Բաքուն թելադրում է խաղի կանոններ, Մոսկվան ընտրել է հարմարվելու գիծը
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի՝ Մոսկվայում Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ բանակցությունները փաստեցին, որ ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունները դուրս են եկել լարվածության փուլից և մտել են գործնական համագործակցության նոր շրջան։ Երկու երկրների պաշտոնական հայտարարություններում գերակշռում էին փոխգործակցության խորացման, տնտեսական հարաբերությունների զարգացման, տարածաշրջանային անվտանգության և «3+3» ձեւաչափի ակտիվացման թեմաները։
Լավրովի հայտարարությունը, թե կարգավորվել են 2024-ի դեկտեմբերին տեղի ունեցած AZAL ավիաընկերության ինքնաթիռի կործանման հետեւանքները, փաստացի ազդարարեց, որ վերջին շրջանի ամենազգայուն երկկողմ ճգնաժամերից մեկը քաղաքական մակարդակում հաղթահարված է։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը, իր հերթին, հայտարարեց, որ Ադրբեջանը XIX դարում գաղութացվել է Ռուսական կայսրության կողմից, իսկ Խորհրդային Միության կազմում գտնվելը դիտարկեց որպես անկախությունից զուրկ, գաղութատիրական շրջան։ Սակայն, Մոսկվան Ադրբեջանին գնահատում է աշխարհաքաղաքական նշանակության տեսանկյունից, ինչը նշանակում է, որ Կրեմլը շահագրգռված է պահպանել կառուցողական հարաբերությունները Ալիեւի հետ։

Баку диктует правила игры, Москва выбрала линию адаптации
Переговоры министра иностранных дел России Сергея Лаврова с министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым в Москве подтвердили, что российско-азербайджанские отношения вышли из фазы напряженности и вошли в новую стадию практического сотрудничества. В официальных заявлениях обеих стран преобладали темы углубления сотрудничества, развития экономических отношений, региональной безопасности и активизации формата «3+3».
Заявление Лаврова о том, что были разрешены вопросы, связанные с катастрофой самолета AZAL в декабре 2024 года, фактически сигнализировало о том, что один из самых чувствительных двусторонних кризисов был преодолен на политическом уровне.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев, в свою очередь, заявил, что Азербайджан был колонизирован Российской империей в XIX веке, а пребывание в составе Советского Союза также рассматривалось как период, лишенный независимости. Однако Москва оценивает Азербайджан с точки зрения геополитической значимости, что означает, что Кремль заинтересован в поддержании конструктивных отношений с Алиевым.