Բաքուն թելադրում է խաղի կանոններ, Մոսկվան ընտրել է հարմարվելու գիծը
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի՝ Մոսկվայում Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ բանակցությունները փաստեցին, որ ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունները դուրս են եկել լարվածության փուլից և մտել են գործնական համագործակցության նոր շրջան։ Երկու երկրների պաշտոնական հայտարարություններում գերակշռում էին փոխգործակցության խորացման, տնտեսական հարաբերությունների զարգացման, տարածաշրջանային անվտանգության և «3+3» ձեւաչափի ակտիվացման թեմաները։
Լավրովի հայտարարությունը, թե կարգավորվել են 2024-ի դեկտեմբերին տեղի ունեցած AZAL ավիաընկերության ինքնաթիռի կործանման հետեւանքները, փաստացի ազդարարեց, որ վերջին շրջանի ամենազգայուն երկկողմ ճգնաժամերից մեկը քաղաքական մակարդակում հաղթահարված է։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը, իր հերթին, հայտարարեց, որ Ադրբեջանը XIX դարում գաղութացվել է Ռուսական կայսրության կողմից, իսկ Խորհրդային Միության կազմում գտնվելը դիտարկեց որպես անկախությունից զուրկ, գաղութատիրական շրջան։ Սակայն, Մոսկվան Ադրբեջանին գնահատում է աշխարհաքաղաքական նշանակության տեսանկյունից, ինչը նշանակում է, որ Կրեմլը շահագրգռված է պահպանել կառուցողական հարաբերությունները Ալիեւի հետ։

The negotiations between Russian Foreign Minister Sergey Lavrov and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov in Moscow confirmed that Russian-Azerbaijani relations have moved out of a phase of tension and into a new stage of practical cooperation. The official statements from both countries predominantly focused on deepening cooperation, developing economic relations, regional security, and activating the ‘3+3’ format.
Lavrov's statement that issues related to the December 2024 crash of an AZAL aircraft have been resolved signaled that one of the most sensitive bilateral crises has been overcome at the political level.
Azerbaijani President Ilham Aliyev, for his part, stated that Azerbaijan was colonized by the Russian Empire in the 19th century, and being part of the Soviet Union was also viewed as a period devoid of independence. However, Moscow evaluates Azerbaijan from a geopolitical significance perspective, which means that the Kremlin is interested in maintaining constructive relations with Aliyev.