ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը CNBC-ին հայտնել է, որ ԱՄՆ-ն ու Իրանը կարող են երեքշաբթի կամ չորեքշաբթի համաձայնության գալ Հորմուզի նեղուցը բացելու վերաբերյալ:
Բեսենթը նշել է, որ համաձայնությունը թույլ կտա առևտրային նավերի ազատ տեղաշարժը նեղուցում: ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը շաբաթ օրը հայտարարել է, որ նա չեղարկել է Իրանի դեմ մեծ հարձակումը՝ բանակցությունների համար:
«Մենք բանակցություններ ենք վարում իրանցիների հետ», - ասել է Բեսենթը CNBC-ի «Squawk Box» հաղորդման ժամանակ: «Կանխատեսում ենք, որ այսօր կամ վաղը կարող ենք համաձայնության գալ նեղուցի բացման վերաբերյալ և շարժվել այս հակամարտության ավելի նորմալացված դիրքի:»
«Սա կլինի ազատ տեղաշարժ», - ասել է ֆինանսների նախարարը, երբ հարցրել են, թե արդյոք Իրանը կարող է տուրք գանձել:
ԱՄՆ-ի նավթի ֆյուչերսները նվազել են մոտ 6%-ով և վաճառվում են 76 դոլարից ցածր: Բեսենթը նշել է, որ գները պետք է նվազեն, երբ hundreds of ships stuck in the Persian Gulf are able to exit:
«Սա միայն էներգիա չէ: Սա նաև պարարտանյութ է, մաքրված արտադրանք, տարբեր արդյունաբերական գազեր», - ասել է նա: «Մենք կարող ենք տեսնել մեծ թեթևացում, երբ այդ գները նվազեն»:
ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն ասել է, որ ԱՄՆ-ն ներգրավված է բանակցություններում Օման և Իրանի միջև, թե ինչպես ավելի շատ նավեր կարող են անցնել Հորմուզի նեղուցով կարճաժամկետում:
«Այս բանակցություններում առաջընթաց է գրանցվել, բայց վերջնականություն դեռ չկա», - ասել է Ռուբիոն լրագրողներին Պետքարտուղարությունում:
ԱՄՆ-ն և Իրանը հունիսի 17-ին ստորագրել են Հորմուզի նեղուցը բացելու վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիր: Նավերի երթևեկությունը Հորմուզում կարճ ժամանակով վերականգնվել է, սակայն համաձայնությունը կործանվել է Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև տարաձայնությունների պատճառով, թե որ երթուղիներով կարող են նավերը անցնել նեղուցով:
Իրան սկսել է հարձակվել նավթատարների վրա, որոնք անցնում էին Հորմուզի նեղուցով ԱՄՆ-ի ռազմական պաշտպանության ներքո: Թեհրանը ցանկանում է, որ նավերը անցնեն իր տարածքային ջրերով, երբ օգտագործում են նեղուցը:
Վաշինգտոնը պատասխանատվության համար իրականացրել է ավելի քան տասնյակ օդային հարձակումներ և վերականգնել իր ծովային շրջափակումը Իրանի նկատմամբ:

Bessent says there may be deal Tuesday or Wednesday to open Strait of Hormuz
The U.S. Treasury Secretary Scott Bessent told CNBC that the U.S. and Iran could reach a deal to open the Strait of Hormuz on Tuesday or Wednesday.
Bessent stated that a deal would allow commercial ships to move freely through the strait. President Donald Trump mentioned over the weekend that he called off a major attack on Iran to allow for negotiations.
"We are in talks with the Iranians," Bessent told CNBC's "Squawk Box." "There is a chance we may have a deal today or tomorrow to open the strait and move towards a more normalized position in this conflict."
"It would be freedom of movement," the Treasury secretary said when asked whether Iran would be allowed to charge a toll.
U.S. crude oil futures fell nearly 6% to trade below $76 per barrel. Prices should drop further when hundreds of ships stuck in the Persian Gulf are able to exit, Bessent said.
"It's not just energy. It's fertilizer, it's refined products, it is the various industrial gasses," he said. "We could see a big relief trade as those prices go down."
Secretary of State Marco Rubio said the U.S. is involved in talks between Oman and Iran on how more ships can pass through Hormuz in the short term.
"There's been progress made in those talks but not finality yet," Rubio told reporters at the State Department.
President Trump said Saturday that he called off a major attack on Iran to allow for negotiations to reopen Hormuz. Trump has in the past repeatedly teased a deal to resolve the war only for fighting with Tehran to escalate again.
The U.S. and Iran signed a memorandum of understanding on June 17 to reopen the strait. Ship traffic through Hormuz briefly rebounded before the deal collapsed due to disagreement between Washington and Tehran on which route ships could use to transit the strait.
Iran began attacking tankers that transited Hormuz along Oman's coast under U.S. military protection. Tehran wants vessels to sail through its territorial waters when using the strait. Washington launched more than a dozen waves of airstrikes and reimposed its naval blockade on Iran in retaliation.