Այս տարվա սկզբից հանրային առողջության ապահովագրության համակարգի շահառուների թիվը աճել է 14%-ով: Այս մասին տեղեկացրել է հանրային առողջության ապահովագրության հիմնադրամի ժամանակավոր տնօրեն Սամվել Խառազյանը:
2026 թվականի հունիսի դրությամբ համակարգում գրանցված շահառուների թիվը կազմել է մոտ 1.8 միլիոն, մինչդեռ տարվա սկզբին այն եղել է 1.6 միլիոն:
Խառազյանի խոսքով, աճը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ աշխատողների թիվը, որոնց աշխատավարձը գերազանցում է 200 հազար դրամը, աճել է 30%-ով:
Այս տարի պետությունը առողջության ապահովագրության համակարգի ծառայությունների և դեղորայքի համար արդեն հատկացրել է 102.4 միլիարդ դրամ:
Հանրային առողջության ապահովագրության համակարգը նախատեսում է աստիճանական ներդրում, որը կավարտվի 2026 թվականին:

С начала года число бенефициаров системы всеобщего медстрахования выросло на 14%
С начала года число бенефициаров системы всеобщего медстрахования выросло на 14%. Об этом сообщил исполняющий обязанности генерального директора Фонда всеобщего медицинского страхования Самвел Харазян:
По состоянию на июнь в системе зарегистрировано около 1.8 миллиона бенефициаров, тогда как в начале года их число составляло 1.6 миллиона:
По словам Харазяна, рост обусловлен увеличением числа работников с зарплатой выше 200 тысяч драмов на 30%:
В этом году государство уже выделило 102.4 миллиарда драмов на услуги и медикаменты системы медицинского страхования:
Система обязательного медицинского страхования предполагает поэтапное внедрение, которое завершится в 2026 году.