Ավդոկատը՝ Գագիկ Ծառուկյանի իրավաբանական թիմը նույնիսկ տեղեկացված չէր «Արարատցեմենտի» վերաբերյալ դատարանի որոշման մասին
Լուրեր | 2026/07/17 08:04
Գագիկ Ծառուկյանի իրավաբանական թիմը դատական գործընթացի մասին տեղեկություններ չի ստացել
Հայաստանում իրավական անվտանգության լուրջ խնդիր է գոյություն ունենում: Քաղաքական իշխանությունները մշտապես հանրային հայտարարություններ են անում, որ քրեական և այլ գործեր են հարուցվում այս կամ այն անձի նկատմամբ, և դրանից հետո ողջ իրավապահ համակարգը, քննիչ մարմինները, դատախազությունը, դատարանները սկսում են իրականացնել այս քաղաքական հրահանգը:
Այս մասին հայտարարել է Գագիկ Ծառուկյանի կուսակցության իրավաբան ԵՐԵՄ ՍԱՐԿԻՍՅԱՆԸ, արձագանքելով երկրի գլխավոր դատախազության հայտարարությանը, որ իր պաշտպանյալին պատկանող ցեմենտի գործարանը անցել է պետական կառավարման:
«Այս դեպքում քաղաքական հրահանգը տրվել է Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ, որտեղ հստակ նշված է քրեական գործընթացների, նրա ձերբակալության, բանտարկության, գույքի բռնագրավման, այդ թվում՝ «Արարատցեմենտի» ազգայնացման և կառավարչի նշանակման մասին, ինչը օրական կերպով իրականացնում է ողջ իրավապահ համակարգը»,-նշել է փաստաբանը:
Նա ավելացրել է, որ ներկայիս իրավիճակը ցույց է տալիս, որ իրավապահ համակարգը գործում է բացառապես քաղաքական նպատակներով, քաղաքական իշխանությունների ցանկությունները կատարելու համար:
«Այսօր արդեն հրապարակվել է, որ հակակոռուպցիոն դատարանը դատախազության խնդրանքով ընդունել է նման որոշում: Գագիկ Ծառուկյանի իրավաբանական թիմը նույնիսկ տեղեկացված չէր դատարանի որոշման մասին, և որևէ տեղեկություն այս գործընթացների մասին չի եղել»,-նշել է Սարկիսյանը:

Lawyer: Gagik Tsarukyan's legal team was not even informed about the court's decision on Araratcement
News | 2026/07/17 08:04
Tsarukyan's legal team has not received information about the court proceedings
In Armenia, there is a serious problem of legal security. Political authorities constantly publicly announce the initiation of criminal and other cases against certain individuals, after which the entire law enforcement system, investigative bodies, the prosecutor's office, and courts begin to execute this political directive.
This was stated by one of the lawyers of the leader of the Prosperous Armenia party, businessman Gagik Tsarukyan, Yerevan Sarkisyan, responding to the announcement by the country's prosecutor's office that the cement plant belonging to his client has come under state management.
“In this case, a political directive was given regarding Gagik Tsarukyan, which clearly stated the criminal processes, his arrest, imprisonment, confiscation of property, including the nationalization of 'Araratcement,' and the appointment of a manager, which the entire law enforcement system diligently executes daily,” noted the lawyer.
He also pointed out that despite assurances that all processes have a legal basis, the reality speaks otherwise.