Արտահանման աջակցման գործակալություն կստեղծվի Հայաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Արտահանման աջակցման գործակալություն կստեղծվի Հայաստանում, հայտարարեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Գործակալության ստեղծման գործընթացը գտնվում է իրականացման փուլում, և մոտ ժամանակներում այն կձևավորվի», - նշեց Փաշինյանը:
Պատասխանելով հարցին, թե ինչ ազդեցություն ունի պետական աջակցությունը տնտեսվարողների վրա Ռուսաստանի կողմից հայկական արտադրանքի արտահանման սահմանափակումների ֆոնին, Փաշինյանը ասաց, որ այս ազդեցությունը տնտեսվարողները վաղուց արդեն զգում են:
«Արդարադատության նախարարությունը որոշումներ է ընդունել, իրականացրել է բյուջետային հատկացումներ և աջակցման ծրագրեր վարկերի մասով: Կառավարության նիստում ընդունվել են ևս երկու աջակցման ծրագրեր», - հայտարարեց Փաշինյանը:
Վարչապետը նշեց, որ Հայաստանի կառավարությունը չի սպասել Եվրամիության աջակցությանը, ձեռնարկվել են միջոցներ, այս աջակցությունը արդեն իրականացվում է, բազմաթիվ ծրագրեր են իրականացվել:
Նախօրեին Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը հայտարարեց, որ Եվրամիությունը Հայաստանին կտրամադրի լրացուցիչ 18 մլն եվրո առևտրի ամրապնդման և բազմազանեցման համար: Նշված 18 մլն եվրոն նախկինում հայտարարված 52 մլն եվրոյի բյուջետային աջակցության փաթեթի վերջնական մասն է: Այս միջոցները կարող են, մասնավորապես, ուղղվել արտահանման առաջխաղացման գործակալության ստեղծմանը:
Հայաստանից Ռուսաստան արտադրվող ապրանքների սահմանափակումների մասին
Ռուսաստանը 2026 թվականի հունիսի 12-ից սահմանափակել է Հայաստանից եկող բոլոր կարանտինային ապրանքների ներմուծումը, ինչպես նաև դրանց տրանսպորտը ՌԴ տարածքով ԵԱՏՄ անդամ պետություններ:
Սահմանափակման տակ են հայտնվել, մասնավորապես, «Ջերմուկ» հանքային ջուրը, ալկոհոլային խմիչքները, բանջարեղենը, մրգերը և կանաչեղենը: Վարչությունում որպես պատճառ նշվել է «Հայաստանից եկող բուսական ծագման և ծաղիկների արտադրանքի համակարգված հայտնաբերումները»: Նշվում է, որ արգելքը կգործի մինչև արտահանվող ապրանքների անվտանգության և հետագծելիության ապահովման կոնկրետ ալգորիթմի մշակումը:
Հայաստանում արտահանողների աջակցության մասին
Ռուսական առևտրային սահմանափակումների ֆոնին Հայաստանը ընդլայնել է արտահանողների աջակցության միջոցները, մասնավորապես, Եվրամիության երկրների ուղղությամբ: Այսպես, կառավարությունը փոխհատուցում է տրանսպորտային ծախսերը և մաքսային տուրքերը ԵՄ, Մեծ Բրիտանիա և Կանադա մրգերի, բանջարեղենի և ծաղիկների մատակարարումների համար, ինչպես նաև տրամադրում է սուբսիդիաներ մի շարք արտահանվող ապրանքների համար:
Հուլիսի 2-ին Հայաստանի կառավարությունը երկարացրել է հուլիսի համար որոշ ապրանքատեսակների արտահանման պետական աջակցության ծրագիրը և ընդլայնել է այն ապրանքների ցանկը, որոնց վրա տարածվում են փոխհատուցումները: Այդպես, փոխհատուցումները տրամադրվելու են թարմ մրգերի, որոշ սննդամթերքի և խմիչքների արտահանողներին, որոնք դուրս են բերվել Հայաստանի տարածքից 2026 թվականի հուլիսի ընթացքում: Սուբսիդավորվող արտադրանքի ցանկը ներառում է նոր կատեգորիաներ՝ չորացրած մրգեր և բանջարեղեն, ինչպես նաև ցուլ և սթրեյլի տեսակներ:

An Export Support Agency Will Be Established in Armenia
YEREVAN, July 3. /ARKA/. An Export Support Agency will be established in Armenia, announced Prime Minister Nikol Pashinyan:
“The process of creating the agency is in the implementation stage, and it will be formed in the near future,” Pashinyan noted:
In response to a question about the impact of state support for economic entities amid restrictions on the export of Armenian products by Russia, Pashinyan said that economic entities have long felt this impact:
“The government has made decisions, carried out budget allocations, and support programs in terms of loans. At the government meeting, two more support programs were adopted,” Pashinyan stated:
The Prime Minister noted that the Armenian government did not wait for support from the European Union, took measures, this support is already being implemented, and numerous programs have been realized:
Recently, the President of the European Commission Ursula von der Leyen stated that the European Union will allocate an additional 18 million euros to Armenia for strengthening and diversifying trade. The mentioned 18 million euros are the final part of the previously announced budget support package of 52 million euros. These funds may be directed, in particular, to the establishment of the Export Promotion Agency:
On the restrictions of products from Armenia in the Russian Federation
Since June 12, 2026, Russia has restricted the import of all quarantine products originating from and dispatched from Armenia, as well as their transit through the Russian Federation to EAEU member states:
Among the restrictions imposed by Rosselkhoznadzor are, in particular, mineral water "Jermuk", alcoholic beverages, vegetables, fruits, and greens. The agency cited “systematic detection of quarantine objects” in plant products and flowers from Armenia as the reason. It is noted that the ban will remain in effect until a specific algorithm for ensuring the safety and traceability of shipped goods is developed:
On support for exporters in Armenia
Amid Russian trade restrictions, Armenia has expanded measures to support exporters, particularly towards EU countries. Thus, the government compensates transport costs and customs duties for the supply of fruits, vegetables, and flowers to the EU, the UK, and Canada, and also provides subsidies for a number of export goods:
On July 2, the RA government extended the state support program for the export of certain types of products for July and expanded the list of goods eligible for compensation. Thus, compensations will be provided to exporters of fresh fruits, certain types of food products and beverages exported from the territory of Armenia during July 2026. The list of subsidized products includes new categories – dried fruits and vegetables, as well as fish species trout and sturgeon: