ԵՐԵՎԱՆ, 25 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Armenia Marriott հյուրանոցը հայտնել է, որ ստացել է սննդի նմուշների լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքները, որոնք ուղարկվել էին ստուգման՝ Ֆրանսիայի դեսպանության կողմից կազմակերպված ընդունելության մասնակիցների շրջանում աղիքային վարակների դեպքերից հետո:
«Մենք ստացել ենք լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքները՝ դրանք մաքուր են, պաթոգեն միկրոօրգանիզմներ չեն հայտնաբերվել», - ասել են հյուրանոցում «ԱՌԿԱ» գործակալությանը:
Ավելի վաղ Armenia Marriott հյուրանոցը պատասխանել էր «ԱՌԿԱ» գործակալության հարցմանը՝ հայտնելով, որ սկսել է ներքին հետաքննություն, երբ հայտնի դարձավ, որ 14 հուլիսի Ֆրանսիայի ազգային տոնի կապակցությամբ կազմակերպված ընդունելության մասնակիցների շրջանում եղել են սուր աղիքային վարակների դեպքեր: Հյուրանոցային խոհանոցում պատրաստված սննդի նմուշները ուղարկվել էին լաբորատոր հետազոտության:
Հայաստանի սննդի անվտանգության տեսչական մարմնի տվյալներով, բժշկական հաստատություններ դիմել է 10 մարդ: Տեսչական մարմինը նաև հայտնել է, որ մտադիր է իրականացնել տեսչական վերահսկողություն Armenia Marriott-ում:
Այդուհանդերձ, լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքները ինքնին չեն հաստատում հիվանդության աղբյուրը: Տեսչական ստուգման արդյունքները կթողարկվեն այն բանից հետո, երբ այն կավարտվի:

News | 2026/07/26 09:02
YEREVAN, July 25. /ARKA/. Armenia Marriott Hotel announced that it has received the results of laboratory tests of food samples sent for inspection following cases of intestinal infection among participants of a reception at the French embassy in Armenia.
"We have received the results of the laboratory tests - they are clean, no pathogenic microorganisms were detected," the hotel told the ARKA agency.
Previously, Armenia Marriott Hotel, in response to a request from the ARKA agency, announced the start of an internal investigation after it became known about cases of acute intestinal infections among participants of a reception organized by the French embassy on July 14 in honor of Bastille Day. Samples of food prepared in the hotel kitchen were sent for laboratory testing.
According to the Armenian Food Safety Inspection Authority, 10 people sought medical assistance. The agency also reported its intention to conduct an inspection at Armenia Marriott.
However, the results of laboratory tests do not in themselves establish the source of the illness. The results of the inspection will be published after its completion.