսգիշերից հետո: Այլ հիմնական կրիպտոարժույթները, այդ թվում՝ էթերը, XRP-ն և սոլանան, նման կորուստներ են ունեցել:
"Ինչպես միշտ, կա հանկարծակի վաճառքի ռիսկ ֆինանսական շուկաներում, որը կարող է ուղարկել BTC-ն կամ գլոբալ բաժնետոմսերի ցուցանիշները դեպի անկում, բայց նման պահերին սպասելը անարդար աշխատանք է," - ասել է FxPro-ի գլխավոր շուկայի վերլուծաբան Ալեքս Կուպցիկևիչը:
"Այս պայմաններում, հանգիստ շուկայում գնելը, երբ գները պիկի մակարդակից պակաս են, թվում է, որ լիովին տրամաբանական մարտավարություն է առաջիկա օրերի կամ շաբաթների համար:"

Рынок опционов на биткойн BTC$63,425.27 претерпел значительные изменения, которые могут замедлить рост крупнейшей криптовалюты выше $70,000.
Это изменение связано с открытым интересом к опционам, метрикой, которая измеряет долларовую стоимость, заблокированную в количестве колл (бычьих) и пут (медвежьих) контрактов на различных уровнях страйка. Опционы колл на уровне $70,000 в настоящее время являются самыми популярными, с открытым интересом в $1.63 миллиарда, согласно данным Metrics.
Однако самое важное: уровень страйка $70,000 заменил колл на $80,000 как самую популярную ставку.
В течение последних шести месяцев $80,000 был самым тяжелым коллом, имеющим аналогичные уровни открытого интереса, в то время как пут на $60,000 был самым востребованным медвежьим ставком. Аналитики постоянно упоминали диапазон цен биткойна от $60,000 до $80,000 за этот период.
Другими словами, потолок, вероятно, теперь сместился вниз до $70,000, в то время как пут на $60,000 все еще остается самой популярной ставкой, или возможным полом для цены биткойна.
Это предположение не заканчивается на этом. По словам Имрана Лакхи, основателя Options Insights, дилеры имеют "чистую длинную гамма-экспозицию" выше $70,000. Это означает, что дилеры, стремящиеся поддерживать рыночно-нейтральную экспозицию, будут короткими или продавать на силе выше $70,000, чтобы оставаться нейтральными или хеджированными.
"Это хеджирование действует как тормоз, ограничивая, насколько быстро BTC может расти, когда он достигает этой отметки," - сказал Лакха, добавив, что эфир (ETH) не так подвержен динамике гаммы дилеров и может расти намного быстрее.
Биткойн недавно торговался около $64,100, снизившись почти на 1% с полуночи UTC. Другие основные криптовалюты, включая эфир, XRP и солану, также понесли аналогичные потери, в то время как фьючерсы на индекс Nasdaq 100 упали на 0.5%.
"Как всегда, существует риск внезапной распродажи на фоне финансовых рыночных шоков, которые могут отправить BTC или глобальные фондовые индексы в пике, но ждать таких моментов - неблагодарное дело," - сказал Алекс Купцикеевич, главный рыночный аналитик FxPro. "В таких условиях покупка на спокойном рынке по цене менее половины пиковых уровней выглядит совершенно разумной тактикой на ближайшие дни или недели."