Այս աշնանը Երևանում կանցկացվի առաջին հայ-բրիտանական բիզնես ֆորումը
Այս աշնանը Երևանում կանցկացվի առաջին հայ-բրիտանական բիզնես ֆորումը (Armenia-UK Business Forum 2026): Ֆորումը նախատեսված է հոկտեմբերի 5-ին, իսկ հիմնական բիզնես ծրագիրը կանցկացվի հոկտեմբերի 6-ին: Ֆորումի նպատակն է զարգացնել երկկողմանի գործարար, ներդրումային և ինստիտուցիոնալ համագործակցությունը, ինչպես նաև ստեղծել նոր հնարավորություններ հայ-բրիտանական գործընկերության համար:
Ֆորումի կազմակերպիչներն են Օքսֆորդի շրջանավարտների բիզնես ակումբը Հայաստանում (OABCA)՝ համագործակցությամբ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության, այդ թվում՝ տնտեսական, կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունների, Enterprise Armenia-ի և Բրիտանո-հայկական առևտրի պալատի (BACC) հետ:
2026 թվականի հունվար-մայիս ամիսների տվյալներով, Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության միջև արտաքին առևտրի շրջանառությունը աճել է 18.2% և կազմել $46.1 միլիոն, որտեղ արտահանումն աճել է 88.1% մինչև $611.3 հազար:

This autumn, the first Armenia-UK business forum (Armenia-UK Business Forum 2026) will be held in Yerevan. The opening is scheduled for October 5, with the main business program taking place on October 6. The forum aims to develop bilateral business, investment, and institutional cooperation, as well as to create new opportunities for Armenia-UK partnership.
The initiators and organizers of the forum are the Oxford Alumni Business Club in Armenia (OABCA) in partnership with the Government of the Republic of Armenia, including the Ministry of Economy, the Ministry of Education, Science, Culture and Sports, Enterprise Armenia, and the British-Armenian Chamber of Commerce (BACC).
According to the Statistical Committee of RA, the foreign trade turnover between Armenia and the UK increased by 18.2% in January-May 2026, amounting to $46.1 million, with exports rising by 88.1% to $611.3 thousand.