Բանկը Ռուսաստանում կսկսի փորձարկում թվային ռուբլով հաշիվներ բացելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 июля. /ԱՐԿԱ/ Բանկը Ռուսաստանը նախատեսում է 2029 թվականին սկսել փորձարկում, որի շրջանակներում վարկային կազմակերպությունները կարող են բացել հաշիվներ թվային ռուբլով իրենց հաշվեկշռերում։ Այս մասին լրագրողներին հայտնել է Բանկի փոխնախագահ Զուլֆիա Կահրամանովան Ֆինանսական կոնգրեսի ընթացքում։
Այս պահին թվային ռուբլով բացված հաշիվները գտնվում են Բանկը Ռուսաստանի հաշվեկշռում։ Վարկային կազմակերպությունները այս դեպքում շահույթ են ստանում փոխանցումների իրականացումից և սմարթ-կոնտրակտների սպասարկումից։
Արտաշնային մասնակիցները առաջարկել են նոր մոդել՝ բացել հաշիվներ թվային ռուբլով անմիջապես բանկերի հաշվեկշռերում (ոչ Բանկի Ռուսաստանի հաշվեկշռում)։ «Այս մոդելը հնարավորություն կտա բանկերին բացել ավանդներ և (տրամադրել՝ FM) վարկեր, և դրա պատասխանատվությունը կլինի անմիջապես բանկերի վրա», - պարզաբանել է Կահրամանովան։
Բանկը Ռուսաստանի ներկայացուցիչը ավելացրել է, որ քննարկվող մոդելը փորձարկման բնույթ ունի, և կարգավորիչը ցանկանում է հնարավորություն տալ բանկերին ապացուցել նման կառուցվածքի կենսունակությունը։
«Փորձարկումը մենք կսկսենք 2029 թվականին, քանի որ անհրաժեշտ է համապատասխան նորմատիվային կապակցություն, կարգավորումը կարգավորել, կատարել աշխատանքներ ինչպես մեր (Բանկը Ռուսաստանի՝ FM), այնպես էլ բանկերի կողմից», - եզրափակել է փոխնախագահը։
Երկու տեսակի հաշիվները միասին գոյություն կունենան մոտ երկու տարի, որի ավարտից հետո Բանկը Ռուսաստանը կկայացնի որոշում, թե որ մեկը պետք է պահպանվի։ Միևնույն ժամանակ, Կահրամանովայի խոսքերից հետևում է, որ հնարավոր է, որ երկուսն էլ «ապրեն»։
Միևնույն ժամանակ, բանկային հաճախորդների կողմից թվային ռուբլու «ուժեղ» պահանջ դեռևս ձևավորված չէ։ Այս առումով դա արդար է փոքր և միջին բիզնեսի հատվածի համար, ինչպես նշել է «Տող» բանկի ինտերնետ բանկի զարգացման ղեկավար Բորիս Վեդերնիկովը։ Այնուամենայնիվ, կա մի խումբ ձեռնարկատերեր, ովքեր հետաքրքրված են թվային ռուբլով, և նրանց հիմնականում մտահոգում են «սերվիսները, որոնք կօգնեն ավտոմատացնել իրենց բիզնեսի մասը»։

Банк России запустит эксперимент по открытию счетов в цифровых рублях напрямую в банках
ЕРЕВАН, 3 июля. /АРКА/. Банк России планирует ближе к 2029 году запустить эксперимент, в рамках которого кредитные организации смогут открывать счета в цифровых рублях на своих балансах. Об этом, как передает Frank Media, заявила журналистам в ходе Финансового конгресса зампред ЦБ Зульфия Кахруманова.
Сейчас счета в цифровых рублях, открываемые банками, располагаются на балансе Банка России. Зарабатывают же кредитные организации в таком случае на проведение переводов и сопровождении смарт-контрактов.
Участники рынка предложили новую модель — открывать счета в цифровых рублях непосредственно на балансах самих банков (не на балансе ЦБ — FM). «Это даст возможность банкам открывать депозиты и (выдавать — FM) кредиты, и ответственность за это будет непосредственно у банков», — уточнила Кахруманова.
Представитель Банка России добавила, что обсуждаемая модель носит экспериментальный характер, и регулятор хочет дать возможность банкам доказать жизнеспособность подобной конструкции.
«Эксперимент мы сможем запустить ближе к 2029 году, потому что нужна соответствующая нормативная обвязка, нужно регулирование настроить, доработки провести как на стороне нас (Банка России — FM), так и на стороне банков», — резюмировала зампред ЦБ.
Два типа счетов совместно просуществуют около двух лет, по истечении которых в Банке России примут решение о том, какой из них нужно сохранить. В то же время из слов Кахрумановой следует, что не исключено, что останутся «живы» оба.
В то же время «крепкого» запроса на цифровой рубль со стороны банковских клиентов пока еще не сформировалось. По крайней мере это справедливо для сегмента малого и среднего бизнеса, следует из слов руководителя развития интернет-банка в банке «Точка» Бориса Ведерникова. Тем не менее есть пласт предпринимателей, заинтересованных в цифровом рубле, и их прежде всего волнуют «сервисы, которые помогут автоматизировать их бизнес-часть».