Բաֆեթը հրաժարվել է 6 միլիարդ դոլար փոխանցել Գեյթսի բարեգործական հիմնադրամին
Ամերիկյան խոշորագույն ներդրող, մուլտիմիլիարդատեր Ուորեն Բաֆեթը հայտարարել է, որ այլևս մտադիր չէ նվիրատվություններ կատարել Microsoft-ի հիմնադիր Բիլ Գեյթսի բարեգործական հիմնադրամին։ Այս մասին հուլիսի 15-ին գրում է բրիտանական Financial Times (FT) թերթը։
Գործարարն իր ամենամյա նվիրատվությունների ստացողների ցանկից հանել է Gates Foundation կազմակերպությունը։ Այսպիսով, Գեյթսի բարեգործական հիմնադրամը կզրկվի 6 միլիարդ դոլարից։
Բաֆեթը հայտարարել է, որ ութ տարվա ընթացքում նախատեսում է բոլոր միջոցներն ուղղել ընտանեկան չորս հիմնադրամներին։ Պարբերականի տվյալներով՝ Գեյթսի կազմակերպությունը նվիրատվություններ ստացողների ցանկից հանվել է այն բանից հետո, երբ մի շարք բացահայտումներ են եղել սկանդալային ֆինանսիստ Ջեֆրի Էփշտեյնի հետ Գեյթսի ունեցած կապերի վերաբերյալ։
95-ամյա Բաֆեթի՝ Գեյթսի հիմնադրամի հետ համագործակցությունից հրաժարվելու մասին հունիսի 30-ին հայտնել էր նաև The Wall Street Journal թերթը։ Նշվում էր, որ ներդրողն առաջին անգամ 20 տարվա ընթացքում չեղարկել է Microsoft-ի հիմնադրի բարեգործական հիմնադրամի կանոնավոր մասհանումը, քանի որ վերջինս ներգրավված է եղել Էփշտեյնի գործով սկանդալում։
Էփշտեյնի գործով նյութերը սկսել են հրապարակվել 2025 թվականի դեկտեմբերի 20-ից, այն բանից հետո, երբ նույն տարվա նոյեմբերի 19-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է դրանց գաղտնազերծման մասին օրինագիծը։ ԱՄՆ նախկին գլխավոր դատախազ Փեմ Բոնդին փետրվարի 14-ին հրապարակել է ավելի քան 300 հայտնի մարդկանց անունների ցանկը, որոնք հիշատակվում են ֆինանսիստի գործով նյութերում։ Մասնավորապես նշվել է, որ տեքստում առկա են ԱՄՆ 42-րդ նախագահ Բիլ Քլինթոնի, 46-րդ նախագահ Ջո Բայդենի, Microsoft-ի համահիմնադիր Բիլ Գեյթսի, ինչպես նաև երգչուհի Բեյոնսեի ազգանունները։

Американский крупнейший инвестор, мультимиллиардер Уоррен Баффет заявил, что больше не намерен делать пожертвования благотворительному фонду Билла Гейтса. Об этом 15 июля сообщает британская газета Financial Times (FT).
Предприниматель исключил фонд Гейтса из списка получателей своих ежегодных пожертвований. Таким образом, благотворительный фонд Гейтса лишится 6 миллиардов долларов.
Баффет заявил, что в течение восьми лет намерен направить все средства на четыре семейных фонда. По данным издания, фонд Гейтса был исключен из списка получателей пожертвований после того, как стали известны ряд разоблачений о связях Гейтса со скандальным финансистом Джеффри Эпштейном.
О том, что 95-летний Баффет отказался от сотрудничества с фондом Гейтса, также сообщила газета The Wall Street Journal 30 июня. Указывается, что инвестор впервые за 20 лет отменил регулярные пожертвования в благотворительный фонд соучредителя Microsoft, поскольку последний был вовлечен в скандал вокруг дела Эпштейна.
Материалы по делу Эпштейна начали публиковаться с 20 декабря 2025 года, после того как 19 ноября того же года президент США Дональд Трамп подписал законопроект о их раскрытии. Бывший генеральный прокурор США Пэм Бонди 14 февраля опубликовала список из более чем 300 известных людей, упоминаемых в материалах дела финансиста. В частности, в тексте упоминаются имена 42-го президента США Билла Клинтона, 46-го президента Джо Байдена, соучредителя Microsoft Билла Гейтса, а также певицы Бейонсе.