Հայաստանի կենտրոնական բանկը (ՀԿԲ) որոշել է բարձրացնել հակացիկլային կապիտալի բուֆերի (ՀԿԲ) նորմը 2027 թվականի փետրվարի 1-ից՝ 1.75%-ից մինչև 2%՝ ռիսկի ենթակա ակտիվների վրա: Այս որոշումը կայացվել է ՀԿԲ խորհրդի կողմից 2023 թվականի հուլիսի 28-ին, հիմնվելով մակրոֆինանսական և վարկային շուկայի զարգացման համապարփակ վերլուծության վրա:
Վերլուծությունը ցույց է տվել, որ ֆինանսական ցիկլի ինդեքսը նախորդ եռամսյակի համեմատ բարձրացել է, ինչը հիմնականում պայմանավորված է վարկավորման և անշարժ գույքի շուկայում բարձր ակտիվությամբ: 2026 թվականի առաջին եռամսյակում վարկերի և ՀՆԱ-ի հարաբերակցությունը բարձրացել է 84%-ի, մինչդեռ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում այն կազմում էր 77.2%:
ՀԿԲ-ն նշում է, որ վարկային պորտֆելը շարունակում է աճել բարձր տարեկան տեմպերով, և գրեթե բոլոր վարկավորման ուղղություններով նկատվում է բարձր ակտիվություն:
Այս որոշումը նպատակ ունի ապահովել բանկային համակարգի կայունությունը և կանխարգելել հնարավոր համակարգային ռիսկերը:

Central Bank of Armenia to Raise Countercyclical Capital Buffer from 1.75% to 2% Starting February 1, 2027
News | 2026/07/31 19:02
The Central Bank of Armenia has decided to increase the countercyclical capital buffer norm.
The Central Bank of Armenia (CBA) has decided to increase the countercyclical capital buffer (CCB) from the current 1.75% to 2% of risk-weighted assets, effective February 1, 2027. This decision was made by the CBA Council on July 28, 2023, based on a comprehensive analysis of the macro-financial and credit market developments.
The analysis indicated that the financial cycle index has increased compared to the previous quarter, primarily due to high activity in lending and the real estate market. The ratio of loans to GDP in the first quarter of 2026 rose to 84%, compared to nearly 77.2% a year earlier.
The CBA also noted that the credit portfolio continues to grow at high annual rates, with significant activity observed across almost all lending sectors.
This decision aims to ensure the stability of the banking sector and to mitigate potential systemic risks.