Արտադրանքի զգալի մասը տարիներ շարունակ հիմնականում Ռուսաստան արտահանող հայաստանցի բիզնեսմեններն ու բեռնափոխադրողներն արձագանքում են Փաշինյան-Պուտին երեկվա հանդիպմանը: Հույս ունեին, որ հայկական ապրանքների արտահանման խնդիրների ու վերջին ամիսներին առաջացած սահմանափակումների մասին քննարկում կլինի, բայց հրապարակային հատվածում այդ մասին խոսք չեղավ:
Հայկական գյուղմթերք արտահանող «Ֆրեշ Լայն» ընկերության համար, ռուսական շուկան տարիներ շարունակ արտահանման հիմնական ուղղությունն է եղել։ Մայիսից, երբ Ռուսաստանը փուլային սահմանափակումներ սկսեց հատկապես հայկական գյուղմթերքի ուղղությամբ, այս ընկերությունը նույնպես ֆինանսական խնդիրների առաջ կանգնեց:
Ընկերության հիմնադիր Գևորգ Ղուկասյանն ասում է՝ պետության տրամադրած սուբսիդիոն աջակցությամբ կարողանում են իրենց արտադրանքն արտահանել Ուկրաինա, Մոլդովա, Վրաստան, Ռումինիա, Բուլղարիա և Լեհաստան:
«Կարծում եմ՝ նույնիսկ երբ Ռուսաստանը բացվի մեր համար, պետությունը կպահի էս սուբսիդիայի պայմանները և այլն, որպեսզի մենք վաղը, մյուս օրը դիվերսիֆիկացիան ավելի զարգացնենք», - ասաց Ղուկասյանը:
Ռուսական շուկան, սակայն, ավելի հարմար էր ոչ միայն այս ընկերության, այլև ձկնաբույծների համար, որոնք անցած ամիս բողոքի ակցիա էին անում կառավարության առջև:
«Մաքս Ֆիշ» ընկերության հիմնադիր Արմեն Կարապետյանը, որ նաև ձկնաբույծների ասոցիացիայի վարչության անդամ է, Փաշինյան-Պուտին հաջորդ հանդիպումից լավ լուր սպասում:
Կարապետյանն ասաց՝ փաստաթղթերի ձևակերպման փուլն անցել են, շուտով իր ընկերության շուրջ 50 տոննա ծիածանափայլ իշխանը կուղարկեն Եվրոպա՝ միջնորդ կազմակերպության աջակցությամբ, բայց սա չի նշանակում, որ իրենց վիճակը լավ է:
«ՄԱՊ» ընկերության տնօրեն Մակար Պետրոսյանը հիշեցնում է՝ գինու և կոնյակի մի քանի ընկերություն է ընկել ռուսական սահմանափակումների տակ, թեև ըստ նրա՝ «ՄԱՊ»-ն այդ ցանկում չկա, բայց ապրանքը Մոսկվա հասցնելու լուրջ խնդիրներ կան:
Պետրոսյանը պատմեց՝ Վրաստանը շարունակում է իր սահմանով Ռուսաստան գնացող հայկական խմիչքից նմուշներ վերցնել ու շաբաթներով սպասեցնել:
Հայկական ապրանքները շուրջ երեք տասնամյակ Ռուսաստան տեղափոխող բեռնափոխադրողը, որը գերադասում է չներկայանալ, հույս ունի, որ Ռուսաստանը Հայաստանի համար իր շուկան ամբողջությամբ չի փակել:
Պաշտոնական վիճակագրությամբ Ռուսաստանը շարունակում է մնալ Հայաստանի ամենախոշոր առևտրային գործընկերն ու արտահանումների հիմնական ուղղությունը:

Expectations of exporters and freight carriers from the Pashinyan-Putin meeting
A significant portion of the products exported mainly to Russia is responding to the meeting between Pashinyan and Putin, according to Armenian businessmen and freight carriers. They hoped that there would be a discussion on the export issues of Armenian goods and the restrictions that arose in recent months, but this was not addressed in the public part:
For the company 'Fresh Line', which exports Armenian agricultural products, the Russian market has been the main export direction for many years. Since May, when Russia began phased restrictions, especially on Armenian agricultural products, this company has also faced financial difficulties:
The company's founder, Gevorg Ghukasyan, states that with the help of state subsidies, they are able to export their products to Ukraine, Moldova, Georgia, Romania, Bulgaria, and Poland:
'I believe that even when Russia opens up for us, the state will maintain these subsidy conditions and so on, so that we can develop diversification in the future,' said Ghukasyan:
However, the Russian market was more convenient not only for this company but also for fish farmers, who protested in front of the government last month:
Armen Karapetyan, the founder of 'Max Fish' and a member of the fish farmers' association, is expecting good news from the next meeting between Pashinyan and Putin:
Karapetyan stated that they have passed the document processing stage and soon his company will send about 50 tons of rainbow trout to Europe with the help of a mediating organization, but this does not mean that their situation is good:
Makary Petrosyan, the director of 'MAP', reminds that several wine and brandy companies have fallen under Russian restrictions, although according to him, 'MAP' is not on that list, but there are serious issues with delivering products to Moscow:
Petrosyan explained that Georgia continues to take samples of Armenian drinks and this takes weeks:
A freight carrier who has been transporting Armenian goods to Russia for nearly three decades and prefers not to be named hopes that Russia will not completely close its market to Armenia:
According to official statistics, Russia continues to be Armenia's largest trading partner and the main direction of exports: