Բանկը նշում է այս հինգ բաժնետոմսերը՝ եկամուտների հաշվետվությունների նախաշեմին
Բանկը նշում է մի շարք բաժնետոմսեր, որոնք լավագույնս են դիրքավորվել եռամսյակային հաշվետվությունների նախաշեմին: Ընկերությունները, ինչպիսիք են IBM-ը, ունեն մեծ upside: Այլ բաժնետոմսեր, որոնք գնահատվել են որպես գնում, ներառում են Spotify, IHG, Grab և Deutsche Bank:
Spotify
Անալիտիկ Ջեսիկա Ռեյֆ Էրլիխը վստահ է, որ Spotify-ի եկամուտների հաշվետվությունը օգոստոսի սկզբին ցույց կտա կայուն միտումներ: «Մենք վստահ ենք, որ SPOT-ի 2Q26 արդյունքները կարտացոլեն կայուն հիմք, իսկ եկամուտների աճը կաճի՝ հիմնականում պայմանավորված արտարժույթի ազդեցության մեղմացմամբ», - գրել է նա:
IBM
Բանկը կարծում է, որ IBM-ի բաժնետոմսերը շատ գրավիչ են: Անալիտիկ Վամսի Մոհանը վերջերս բարձրացրել է իր նպատակային գինը $330-ից $315-ի:
Deutsche Bank
Անալիտիկ Թարիկ Էլ Մեջջադը շարունակում է աջակցել Deutsche Bank-ի բաժնետոմսերին: «Մենք ակնկալում ենք ավելի թույլ եռամսյակ, սակայն որոշ լավ նորություններ կլինեն», - գրել է նա:

Bank of America says these stocks are a buy heading into earnings
Bank of America named a slew of stocks that are best positioned heading into quarterly reports. The firm said that companies like IBM have plenty of upside as earnings approaches. Other buy-rated stocks screened by CNBC Pro include: Spotify, IHG, Grab and Deutsche Bank:
Spotify
Analyst Jessica Reif Ehrlich is feeling bullish heading into the streaming company's earnings report in early August. "We are confident that SPOT's 2Q26 results will reflect stable underlying trends across key performance indicators, with reported revenue growth accelerating in the quarter primarily driven by moderating foreign exchange headwinds," she wrote:
IBM
Shares of IBM are too attractive to ignore, according to the firm. Analyst Wamsi Mohan recently raised his target price to $330 per share from $315 ahead of the company's earnings report later this month:
Deutsche Bank
Analyst Tarik El Mejjad said he's sticking with shares of the German banking giant ahead of earnings later this month. "We expect a softer quarter, with net profit down 2% year over year despite 4% revenue growth, as higher costs reflect strategic investments," he wrote:
IHG
IHG's geographically diversified asset-light model is resilient and drives visible profits:
Grab
Grab is well positioned to focus on revenue growth with profitability in mobility and deliveries business: