Բարձր եկամուտ ունեցող ներդրողները, ովքեր օգտագործել են հատուկ ֆոնդեր՝ հարկային պարտավորությունները հետաձգելու համար, շուտով հարկային հաշվետվություն են ներկայացնելու:
2017 թվականի հարկային փոփոխությունների օրենքով հաստատված հնարավորությունների գոտիները՝ տնտեսական դժվարությունների ենթարկված համայնքներ, որոնք նոմինացված են նահանգների կողմից և հաստատված՝ Ֆինանսների նախարարության կողմից, նախատեսում են մի շարք հարկային խթաններ կապիտալ շահույթների համար:
Ներդրողները, ովքեր 10 տարի կմնան ֆոնդում, սովորաբար չեն պարտավորվի վճարել հարկեր իրենց ներդրումների վրա:
Ներդրողների մեծ մասը՝ անհատներ
2024 թվականի վերջի դրությամբ գոյություն ուներ մոտ 12,800 որակավորված հնարավորությունների ֆոնդեր, որոնցում ներգրավված էին մոտ 41,000 ներդրող:
Մոտ 85%-ը անհատներ են, իսկ մնացածը՝ ընկերություններ:
Ներդրողները, ովքեր 2019 թվականի վերջից մինչև 2021 թվականը ներդրումներ են կատարել, կարող են օգտվել 15% և 10% հիմքի բարձրացման հնարավորություններից:
2026 թվականի դեկտեմբերի 31-ին ավարտվում է հետաձգման ժամանակահատվածը, և բոլոր շահույթները կդառնան հարկային:
Արտաքին ներդրումների խթան
2027 թվականից սկսած, նոր հնարավորությունների գոտիներ կկազմակերպվեն, և ներդրողները կստանան 5 տարվա կապիտալ շահույթի հետաձգում:
Հատուկ գյուղական տարածքներում ներդրումներ կատարելու դեպքում ներդրողները կստանան 30% հիմքի բարձրացում:

Некоторые высокодоходные инвесторы, которые отложили уплату налогов на капитальные прибыли через специальные фонды, вскоре получат налоговый счет.
Установленные Законом о налоговых сокращениях и рабочих местах 2017 года, Возможности зоны — это экономически обремененные сообщества, номинированные штатами и сертифицированные Министерством финансов. Для стимулирования инвестиций в так называемые Квалифицированные фонды возможностей — созданные для инвестирования в эти определенные районы — Конгресс включил несколько налоговых стимулов, связанных с капитальными прибылями.
Инвесторы, которые остаются в фонде в течение 10 лет, как правило, не будут обязаны уплачивать налоги на любые прибыли, полученные от их инвестиций.
Большинство инвесторов — физические лица
По состоянию на конец 2024 года существовало около 12 800 Квалифицированных фондов возможностей, в которых было около 41 000 инвесторов.
Около 85% инвесторов — это физические лица, остальные — корпорации.
Инвесторы, которые вошли в фонд до конца 2019 года или 2021 года, могли получить 15% или 10% повышения базы соответственно.
31 декабря 2026 года заканчивается период отсрочки, и все прибыли станут налогооблагаемыми.
Стимулирование инвестиций в сельскую местность
С 2027 года будут организованы новые зоны возможностей, и инвесторы получат 5-летнюю отсрочку капитальных приростов.
Инвестирование в фонды, ориентированные на сельские районы, даст инвесторам дополнительное преимущество — 30% повышения базы.