Ավստրալիայի կառավարությունը սկսել է նավթամշակման գործարանի feasibility ուսումնասիրություն, որը, եթե հաստատվի, կլինի առաջին նմանատիպ գործարանը, որը կկառուցվի երկրում վեց տասնամյակների ընթացքում:
Պրեմիեր Անթոնի Ալբանիզի համաձայն, նոր գործարանը կուժեղացնի Ավստրալիայի ինքնաբավությունը վառելիքի մատակարարման հարցում, պաշտպանելով այն հնարավոր ապագա նավթի շոկերից:
«Ազգային դիմադրողականություն ստեղծելու բաներից մեկն այն է, որ Ավստրալիան ավելի քիչ խոցելի կլինի աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձությունների ազդեցության նկատմամբ», - ասել է Ալբանիզը:
Ալբանիզի կառավարությունը խիստ կողմնակից է նավթի, ածխի և գազի օգտագործման նվազեցմանը՝ անցնելով քամու և արևային էներգիայի:
Այնուամենայնիվ, Ավստրալիան մեծապես կախված է ներմուծվող վառելիքից, հատկապես տրանսպորտային վառելիքի մատակարարման հարցում:
Վառելիքի մատակարարման իրավիճակը երկրում վատթարացել է մարտին՝ Հորմուզի ճգնաժամի և երկրում երկու միայնակ նավթամշակման գործարաններից մեկում տեղի ունեցած հրդեհի պատճառով:
Այս իրադարձությունների արդյունքում Ավստրալիան դժվարացել է ապահովել վառելիքի մատակարարումը և միաժամանակ պահել այն մատչելի:
Մարտի վերջում Ավստրալիայի ֆեդերալ կառավարությունը կրճատել է բենզինի և դիզելի վառելիքի հարկը:
Ավստրալիայի կառավարությունը նաև ապահովել է մոտ 100 միլիոն լիտր լրացուցիչ դիզել, որի երկու բեռնափոխադրումները եկել են Բրունեյից և Հարավային Կորեայից:
Այս իրադարձությունները հանգեցրել են այն բանի, որ տեղական նավթամշակման գործարանի կառուցումը դարձել է ամենաբնական որոշումը:

Правительство Австралии начало исследование целесообразности строительства нефтеперерабатывающего завода, который, если будет одобрен, станет первым таким объектом, построенным в стране за шесть десятилетий:
По словам премьер-министра Энтони Албани, новый завод укрепит самодостаточность Австралии в поставках топлива, защищая страну от потенциальных будущих нефтяных шоков:
«Одним из способов создания национальной устойчивости является уменьшение уязвимости Австралии к влиянию мировых событий», - сказал Албани:
Правительство Албани активно поддерживает переход от нефти, угля и газа к ветровой и солнечной энергии:
Тем не менее, Австралия в значительной степени зависит от импорта для большинства своих транспортных топлив:
Ситуация с поставками топлива в стране ухудшилась в марте из-за кризиса в Ормузе и после пожара на одном из двух единственных нефтеперерабатывающих заводов в стране:
В результате этих событий Австралия столкнулась с трудностями в обеспечении топлива и его доступности:
В конце марта федеральное правительство Австралии сократило акциз на бензин и дизель на три месяца:
Затем федеральное правительство заявило, что обеспечило около 100 миллионов литров дополнительного дизеля, два груза которого пришли из Брунея и Южной Кореи:
Эти события привели к тому, что строительство местного перерабатывающего завода стало наиболее логичным решением: