Արտահանման աջակցման գործակալություն կստեղծվի Հայաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Արտահանման աջակցման գործակալություն կստեղծվի Հայաստանում, հայտարարեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Գործակալության ստեղծման գործընթացը գտնվում է իրականացման փուլում, և մոտ ժամանակներում այն կձևավորվի», - նշեց Փաշինյանը:
Պատասխանելով հարցին, թե ինչ ազդեցություն ունի պետական աջակցությունը տնտեսվարողների վրա Ռուսաստանի կողմից հայկական արտադրանքի արտահանման սահմանափակումների ֆոնին, Փաշինյանը ասաց, որ այս ազդեցությունը տնտեսվարողները վաղուց արդեն զգում են:
«Արդարադատության նախարարությունը որոշումներ է ընդունել, իրականացրել է բյուջետային հատկացումներ և աջակցման ծրագրեր վարկերի մասով: Կառավարության նիստում ընդունվել են ևս երկու աջակցման ծրագրեր», - հայտարարեց Փաշինյանը:
Վարչապետը նշեց, որ Հայաստանի կառավարությունը չի սպասել Եվրամիության աջակցությանը, ձեռնարկվել են միջոցներ, այս աջակցությունը արդեն իրականացվում է, բազմաթիվ ծրագրեր են իրականացվել:
Նախօրեին Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը հայտարարեց, որ Եվրամիությունը Հայաստանին կտրամադրի լրացուցիչ 18 մլն եվրո առևտրի ամրապնդման և բազմազանեցման համար: Նշված 18 մլն եվրոն նախկինում հայտարարված 52 մլն եվրոյի բյուջետային աջակցության փաթեթի վերջնական մասն է: Այս միջոցները կարող են, մասնավորապես, ուղղվել արտահանման առաջխաղացման գործակալության ստեղծմանը:
Հայաստանից Ռուսաստան արտադրվող ապրանքների սահմանափակումների մասին
Ռուսաստանը 2026 թվականի հունիսի 12-ից սահմանափակել է Հայաստանից եկող բոլոր կարանտինային ապրանքների ներմուծումը, ինչպես նաև դրանց տրանսպորտը ՌԴ տարածքով ԵԱՏՄ անդամ պետություններ:
Սահմանափակման տակ են հայտնվել, մասնավորապես, «Ջերմուկ» հանքային ջուրը, ալկոհոլային խմիչքները, բանջարեղենը, մրգերը և կանաչեղենը: Վարչությունում որպես պատճառ նշվել է «Հայաստանից եկող բուսական ծագման և ծաղիկների արտադրանքի համակարգված հայտնաբերումները»: Նշվում է, որ արգելքը կգործի մինչև արտահանվող ապրանքների անվտանգության և հետագծելիության ապահովման կոնկրետ ալգորիթմի մշակումը:
Հայաստանում արտահանողների աջակցության մասին
Ռուսական առևտրային սահմանափակումների ֆոնին Հայաստանը ընդլայնել է արտահանողների աջակցության միջոցները, մասնավորապես, Եվրամիության երկրների ուղղությամբ: Այսպես, կառավարությունը փոխհատուցում է տրանսպորտային ծախսերը և մաքսային տուրքերը ԵՄ, Մեծ Բրիտանիա և Կանադա մրգերի, բանջարեղենի և ծաղիկների մատակարարումների համար, ինչպես նաև տրամադրում է սուբսիդիաներ մի շարք արտահանվող ապրանքների համար:
Հուլիսի 2-ին Հայաստանի կառավարությունը երկարացրել է հուլիսի համար որոշ ապրանքատեսակների արտահանման պետական աջակցության ծրագիրը և ընդլայնել է այն ապրանքների ցանկը, որոնց վրա տարածվում են փոխհատուցումները: Այդպես, փոխհատուցումները տրամադրվելու են թարմ մրգերի, որոշ սննդամթերքի և խմիչքների արտահանողներին, որոնք դուրս են բերվել Հայաստանի տարածքից 2026 թվականի հուլիսի ընթացքում: Սուբսիդավորվող արտադրանքի ցանկը ներառում է նոր կատեգորիաներ՝ չորացրած մրգեր և բանջարեղեն, ինչպես նաև ցուլ և սթրեյլի տեսակներ:

ЕРЕВАН, 3 июля. /АРКА/. Агентство по поддержке экспорта будет создано в Армении, заявил премьер-министр РА Никол Пашинян:
«Процесс создания агентства находится на стадии реализации, и в ближайшее время оно будет сформировано», - отметил Пашинян:
Отвечая на вопрос о влиянии господдержки хозяйствующих субъектов на фоне ограничения экспорта армянской продукции со стороны России, Пашинян сказал, что это влияние хозяйствующие субъекты давно уже ощущают:
«Правительство приняло решения, осуществило бюджетные отчисления и программы поддержки по части кредитов. На заседании правительства были приняты еще две программы поддержки», - заявил Пашинян:
Премьер отметил, что правительство Армении не стало ждать поддержки Евросоюза, приняло меры, эта поддержка уже осуществляется, реализованы многочисленные программы:
Накануне глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен заявила, что Евросоюз выделит Армении дополнительные 18 млн евро на укрепление и диверсификацию торговли. Указанные 18 млн. евро являются заключительной частью ранее объявленного пакета бюджетной поддержки в размере 52 млн евро. Эти средства могут быть направлены, в частности, на создание Агентства по продвижению экспорта:
Россия с 12 июня 2026 года ограничила ввоз всей подкарантинной продукции происхождением и отправлением из Армении, а также ее транзит через РФ в государства–члены ЕАЭС:
Под ограничения Россельхознадзор попали, в частности, минеральная вода "Джермук", алкогольные напитки, овощи, фрукты, зелень. В ведомстве в качестве причины назвали "систематические выявление карантинных объектов" в продукции растительного происхождения и цветов из Армении. Отмечается, что запрет будет действовать до выработки конкретного алгоритма по обеспечению безопасности и прослеживаемости отгружаемых товаров:
На фоне российских торговых ограничений Армения расширила меры поддержки экспортеров, в частности, в направлении стран ЕС. Так, правительство компенсирует транспортные расходы и таможенные пошлины при поставках фруктов, овощей и цветов в ЕС, Великобританию и Канаду, а также предоставляет субсидии по ряду экспортных товаров:
2 июля правительство РА продлило на июль программу господдержки экспорта отдельных видов продукции и расширило перечень товаров, на которые распространяются компенсации. Так, компенсации будут предоставляться экспортерам свежих фруктов, отдельных видов продуктов питания и напитков, вывезенных с территории Армении в течение июля 2026 года. В перечень субсидируемой продукции включены новые категории – сушеные фрукты и овощи, а также рыба видов форель и осетр: