Bitcoin-ը վերջին տարիներին հանդիպել է փոխանակման փլուզումների, կառավարության ճնշումների և համայնքի քննարկումների, թե ինչպես պետք է ընդլայնվի ցանցը: Սակայն, BIP-110 առաջարկը, որը նպատակ ուներ սահմանափակել որոշ տվյալներ, դարձել է վերջին տարիների ամենաանհանգստացնող կառավարման քննարկումներից մեկը:
BIP-110-ը նպատակ ուներ ժամանակավորապես խստացնել ցանցի համաձայնության կանոնները, ինչը կդժվարացներ ոչ ֆինանսական գործարքների մեծ մասը: Նրա աջակիցները կարծում են, որ առաջարկը փորձում է վերականգնել Bitcoin-ի սկզբնական նպատակները որպես զուգահեռ դրամական միջոց: Սակայն քննադատները պնդում են, որ դա ներկայացնում է Bitcoin-ի որոշ օգտագործումներ սահմանափակելու կամ սենսուրելու փորձ:
Այս առաջարկը, սակայն, քիչ աջակցություն է ստացել արդյունաբերությունից և այժմ, կարծես, քիչ հավանական է, որ ակտիվացվի:
Bitcoin-ի նպատակը
BIP-110-ի վեճը սկսվում է հարցից, որը տարիներ շարունակ բաժանում է Bitcoin-ի համայնքը: Ինչի համար է նախատեսված Bitcoin-ի բլոկային տարածքը:
2021 թվականին Taproot-ի թարմացումը թույլ տվեց մշակողներին պատկերներ, տեքստ և այլ տվյալներ ինտեգրել Bitcoin-ի գործարքներում: Այս «գրառումները» հանգեցրին Bitcoin-ի սեփական NFT-ների տարբերակին:
Նրանց աջակիցները պնդում են, որ այս ծրագրերը օգտագործում են Bitcoin-ը այնպես, ինչպես նախատեսված է, վճարելով բլոկային տարածքի համար: Սակայն որոշ երկարաժամկետ Bitcoin օգտվողներ, ինչպիսիք են Luke Dashjr-ը, պնդում են, որ այս ծրագրերը շահագործում են տեխնիկական բացերը:
BIP-110-ի մերժում
Առաջարկի հաստատման եղանակը նույնպես վիճելի էր: Bitcoin-ի թարմացումները սովորաբար տեղի են ունենում միայն այն ժամանակ, երբ լայն աջակցություն է ձեռք բերվում:
BIP-110-ը, սակայն, վերակենդանացրեց օգտվողների կողմից ակտիվացման մոտեցումը, ինչը կարող էր հանգեցնել Bitcoin-ի անհամատեղելի տարբերակների ստեղծման:

BIP-110 биткойна вызвал борьбу за то, кто решает будущее биткойна
BIP-110 планировал ограничить нефинансовые данные в блокчейне биткойна, но вместо этого снова разжег дебаты о цензуре и децентрализации.
Биткойн в последние годы столкнулся с крахами бирж, правительственными репрессиями и обсуждениями сообщества о том, как должна масштабироваться сеть. Однако предложение BIP-110, направленное на ограничение определенных типов данных, хранящихся в блокчейне, стало одной из самых спорных управленческих дискуссий за последние годы.
Предложение BIP-110 стремилось временно ужесточить правила консенсуса сети, что сделало бы многие типы нефинансовых транзакций гораздо более сложными. Его сторонники рассматривают это предложение как попытку восстановить первоначальную цель биткойна как пиринговых цифровых денег. Но критики утверждают, что это представляет собой попытку ограничить или цензурировать определенные использования биткойна.
Тем не менее, это предложение, похоже, не получит активизации, так как оно не получило значительной поддержки от майнеров или более широкой индустрии.
Цель биткойна
Спор вокруг BIP-110 начинается с вопроса, который делит биткойн-сообщество на протяжении многих лет: для чего на самом деле предназначено пространство блока биткойна?
Активация обновления Taproot в 2021 году позволила разработчикам встраивать изображения, текст и другие данные непосредственно в транзакции биткойна. Эти «инскрипции» привели к созданию собственных NFT биткойна.
Сторонники утверждают, что эти приложения использовали биткойн именно так, как задумано, оплачивая цену за блоковое пространство и используя это пространство по своему усмотрению. Однако некоторые долгосрочные пользователи биткойна, такие как разработчик Luke Dashjr, утверждают, что эти приложения эксплуатируют технические лазейки.
BIP-110 отклонен
Способ, которым предложение стремилось к одобрению, также был спорным. Обновления биткойна обычно происходят только после того, как широкая поддержка была получена от майнеров, бизнеса и более широкой экосистемы. BIP-110, однако, возродил обсуждение подхода к активации, основанного на пользователях, что могло привести к созданию несовместимых версий биткойна.