Այս տարվա սկզբից հանրային առողջության ապահովագրության համակարգի շահառուների թիվը աճել է 14%-ով: Այս մասին տեղեկացրել է հանրային առողջության ապահովագրության հիմնադրամի ժամանակավոր տնօրեն Սամվել Խառազյանը:
2026 թվականի հունիսի դրությամբ համակարգում գրանցված շահառուների թիվը կազմել է մոտ 1.8 միլիոն, մինչդեռ տարվա սկզբին այն եղել է 1.6 միլիոն:
Խառազյանի խոսքով, աճը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ աշխատողների թիվը, որոնց աշխատավարձը գերազանցում է 200 հազար դրամը, աճել է 30%-ով:
Այս տարի պետությունը առողջության ապահովագրության համակարգի ծառայությունների և դեղորայքի համար արդեն հատկացրել է 102.4 միլիարդ դրամ:
Հանրային առողջության ապահովագրության համակարգը նախատեսում է աստիճանական ներդրում, որը կավարտվի 2026 թվականին:

Since the beginning of the year, the number of beneficiaries of the universal health insurance system has increased by 14%. This was reported by the acting director of the Universal Health Insurance Fund, Samvel Khazaryan:
As of June, the number of beneficiaries in the system reached approximately 1.8 million, compared to 1.6 million at the beginning of the year:
According to Khazaryan, this growth is due to a 30% increase in the number of employees earning over 200,000 drams:
This year, the government has already allocated 102.4 billion drams for services and medications under the health insurance system: