ԱԺ–ն բարձրացրեց ակցիզային հարկը, կթանկանան ծխախոտը, ալկոհոլը, դիզվառելիքը, բենզինը
Ակցիզային հարկը կբարձրացվի։ Ազգային ժողովում իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախագիծը 63 կողմ ձայնով հաստատվեց 2–րդ ընթերցմամբ։
Նշենք, որ փոփոխությունների արդյունքում կթանկանան ծխախոտը, ալկոհոլը, դիզվառելիքը, բենզինը:
Հիշեցնենք, որ կառավարությունը հավանություն է տվել «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծին։ Նախատեսվում է ծխախոտային արտադրանքի ակցիզային հարկի դրույքաչափերը բարձրացնել յուրաքանչյուր տարի 7 տոկոսով, տաքացվող ծխախոտինը՝ յուրաքանչյուր տարի 30 տոկոսով, էլեկտրոնային ծխախոտինը՝ առաջին տարում 100 տոկոսով, այնուհետև հաջորդող երկու տարիներին` 25 և 20 տոկոսով, նարգիլեինը՝ առաջին տարում 40 տոկոսով, այնուհետև հաջորդող երկու տարիներին` 30–ական տոկոսով։
Մրգային օղիների արտադրությունը խթանելու, հումքի արժեքով պայմանավորված՝ մրգային օղիների ինքնարժեքի բարձր լինելու հանգամանքը մեղմելու և ոլորտը զարգացնելու նպատակով մրգային օղիների ակցիզային հարկի գործող դրույքաչափը նախատեսվում է նվազեցնել 33 տոկոսով։

Национальное собрание повысило акцизный налог, подорожают табак, алкоголь, дизельное топливо и бензин
Новости | 2026/07/03 14:01
Национальное собрание утвердило повышение акцизного налога
Акцизный налог будет повышен. Проект правящей партии «Гражданский договор» был одобрен 63 голосами на втором чтении в Национальном собрании.
Следует отметить, что в результате изменений подорожают сигареты, алкоголь, дизельное топливо и бензин:
Напомним, что правительство одобрило проект закона «О внесении изменений в Налоговый кодекс РА». Предполагается, что ставки акцизного налога на табачные изделия будут повышаться на 7 процентов каждый год, на нагреваемые табачные изделия – на 30 процентов каждый год, на электронные сигареты – на 100 процентов в первый год, а затем на 25 и 20 процентов в следующие два года, на кальянный табак – на 40 процентов в первый год, а затем на 30 процентов в следующие два года.
С целью стимулирования производства фруктовых настоек, смягчения высокой себестоимости фруктовых настоек из-за стоимости сырья и развития отрасли, действующая ставка акцизного налога на фруктовые настойки предполагается снизить на 33 процента.