ԱԺ–ն բարձրացրեց ակցիզային հարկը, կթանկանան ծխախոտը, ալկոհոլը, դիզվառելիքը, բենզինը
Ակցիզային հարկը կբարձրացվի։ Ազգային ժողովում իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախագիծը 63 կողմ ձայնով հաստատվեց 2–րդ ընթերցմամբ։
Նշենք, որ փոփոխությունների արդյունքում կթանկանան ծխախոտը, ալկոհոլը, դիզվառելիքը, բենզինը:
Հիշեցնենք, որ կառավարությունը հավանություն է տվել «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծին։ Նախատեսվում է ծխախոտային արտադրանքի ակցիզային հարկի դրույքաչափերը բարձրացնել յուրաքանչյուր տարի 7 տոկոսով, տաքացվող ծխախոտինը՝ յուրաքանչյուր տարի 30 տոկոսով, էլեկտրոնային ծխախոտինը՝ առաջին տարում 100 տոկոսով, այնուհետև հաջորդող երկու տարիներին` 25 և 20 տոկոսով, նարգիլեինը՝ առաջին տարում 40 տոկոսով, այնուհետև հաջորդող երկու տարիներին` 30–ական տոկոսով։
Մրգային օղիների արտադրությունը խթանելու, հումքի արժեքով պայմանավորված՝ մրգային օղիների ինքնարժեքի բարձր լինելու հանգամանքը մեղմելու և ոլորտը զարգացնելու նպատակով մրգային օղիների ակցիզային հարկի գործող դրույքաչափը նախատեսվում է նվազեցնել 33 տոկոսով։

The excise tax will be increased. The ruling party "Civil Contract" project was approved with 63 votes in favor in the National Assembly.
It should be noted that as a result of the changes, the prices of cigarettes, alcohol, diesel fuel, and gasoline will rise:
Recall that the government has approved the draft law "On Amendments to the Tax Code of the Republic of Armenia." It is planned to increase the excise tax rates on tobacco products by 7 percent each year, on heated tobacco by 30 percent each year, on electronic cigarettes by 100 percent in the first year, and then by 25 and 20 percent in the following two years, and on hookah tobacco by 40 percent in the first year, and then by 30 percent in the following two years.
To stimulate the production of fruit brandies, to mitigate the high cost of fruit brandies due to raw material prices, and to develop the sector, it is planned to reduce the current excise tax rate on fruit brandies by 33 percent.