Արժույթի շուկայում անշարժ գույքի վարձակալության շուկայում տաքացում չկա
Վերջերս ռուսական և հայկական լրատվամիջոցներում տարածվել են տեղեկություններ, ըստ որոնց, Երևանում ռուսաստանցիների կողմից բնակարանների վարձակալության պահանջը резко աճել է, ինչը, իբր, հանգեցրել է վարձավճարների բարձրացման:
Այս թեմայով «ԱրմԻնֆո»-ի լրագրողը զրուցել է Հայաստանի անշարժ գույքի գործակալությունների ասոցիացիայի հիմնադիր անդամ, «Կոլիբրի» անշարժ գույքի գործակալության տնօրեն Ռուստամ Գրիգորյանի հետ:
Գրիգորյանը նշել է, որ նման տեղեկությունները, ամենայն հավանականությամբ, սպեկուլյատիվ բնույթ ունեն և տարածվում են առանց մասնագետների կարծիքի ստուգման:
«Ես հերքում եմ այս տեղեկությունները: Այս պահին անշարժ գույքի շուկայում նման բան չկա», - ասել է Գրիգորյանը:
Նա նաև նշել է, որ որոշակի տաքացում կարող է լինել, բայց դա պայմանավորված է ամառային սեզոնով և զբոսաշրջիկների influx-ով:
«Տուրիստների թիվը աճել է 10-15%-ով, և ստեղծված պահանջը вполне բնական է», - ասել է նա:
Ըստ Կադաստրի պաշտոնական տվյալների, 2026 թվականի երկրորդ եռամսյակում Հայաստանում գրանցվել է 2,890 անշարժ գույքի վարձակալության գործարք, ինչը 2%-ով պակաս է նախորդ տարվա ցուցանիշից:

Expert: There is no overheating in the real estate rental market
Recently, reports have emerged in Russian and Armenian media about a sharp increase in demand for apartment rentals in Yerevan from Russian citizens, allegedly leading to a rise in rental prices.
To clarify the situation in the real estate market, a correspondent from ArmInfo spoke with Rustam Grigoryan, a founding member of the Armenian Association of Real Estate Agencies and director of the real estate agency Kolibri.
Grigoryan noted that such news is likely speculative and spreads without verifying expert opinions.
"I deny these reports. At the moment, there is nothing like that in the real estate market," Grigoryan said.
He also mentioned that there may be some overheating, but this is due to the summer season and an influx of tourists.
"The number of tourists has increased by 10-15%, and the resulting demand is quite natural," he noted.
According to official data from the Cadastre, in the second quarter of 2026, there were 2,890 registered rental transactions in Armenia, which is 2% less than the previous year's figure.