Բանկը Ռուսաստանում կսկսի փորձարկում թվային ռուբլով հաշիվներ բացելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 июля. /ԱՐԿԱ/ Բանկը Ռուսաստանը նախատեսում է 2029 թվականին սկսել փորձարկում, որի շրջանակներում վարկային կազմակերպությունները կարող են բացել հաշիվներ թվային ռուբլով իրենց հաշվեկշռերում։ Այս մասին լրագրողներին հայտնել է Բանկի փոխնախագահ Զուլֆիա Կահրամանովան Ֆինանսական կոնգրեսի ընթացքում։
Այս պահին թվային ռուբլով բացված հաշիվները գտնվում են Բանկը Ռուսաստանի հաշվեկշռում։ Վարկային կազմակերպությունները այս դեպքում շահույթ են ստանում փոխանցումների իրականացումից և սմարթ-կոնտրակտների սպասարկումից։
Արտաշնային մասնակիցները առաջարկել են նոր մոդել՝ բացել հաշիվներ թվային ռուբլով անմիջապես բանկերի հաշվեկշռերում (ոչ Բանկի Ռուսաստանի հաշվեկշռում)։ «Այս մոդելը հնարավորություն կտա բանկերին բացել ավանդներ և (տրամադրել՝ FM) վարկեր, և դրա պատասխանատվությունը կլինի անմիջապես բանկերի վրա», - պարզաբանել է Կահրամանովան։
Բանկը Ռուսաստանի ներկայացուցիչը ավելացրել է, որ քննարկվող մոդելը փորձարկման բնույթ ունի, և կարգավորիչը ցանկանում է հնարավորություն տալ բանկերին ապացուցել նման կառուցվածքի կենսունակությունը։
«Փորձարկումը մենք կսկսենք 2029 թվականին, քանի որ անհրաժեշտ է համապատասխան նորմատիվային կապակցություն, կարգավորումը կարգավորել, կատարել աշխատանքներ ինչպես մեր (Բանկը Ռուսաստանի՝ FM), այնպես էլ բանկերի կողմից», - եզրափակել է փոխնախագահը։
Երկու տեսակի հաշիվները միասին գոյություն կունենան մոտ երկու տարի, որի ավարտից հետո Բանկը Ռուսաստանը կկայացնի որոշում, թե որ մեկը պետք է պահպանվի։ Միևնույն ժամանակ, Կահրամանովայի խոսքերից հետևում է, որ հնարավոր է, որ երկուսն էլ «ապրեն»։
Միևնույն ժամանակ, բանկային հաճախորդների կողմից թվային ռուբլու «ուժեղ» պահանջ դեռևս ձևավորված չէ։ Այս առումով դա արդար է փոքր և միջին բիզնեսի հատվածի համար, ինչպես նշել է «Տող» բանկի ինտերնետ բանկի զարգացման ղեկավար Բորիս Վեդերնիկովը։ Այնուամենայնիվ, կա մի խումբ ձեռնարկատերեր, ովքեր հետաքրքրված են թվային ռուբլով, և նրանց հիմնականում մտահոգում են «սերվիսները, որոնք կօգնեն ավտոմատացնել իրենց բիզնեսի մասը»։

YEREVAN, July 3. /ARKA/. The Bank of Russia plans to launch an experiment by 2029, under which credit organizations will be able to open accounts in digital rubles on their own balance sheets. This was announced to reporters by the Deputy Chairman of the Central Bank, Zulfiya Kahrumanova, during the Financial Congress.
Currently, accounts in digital rubles opened by banks are located on the balance sheet of the Bank of Russia. In this case, credit organizations earn money by conducting transfers and servicing smart contracts.
Market participants proposed a new model — to open accounts in digital rubles directly on the balance sheets of the banks themselves (not on the balance sheet of the Central Bank). “This will allow banks to open deposits and (issue — FM) loans, and the responsibility for this will lie directly with the banks,” Kahrumanova clarified.
The representative of the Bank of Russia added that the discussed model is experimental in nature, and the regulator wants to give banks the opportunity to prove the viability of such a structure.
“We will be able to launch the experiment closer to 2029 because we need the appropriate regulatory framework, we need to adjust the regulation, and make improvements both on our side (the Bank of Russia — FM) and on the side of the banks,” the Deputy Chairman concluded.
Two types of accounts will coexist for about two years, after which the Bank of Russia will decide which one to keep. At the same time, Kahrumanova's words suggest that it is possible that both will remain “alive.”
At the same time, there is currently no strong demand for the digital ruble from banking clients. At least this is true for the small and medium-sized business segment, according to Boris Vedernikov, head of internet banking development at Tochka Bank. Nevertheless, there is a segment of entrepreneurs interested in the digital ruble, and they are primarily concerned with “services that will help automate their business part.”