Գյուղատնտեսները դժգոհում են ՝ բերքը չեն կարողանում իրացնել։ Արմաշ գյուղից գյուղատնտես Տիգրան Մաթևոսյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում պատմեց, որ տարիներ առաջ վարկ է վերցրել, այգի հիմնել։ Ծիրան, սալոր, թութ, խնձոր ու խաղող է մշակում։ Այս տարի, սակայն, բերքն իրացնելու խնդիր ունի։
«Այս տարի եկամուտը շատ քիչ է եղել, հարյուրապատիկ քիչ՝ նախորդ տարվա համեմատ։ Եթե գոնե ոռոգման, այգու մշակման ծախսերը փակի, էլի շնորհակալ կլինեմ։ Որպես եկամուտ, տուն պահելու համար արդեն բացառվում է։ Սկզբում, երբ ծիրանը հասունացած չէր, մեր ընկերներից հետաքրքրում էին, որ ծիրան տանեին, բայց հետո, երբ ծիրանը արդեն հասունացավ, պարզ ասեմ, 450 դրամով են վաճառել կգ-ը։ «Շալախ» սորտից հետո եղած ծիրանները, տարբեր սորտեր են, փորձել եմ բերել Երևանում վաճառել, բայց շատ վատ է վաճառվել։ Բերածս բերքի մոտ 80 %-ը հետ եմ բերել։ Երևանում ծիրանը վաճառել եմ կիլոգրամը 300 դրամով»,- ասաց Մաթևոսյանը։
Մաթևոսյանից հետաքրքրվեցինք, թե ինչո՞վ է պայմանավորված բերքի կտրուկ անկումը՝ նախորդ տարվա համեմատ, պատասխանեց․ «Բերքի անկումը հիմնականում եղանակային պայմաններից էր։ Սկզբում տևական ժամանակ խոնավ էր կլիման, փոշոտում չեղավ, մեղու չէր աշխատում։ Հետո որոշակի տեղեր նաև կարկուտը խփեց, այդպես բերքը շատ քիչ եղավ։ Հիմնականում գերխոնավ վիճակից բույսերը չփոշոտվեցին ու բերքը չեղավ։ Ճիշտ է, տեղ կա, որ ընտիր է բռնել բերքը, բայց էդի, ասենք, շատ քիչ հատված է»։
Վատ վաճառքների պատճառներից մեկն էլ արտահանման արգելքն է։ «Բոլորը շատ լավ գիտեն, ձևականություն չանեն, եթե շուկա չկա, բերքը չի արտահանվում նորմալ։ Փորձում են այլընտրանքային ուղիներով արտահանել Եվրոպա։ Եվրոպա արտահանելու համար նախ պետք է իրանք այդ շուկան բացեին մեր առաջ, մեքենաները բերեին, կանգնեցնեին, գինը որոշեին, նոր հետո սկսեին ինչ-որ Ռուսաստանի հետ հարցեր պարզել։ Ռուսաստանն էլ ինքն իր ձևով «պատժեց» ու արդեն, որ ասում են՝ «մեջքի չեն ուզում ընկնել», այդ վիճակն է»,- նշեց Մաթևոսյանը։
Գյուղատնտեսին մտահոգում է նաև հաջորդ բերքի՝ սև սալորի իրացման հարցը։ «Շուտով սև սալորը կհասունանա։ Սև սալորը շատ դժվար է վաճառվում, էլի լավ գին չունի։ Գյուղացիների խնդիրները շատ են և հիմնականում կապված են ծախսերի հետ»,- ասաց նա։
Պետական աջակցություն ևս չունեն։ Այսօր գյուղացին մենակ է իր խնդիրների հետ։ «Դեռ ոչ մի գյուղատնտեսից չեմ լսել, որ պետական աջակցություն լինի։ Ասում են՝ իրանց արտահանողներին աջակցել, որ արտահանեն։ Մենք պետական աջակցությունից չեմ էլ օգտվել, չեմ էլ լսել»։
Իսկ ամռան տապին այգու աշխատանքները չեն դադարում, ծախսերը՝ նույնպես։ Մաթևոսյանի խոսքով՝ մինչև տարվա ավարտը ծախսեր ունեն անելու։ «Այգի պետի ոռոգվի, մշակվի։ Այնպես չէ, որ բերքը հավաքեցինք, վերջ ծառերը տենց մնալու են։ Ծառերը ամբողջ տարին խնամք են ուզում, այգին մշակել է ուզում, դրանք ծախսեր են, որոնք պետք է անենք»,- հավելեց Մաթևոսյանը։
Ինչպես ասում են՝ կարկուտը ծեծած տեղն է ծեծում։ Մաթևոսյանը այս ամենի հետ մեկտեղ նշեց՝ ագռավներն են երամներով այգիներով պտտվում ու ամբողջ բերքը՝ փչացնում։

Экспорт отсутствует, я привез абрикосы в Ереван, 80% вернул, не продались: фермер
Фермеры жалуются на проблемы с реализацией урожая. Фермер Тигран Матевосян из села Армаш рассказал в интервью Panorama.am, что несколько лет назад он взял кредит и основал сад. Он выращивает абрикосы, сливы, шелковицу, яблоки и виноград. Однако в этом году у него возникли проблемы с реализацией урожая.
«В этом году доход был очень низким, в сто раз меньше, чем в прошлом году. Если бы хотя бы покрыли расходы на орошение и уход за садом, я был бы благодарен. Как доход, это уже исключено для содержания дома. Сначала, когда абрикосы не созрели, наши друзья интересовались, чтобы забрать абрикосы, но потом, когда абрикосы созрели, скажу прямо, продавали по 450 драмов за килограмм. После сорта «Шалах» были другие сорта абрикосов, я пытался продать их в Ереване, но продажа была очень плохой. Около 80% собранного урожая я вернул обратно. В Ереване я продал абрикосы по 300 драмов за килограмм», - сказал Матевосян.
Когда мы спросили Матевосяна, чем обусловлено резкое снижение урожая по сравнению с прошлым годом, он ответил: «Снижение урожая в основном связано с погодными условиями. Сначала климат был влажным, не было опыления, пчелы не работали. Затем в некоторых местах также был град, и урожай оказался очень низким. В основном из-за чрезмерной влажности растения не были опылены, и урожая не было. Верно, есть места, где удалось собрать урожай, но это, скажем, очень небольшая часть».
Одной из причин плохих продаж также является запрет на экспорт. «Все хорошо знают, не делайте формальности, если нет рынка, урожай не экспортируется нормально. Пытаются экспортировать в Европу альтернативными путями. Для экспорта в Европу сначала нужно открыть этот рынок для нас, привезти машины, остановить их, определить цену, а затем начать решать какие-то вопросы с Россией. Россия также наказала по-своему, и уже, как говорят, «не хотят ввязываться», такая ситуация», - отметил Матевосян.
Фермер также обеспокоен вопросом реализации следующего урожая - черной сливы. «Скоро созреет черная слива. Черная слива очень трудно продается, тоже не имеет хорошей цены. У фермеров много проблем, и в основном они связаны с расходами», - сказал он.
Государственной поддержки также нет. Сегодня фермер один со своими проблемами. «Я еще не слышал от ни одного фермера, что есть государственная поддержка. Говорят, что поддерживают своих экспортеров, чтобы они экспортировали. Мы не пользовались государственной поддержкой и даже не слышали о ней», - добавил он.
А в летнюю жару работы в саду не прекращаются, расходы тоже. По словам Матевосяна, до конца года у них будут расходы. «Сад нужно орошать, ухаживать. Не так, что мы собрали урожай, и деревья так останутся. Деревья требуют ухода в течение всего года, сад требует обработки, это расходы, которые мы должны делать», - добавил собеседник Panorama.am.
Как говорится, град бьет по уже поврежденным местам. Матевосян также отметил, что воробьи кружат по садам и портят весь урожай.