Ավստրալիան շարունակում է նվազեցնել իր կախվածությունը ածխից, քանի որ նորագույն էներգիայի աղբյուրները հասնում են էլեկտրաէներգիայի արտադրության ռեկորդային մակարդակի: Բարձրանում է ներդրումը մարտկոցների, տանիքային արևային և կոմունալ մասշտաբի նորագույն նախագծերում, ինչը արագացնում է երկրի էներգետիկ անցումը:
Ավստրալիայի կառավարությունը նպատակ ունի ստեղծել ավելի բազմազան էներգետիկ խառնուրդ՝ ապահովելու համար, որ երկիրը կարողանա ինքնաբավ լինել էներգիայի առումով, և աջակցել կանաչ անցմանը:
2025 թվականին, 42.7 տոկոսը Ավստրալիայի էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծագում էր նորագույն աղբյուրներից, ինչը զգալի աճ է 2024 թվականի 38.9 տոկոսի համեմատ:
Ավստրալիայի մարտկոցների պահեստավորման արդյունաբերությունը նույնպես արագ զարգանում է, 2025 թվականին գրանցվել է 260 տոկոս աճ տնային մարտկոցների վաճառքում:
Ավստրալիան ներկայումս երրորդն է Չինաստանի մարտկոցների ներմուծման մեջ՝ հետևելով Գերմանիային և Միացյալ Նահանգներին:

Бум чистой энергии в Австралии набирает обороты
Австралия продолжает сокращать свою зависимость от угля, так как возобновляемые источники энергии достигают рекордных уровней производства электроэнергии. Инвестиции в батареи, солнечные панели на крышах и проекты возобновляемой энергии в коммунальном масштабе ускоряют переход страны к чистой энергии.
Правительство Австралии стремится создать более разнообразный энергетический микс, чтобы обеспечить энергетическую независимость страны в будущем и поддержать зеленый переход.
В 2025 году 42,7% производства электроэнергии в Австралии приходилось на возобновляемые источники, что значительно увеличилось по сравнению с 38,9% в 2024 году.
Австралийская индустрия хранения батарей также стремительно развивается, с ростом продаж домашних батарей на 260% в 2025 году.
Австралия в настоящее время занимает третье место по импорту китайских батарей после Германии и США.