Բանկային համակարգը 10.3%-ով ավելացրել է հարկային վճարումները պետական գանձարան
2026 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստանի բանկային համակարգը 10.3%-ով ավելացրել է հարկային վճարումները պետական գանձարան՝ հասնելով 116.1 միլիարդ դրամի ($274 միլիոն): Այս գումարի 92.1%-ը կամ 106.9 միլիարդ դրամը վճարվել է ուղղակի հարկերով, ինչը 9.2%-ով ավելացել է:
Հայաստանի պետական եկամուտների կոմիտեի տվյալներով, 1000 խոշոր հարկ վճարողների ցանկում ընդգրկված են բոլոր 17 գործող բանկերը, որոնցից 13-ը հայտնվել են առաջին հարյուրյակում:
Առաջին հնգյակում են՝ Արդշինբանկը, Ամերիաբանկը, ACBA Bank-ը, Ինեկոբանկը և Կոնվերս Բանկը:
2026 թվականի առաջին կիսամյակում այս հինգ բանկերը պետական գանձարան են փոխանցել 79.9 միլիարդ դրամ, ինչը 13.2%-ով ավելացել է:

Banking System Increased Tax Contributions to State Treasury by 10.3%
In the first half of 2026, the banking system of Armenia increased tax contributions to the state treasury by 10.3%, reaching 116.1 billion drams ($274 million). Of this amount, 92.1% or 106.9 billion drams was paid in direct taxes, which is a 9.2% increase:
According to the data from the State Revenue Committee of Armenia, all 17 operating banks in Armenia are included in the list of 1000 major taxpayers, with 13 banks making it into the top hundred:
The top five include Ardshinbank, Ameriabank, ACBA Bank, Inecobank, and Converse Bank:
In the first half of 2026, these five banks contributed 79.9 billion drams to the state treasury, representing a 13.2% increase compared to the previous year: