Բեռների տեղափոխում դեպի Լուսին՝ ավելի մատչելի գնով
Ճապոնական «ispace» ընկերությունը հայտարարել է, որ կսկսի դեպի Լուսին բեռների տեղափոխման նոր՝ ավելի ցածր արժեքով ծառայություն՝ օգտագործելով Իլոն Մասկի «SpaceX» ընկերության մշակած «Starship» հրթիռը և լուսնային վայրէջքի սարքը։
Տոկիոյում գործող ընկերությունը հայտնել է, որ գնել է 500 կիլոգրամ բեռնատարողություն՝ 50 միլիոն դոլարով, որը նախատեսվում է օգտագործել «Starship»-ի այն առաքելության ընթացքում, որը կարող է Լուսին հասնել մինչև 2030 թվականը։
«ispace»-ը նախատեսում է ստեղծել լուսնային մակերևույթի վրա աշխատող տրանսպորտային միջոց, որը հնարավորություն կտա տարբեր երկրների և կազմակերպությունների հաճախորդների բեռները միասին տեղափոխել դեպի Լուսին։ Ավելի վաղ «ispace»-ը Լուսին հասնելու փորձերում օգտագործել էր «SpaceX»-ի «Falcon 9» հրթիռները, սակայն 2023 և 2025 թվականների վայրէջքի փորձերը հաջողությամբ չեն ավարտվել։
Այժմ ճապոնական ընկերությունը նպատակ ունի մինչև 2030 թվականը Լուսնի վրա հաջող վայրէջք կատարել երեք «Ultra» սարքերով։ Դրանցից մեկի առաքելությունը նախատեսվում է իրականացնել «NASA»-ի «Commercial Lunar Payload Services» ծրագրի շրջանակում։

Доставка грузов на Луну по более доступной цене
Японская компания «ispace» объявила, что начнет новую услугу по доставке грузов на Луну по более низкой цене, используя ракету «Starship» и лунный посадочный аппарат, разработанные компанией Илон Маска «SpaceX».
Компания, расположенная в Токио, сообщила, что приобрела грузоподъемность в 500 килограммов за 50 миллионов долларов, которая будет использована в миссии «Starship», которая может достичь Луны до 2030 года.
«ispace» планирует создать транспортное средство, работающее на поверхности Луны, которое позволит доставлять грузы разных стран и организаций на Луну совместно. Ранее «ispace» использовала ракеты «Falcon 9» от «SpaceX» в своих попытках достичь Луны, но попытки посадки в 2023 и 2025 годах не увенчались успехом.
Теперь японская компания намерена успешно высадить три устройства «Ultra» на Луне до 2030 года. Одна из миссий планируется в рамках программы «Commercial Lunar Payload Services» от NASA.