Հայաստանի կենտրոնական բանկը (ՀԿԲ) որոշել է բարձրացնել հակացիկլային կապիտալի բուֆերի (ՀԿԲ) նորմը 2027 թվականի փետրվարի 1-ից՝ 1.75%-ից մինչև 2%՝ ռիսկի ենթակա ակտիվների վրա: Այս որոշումը կայացվել է ՀԿԲ խորհրդի կողմից 2023 թվականի հուլիսի 28-ին, հիմնվելով մակրոֆինանսական և վարկային շուկայի զարգացման համապարփակ վերլուծության վրա:
Վերլուծությունը ցույց է տվել, որ ֆինանսական ցիկլի ինդեքսը նախորդ եռամսյակի համեմատ բարձրացել է, ինչը հիմնականում պայմանավորված է վարկավորման և անշարժ գույքի շուկայում բարձր ակտիվությամբ: 2026 թվականի առաջին եռամսյակում վարկերի և ՀՆԱ-ի հարաբերակցությունը բարձրացել է 84%-ի, մինչդեռ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում այն կազմում էր 77.2%:
ՀԿԲ-ն նշում է, որ վարկային պորտֆելը շարունակում է աճել բարձր տարեկան տեմպերով, և գրեթե բոլոր վարկավորման ուղղություններով նկատվում է բարձր ակտիվություն:
Այս որոշումը նպատակ ունի ապահովել բանկային համակարգի կայունությունը և կանխարգելել հնարավոր համակարգային ռիսկերը:

Центральный банк Армении (ЦБ) решил повысить норматив контрциклического буфера капитала (КБК) с 1,75% до 2% от взвешенных по риску активов с 1 февраля 2027 года. Это решение было принято Советом ЦБ 28 июля 2023 года на основе всестороннего анализа развития макро-финансового и кредитного рынка.
Анализ показал, что индекс финансового цикла по сравнению с предыдущим кварталом увеличился, что в основном обусловлено высокой активностью в кредитовании и на рынке недвижимости. Соотношение кредитов к ВВП в первом квартале 2026 года возросло до 84%, в то время как годом ранее этот показатель составлял 77,2%.
ЦБ также отметил, что кредитный портфель продолжает расти высокими годовыми темпами, и почти по всем направлениям кредитования фиксируется высокая активность.
Это решение направлено на обеспечение устойчивости банковского сектора и предотвращение возможных системных рисков.