Ավդոկատը՝ Գագիկ Ծառուկյանի իրավաբանական թիմը նույնիսկ տեղեկացված չէր «Արարատցեմենտի» վերաբերյալ դատարանի որոշման մասին
Լուրեր | 2026/07/17 08:04
Գագիկ Ծառուկյանի իրավաբանական թիմը դատական գործընթացի մասին տեղեկություններ չի ստացել
Հայաստանում իրավական անվտանգության լուրջ խնդիր է գոյություն ունենում: Քաղաքական իշխանությունները մշտապես հանրային հայտարարություններ են անում, որ քրեական և այլ գործեր են հարուցվում այս կամ այն անձի նկատմամբ, և դրանից հետո ողջ իրավապահ համակարգը, քննիչ մարմինները, դատախազությունը, դատարանները սկսում են իրականացնել այս քաղաքական հրահանգը:
Այս մասին հայտարարել է Գագիկ Ծառուկյանի կուսակցության իրավաբան ԵՐԵՄ ՍԱՐԿԻՍՅԱՆԸ, արձագանքելով երկրի գլխավոր դատախազության հայտարարությանը, որ իր պաշտպանյալին պատկանող ցեմենտի գործարանը անցել է պետական կառավարման:
«Այս դեպքում քաղաքական հրահանգը տրվել է Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ, որտեղ հստակ նշված է քրեական գործընթացների, նրա ձերբակալության, բանտարկության, գույքի բռնագրավման, այդ թվում՝ «Արարատցեմենտի» ազգայնացման և կառավարչի նշանակման մասին, ինչը օրական կերպով իրականացնում է ողջ իրավապահ համակարգը»,-նշել է փաստաբանը:
Նա ավելացրել է, որ ներկայիս իրավիճակը ցույց է տալիս, որ իրավապահ համակարգը գործում է բացառապես քաղաքական նպատակներով, քաղաքական իշխանությունների ցանկությունները կատարելու համար:
«Այսօր արդեն հրապարակվել է, որ հակակոռուպցիոն դատարանը դատախազության խնդրանքով ընդունել է նման որոշում: Գագիկ Ծառուկյանի իրավաբանական թիմը նույնիսկ տեղեկացված չէր դատարանի որոշման մասին, և որևէ տեղեկություն այս գործընթացների մասին չի եղել»,-նշել է Սարկիսյանը:

Адвокат: Юридическая команда Гагика Царукяна даже не была проинформирована о решении суда по Араратцементу
Новости | 2026/07/17 08:04
Команда Гагика Царукяна не получила информации о судебном процессе
В Армении существует серьезная проблема правовой безопасности. Политические власти постоянно публично объявляют о возбуждении уголовных и иных дел против того или иного лица, после чего вся правоохранительная система, следственные органы, прокуратура, суды начинают выполнять это политическое указание.
Об этом заявил один из адвокатов лидера партии «Процветающая Армения», бизнесмена Гагика Царукяна Ерем Саркисян, реагируя на сообщение генпрокуратуры страны о том, что цементный завод его подзащитного перешел под госуправление.
«В данном случае политическое указание было дано в отношении Гагика Царукяна, в нём чётко говорилось об уголовных процессах, его аресте, заключении в исправительное учреждение, конфискации имущества, включая национализацию «Араратцемента», и назначении управляющего, что вся правоохранительная система ежедневно чётко выполняет», - отметил адвокат.
При этом он констатировала, что не смотря на заверения, что все процессы имеют правовую основу, реальность говорит об обратном.