Բանկային համակարգը 10.3%-ով ավելացրել է հարկային վճարումները պետական գանձարան
2026 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստանի բանկային համակարգը 10.3%-ով ավելացրել է հարկային վճարումները պետական գանձարան՝ հասնելով 116.1 միլիարդ դրամի ($274 միլիոն): Այս գումարի 92.1%-ը կամ 106.9 միլիարդ դրամը վճարվել է ուղղակի հարկերով, ինչը 9.2%-ով ավելացել է:
Հայաստանի պետական եկամուտների կոմիտեի տվյալներով, 1000 խոշոր հարկ վճարողների ցանկում ընդգրկված են բոլոր 17 գործող բանկերը, որոնցից 13-ը հայտնվել են առաջին հարյուրյակում:
Առաջին հնգյակում են՝ Արդշինբանկը, Ամերիաբանկը, ACBA Bank-ը, Ինեկոբանկը և Կոնվերս Բանկը:
2026 թվականի առաջին կիսամյակում այս հինգ բանկերը պետական գանձարան են փոխանցել 79.9 միլիարդ դրամ, ինչը 13.2%-ով ավելացել է:

Банковская система нарастила налоговые отчисления в госказну на 10,3%
В первом полугодии 2026 года банковская система Армении увеличила налоговые отчисления в госказну на 10,3%, достигнув 116,1 миллиарда драмов ($274 миллиона). Из этой суммы 92,1% или 106,9 миллиарда драмов было уплачено по прямым налогам, что на 9,2% больше по сравнению с прошлым годом:
Согласно данным Комитета госдоходов РА, в список 1000 крупных налогоплательщиков страны вошли все 17 действующих в Армении банков, при этом 13 банков оказались в первой сотне:
В пятерке лидеров находятся Ардшинбанк, Америабанк, ACBA Bank, Инекобанк и Конверс Банк:
По итогам первого полугодия 2026 года первая пятерка банков направила в госказну 79,9 миллиарда драмов, что на 13,2% больше по сравнению с прошлым годом: