Ավստրալիայի կառավարությունը սկսել է նավթամշակման գործարանի feasibility ուսումնասիրություն, որը, եթե հաստատվի, կլինի առաջին նմանատիպ գործարանը, որը կկառուցվի երկրում վեց տասնամյակների ընթացքում:
Պրեմիեր Անթոնի Ալբանիզի համաձայն, նոր գործարանը կուժեղացնի Ավստրալիայի ինքնաբավությունը վառելիքի մատակարարման հարցում, պաշտպանելով այն հնարավոր ապագա նավթի շոկերից:
«Ազգային դիմադրողականություն ստեղծելու բաներից մեկն այն է, որ Ավստրալիան ավելի քիչ խոցելի կլինի աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձությունների ազդեցության նկատմամբ», - ասել է Ալբանիզը:
Ալբանիզի կառավարությունը խիստ կողմնակից է նավթի, ածխի և գազի օգտագործման նվազեցմանը՝ անցնելով քամու և արևային էներգիայի:
Այնուամենայնիվ, Ավստրալիան մեծապես կախված է ներմուծվող վառելիքից, հատկապես տրանսպորտային վառելիքի մատակարարման հարցում:
Վառելիքի մատակարարման իրավիճակը երկրում վատթարացել է մարտին՝ Հորմուզի ճգնաժամի և երկրում երկու միայնակ նավթամշակման գործարաններից մեկում տեղի ունեցած հրդեհի պատճառով:
Այս իրադարձությունների արդյունքում Ավստրալիան դժվարացել է ապահովել վառելիքի մատակարարումը և միաժամանակ պահել այն մատչելի:
Մարտի վերջում Ավստրալիայի ֆեդերալ կառավարությունը կրճատել է բենզինի և դիզելի վառելիքի հարկը:
Ավստրալիայի կառավարությունը նաև ապահովել է մոտ 100 միլիոն լիտր լրացուցիչ դիզել, որի երկու բեռնափոխադրումները եկել են Բրունեյից և Հարավային Կորեայից:
Այս իրադարձությունները հանգեցրել են այն բանի, որ տեղական նավթամշակման գործարանի կառուցումը դարձել է ամենաբնական որոշումը:

The Australian government has launched a feasibility study for an oil refinery that, if approved, would be the first such facility to be built in the country in six decades.
According to Prime Minister Anthony Albanese, a new refinery would strengthen Australia’s self-sufficiency in fuel supply, protecting it from potential future oil shocks.
“One of the things that building national resilience does is it makes Australia less vulnerable to the impact of events around the world,” Albanese said.
The Albanese government is strongly in favor of a transition away from oil, coal, and gas to wind and solar.
However, Australia relies on imports for most of its transportation fuel supply.
The fuel supply situation in the country became worse in March with the Hormuz crisis and after a fire broke out at one of the only two refineries in the country.
As a result of these events, Australia struggled to secure fuel and keep it affordable at the same time.
At the end of March, the Australian federal government halved the fuel excise on gasoline and diesel for three months in a bid to alleviate financial stress for consumers due to the spiking fuel prices.
Then the federal government said in April it had secured approximately 100 million liters of additional diesel, with two shipments coming from Brunei and South Korea.
This was the first of the expected shipments of fuel secured under the government’s new Strategic Reserve powers.
Jet fuel shipments from China followed later, but the fuel supply security situation Down Under remained precarious, leading to the most logical decision, namely, to build a local processing facility for crude.