Արժույթի շուկայում անշարժ գույքի վարձակալության շուկայում տաքացում չկա
Վերջերս ռուսական և հայկական լրատվամիջոցներում տարածվել են տեղեկություններ, ըստ որոնց, Երևանում ռուսաստանցիների կողմից բնակարանների վարձակալության պահանջը резко աճել է, ինչը, իբր, հանգեցրել է վարձավճարների բարձրացման:
Այս թեմայով «ԱրմԻնֆո»-ի լրագրողը զրուցել է Հայաստանի անշարժ գույքի գործակալությունների ասոցիացիայի հիմնադիր անդամ, «Կոլիբրի» անշարժ գույքի գործակալության տնօրեն Ռուստամ Գրիգորյանի հետ:
Գրիգորյանը նշել է, որ նման տեղեկությունները, ամենայն հավանականությամբ, սպեկուլյատիվ բնույթ ունեն և տարածվում են առանց մասնագետների կարծիքի ստուգման:
«Ես հերքում եմ այս տեղեկությունները: Այս պահին անշարժ գույքի շուկայում նման բան չկա», - ասել է Գրիգորյանը:
Նա նաև նշել է, որ որոշակի տաքացում կարող է լինել, բայց դա պայմանավորված է ամառային սեզոնով և զբոսաշրջիկների influx-ով:
«Տուրիստների թիվը աճել է 10-15%-ով, և ստեղծված պահանջը вполне բնական է», - ասել է նա:
Ըստ Կադաստրի պաշտոնական տվյալների, 2026 թվականի երկրորդ եռամսյակում Հայաստանում գրանցվել է 2,890 անշարժ գույքի վարձակալության գործարք, ինչը 2%-ով պակաս է նախորդ տարվա ցուցանիշից:

Недавно в российских и армянских СМИ появились сообщения о резком росте спроса на аренду квартир в Ереване со стороны российских граждан, что якобы привело к росту цен на аренду жилья.
Чтобы разобраться с происходящим на рынке недвижимости, корреспондент «АрмИнфо» поговорил с членом-основателем Совета Ассоциации агентств недвижимости Армении, директором агентства недвижимости «Колибри» Рустамом Григоряном.
Григорян отметил, что подобные новости носят, вероятно, спекулятивный характер и распространяются без проверки мнения специалистов.
«Я опровергаю эти новости. На данный момент нет ничего подобного на рынке недвижимости», - сказал Григорян.
Он также добавил, что определенный перегрев может быть, но это связано с летним сезоном и притоком туристов.
«Количество туристов увеличилось на 10-15%, и образовавшийся спрос вполне естественный», - отметил он.
Согласно официальным данным Кадастра, во II квартале 2026 года в Армении было зарегистрировано 2,890 сделок по аренде недвижимости, что на 2% меньше, чем в прошлом году.