Կրիպտո փոխանակումները արագորեն ընդլայնում են իրենց գործունեությունը ավանդական ֆինանսական ոլորտում՝ առաջարկելով մշտական ապագա պայմանագրեր, որոնք կապված են բաժնետոմսերի, ինդեքսների և ապրանքների հետ:
2026 թվականի առաջին հինգ ամիսների ընթացքում առևտրի ծավալը հասել է $1.32 տրիլիոնի:
- Այս բաժնետոմսերին առնչվող մշտական ապագա պայմանագրերը թույլ են տալիս առևտրականներին 24/7 ժամանակահատվածում գների նկատմամբ հասանելիություն ունենալ:
- Coinbase և Binance նմանատիպ «ամեն ինչի փոխանակման» մոդելներ են ստեղծում:
- Ավանդական ֆինանսական շուկաները այժմ ընդունում են կրիպտո-պլատֆորմների կողմից օգտագործվող արտադրանքներ:
Ամեն ինչ սկսվել է երկու տարի առաջ, երբ Wall Street-ը սկսեց կրիպտոն ներառել ավանդական ֆինանսական ոլորտում, իսկ այժմ կրիպտո փոխանակումները հակառակ ուղղությամբ են շարժվում:
2026 թվականի առաջին հինգ ամիսների ընթացքում կրիպտո փոխանակումները մշտական ապագա պայմանագրերով մշակել են $1.32 տրիլիոն, ինչը 2025 թվականի ամբողջ տարվա $104.21 միլիարդից շատ ավելի է:
Bitget-ի CEO-ն Gracy Chen-ը նշել է, որ իրենց բիզնեսի կառուցվածքը փոխվել է:
«Մեկ տարի առաջ մենք նույնիսկ չունեինք բաժնետոմսերի մշտական ապրանք, 100%-ը մեր ծավալից գալիս էր կրիպտոյից», - ասել է նա:
Binance-ի Shunyet Jan-ը նշել է, որ ավանդական փոխանակումները այժմ ընդունում են կրիպտո պլատֆորմների կողմից օգտագործվող արտադրանքներ:
«Մշտական ապագա պայմանագրերի նորարարությունը սկսվել է կրիպտո աշխարհում», - ասել է նա:
Այս նորարարությունը կոչվում է «հակառակ կամուրջ», որտեղ կրիպտո փոխանակումները առաջարկում են Wall Street-ի շուկաներին մուտք:

Crypto Meets Traditional Financial Markets
Crypto exchanges are rapidly expanding into traditional finance by offering perpetual futures tied to stocks, indexes, and commodities.
Trading volume surged to $1.32 trillion in the first five months of 2026.
• These stock-linked perpetuals allow traders to gain 24/7 price exposure.
• Major platforms like Coinbase and Binance are building 'everything exchange' models.
• Traditional financial markets are now adopting products used by crypto platforms.
About two years ago, Wall Street began bringing crypto into traditional finance, and now crypto exchanges are moving in the opposite direction.
Crypto exchanges processed $1.32 trillion in perpetual futures tied to traditional assets during the first five months of 2026, compared to $104.21 billion in all of 2025.
Bitget's CEO Gracy Chen noted that the makeup of their business has changed.
“A year ago, we didn't even have a perpetual stock product; 100% of our volume came from crypto,” she said.
Binance's Shunyet Jan stated that traditional exchanges are now adopting products first used by crypto platforms.
“The innovation of perps started in the crypto world,” he said.
This move is referred to as the “reverse bridge,” where crypto exchanges are offering access to Wall Street markets.