Արտադրանքի զգալի մասը տարիներ շարունակ հիմնականում Ռուսաստան արտահանող հայաստանցի բիզնեսմեններն ու բեռնափոխադրողներն արձագանքում են Փաշինյան-Պուտին երեկվա հանդիպմանը: Հույս ունեին, որ հայկական ապրանքների արտահանման խնդիրների ու վերջին ամիսներին առաջացած սահմանափակումների մասին քննարկում կլինի, բայց հրապարակային հատվածում այդ մասին խոսք չեղավ:
Հայկական գյուղմթերք արտահանող «Ֆրեշ Լայն» ընկերության համար, ռուսական շուկան տարիներ շարունակ արտահանման հիմնական ուղղությունն է եղել։ Մայիսից, երբ Ռուսաստանը փուլային սահմանափակումներ սկսեց հատկապես հայկական գյուղմթերքի ուղղությամբ, այս ընկերությունը նույնպես ֆինանսական խնդիրների առաջ կանգնեց:
Ընկերության հիմնադիր Գևորգ Ղուկասյանն ասում է՝ պետության տրամադրած սուբսիդիոն աջակցությամբ կարողանում են իրենց արտադրանքն արտահանել Ուկրաինա, Մոլդովա, Վրաստան, Ռումինիա, Բուլղարիա և Լեհաստան:
«Կարծում եմ՝ նույնիսկ երբ Ռուսաստանը բացվի մեր համար, պետությունը կպահի էս սուբսիդիայի պայմանները և այլն, որպեսզի մենք վաղը, մյուս օրը դիվերսիֆիկացիան ավելի զարգացնենք», - ասաց Ղուկասյանը:
Ռուսական շուկան, սակայն, ավելի հարմար էր ոչ միայն այս ընկերության, այլև ձկնաբույծների համար, որոնք անցած ամիս բողոքի ակցիա էին անում կառավարության առջև:
«Մաքս Ֆիշ» ընկերության հիմնադիր Արմեն Կարապետյանը, որ նաև ձկնաբույծների ասոցիացիայի վարչության անդամ է, Փաշինյան-Պուտին հաջորդ հանդիպումից լավ լուր սպասում:
Կարապետյանն ասաց՝ փաստաթղթերի ձևակերպման փուլն անցել են, շուտով իր ընկերության շուրջ 50 տոննա ծիածանափայլ իշխանը կուղարկեն Եվրոպա՝ միջնորդ կազմակերպության աջակցությամբ, բայց սա չի նշանակում, որ իրենց վիճակը լավ է:
«ՄԱՊ» ընկերության տնօրեն Մակար Պետրոսյանը հիշեցնում է՝ գինու և կոնյակի մի քանի ընկերություն է ընկել ռուսական սահմանափակումների տակ, թեև ըստ նրա՝ «ՄԱՊ»-ն այդ ցանկում չկա, բայց ապրանքը Մոսկվա հասցնելու լուրջ խնդիրներ կան:
Պետրոսյանը պատմեց՝ Վրաստանը շարունակում է իր սահմանով Ռուսաստան գնացող հայկական խմիչքից նմուշներ վերցնել ու շաբաթներով սպասեցնել:
Հայկական ապրանքները շուրջ երեք տասնամյակ Ռուսաստան տեղափոխող բեռնափոխադրողը, որը գերադասում է չներկայանալ, հույս ունի, որ Ռուսաստանը Հայաստանի համար իր շուկան ամբողջությամբ չի փակել:
Պաշտոնական վիճակագրությամբ Ռուսաստանը շարունակում է մնալ Հայաստանի ամենախոշոր առևտրային գործընկերն ու արտահանումների հիմնական ուղղությունը:

Ожидания экспортеров и грузоперевозчиков от встречи Пашиняна и Путина
Значительная часть продукции, экспортируемой в основном в Россию, реагирует на встречу Пашиняна и Путина армянские бизнесмены и грузоперевозчики. Они надеялись, что будет обсужден вопрос о проблемах экспорта армянских товаров и ограничениях, возникших в последние месяцы, но в публичной части этого не произошло:
Для компании «Фреш Лайн», экспортирующей армянские сельскохозяйственные продукты, российский рынок на протяжении многих лет был основным направлением экспорта. С мая, когда Россия начала поэтапные ограничения, особенно в отношении армянских сельхозпродуктов, эта компания также столкнулась с финансовыми проблемами:
Основатель компании Геворг Гукасян говорит, что с помощью государственной субсидии они могут экспортировать свою продукцию в Украину, Молдову, Грузию, Румынию, Болгарию и Польшу:
«Я думаю, что даже когда Россия откроется для нас, государство сохранит условия этой субсидии и так далее, чтобы мы могли развивать диверсификацию», - сказал Гукасян:
Однако российский рынок был более удобен не только для этой компании, но и для рыбоводов, которые в прошлом месяце проводили акцию протеста перед правительством:
Основатель компании «Макс Фиш» Армен Карапетян, который также является членом правления ассоциации рыбоводов, ожидает хороших новостей от следующей встречи Пашиняна и Путина:
Карапетян сказал, что они прошли этап оформления документов, и вскоре его компания отправит около 50 тонн радужной форели в Европу с помощью посреднической организации, но это не означает, что их ситуация хороша:
Директор компании «МАП» Макар Петросян напоминает, что несколько компаний по производству вина и коньяка попали под российские ограничения, хотя, по его словам, «МАП» в этом списке нет, но есть серьезные проблемы с доставкой продукции в Москву:
Петросян рассказал, что Грузия продолжает брать образцы армянских напитков, и это занимает недели:
Грузоперевозчик, который на протяжении трех десятилетий перевозил армянские товары в Россию и предпочитает не представляться, надеется, что Россия полностью не закроет свой рынок для Армении:
По официальной статистике, Россия продолжает оставаться крупнейшим торговым партнером Армении и основным направлением экспорта: