ԵՐԵՎԱՆ, 25 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Armenia Marriott հյուրանոցը հայտնել է, որ ստացել է սննդի նմուշների լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքները, որոնք ուղարկվել էին ստուգման՝ Ֆրանսիայի դեսպանության կողմից կազմակերպված ընդունելության մասնակիցների շրջանում աղիքային վարակների դեպքերից հետո:
«Մենք ստացել ենք լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքները՝ դրանք մաքուր են, պաթոգեն միկրոօրգանիզմներ չեն հայտնաբերվել», - ասել են հյուրանոցում «ԱՌԿԱ» գործակալությանը:
Ավելի վաղ Armenia Marriott հյուրանոցը պատասխանել էր «ԱՌԿԱ» գործակալության հարցմանը՝ հայտնելով, որ սկսել է ներքին հետաքննություն, երբ հայտնի դարձավ, որ 14 հուլիսի Ֆրանսիայի ազգային տոնի կապակցությամբ կազմակերպված ընդունելության մասնակիցների շրջանում եղել են սուր աղիքային վարակների դեպքեր: Հյուրանոցային խոհանոցում պատրաստված սննդի նմուշները ուղարկվել էին լաբորատոր հետազոտության:
Հայաստանի սննդի անվտանգության տեսչական մարմնի տվյալներով, բժշկական հաստատություններ դիմել է 10 մարդ: Տեսչական մարմինը նաև հայտնել է, որ մտադիր է իրականացնել տեսչական վերահսկողություն Armenia Marriott-ում:
Այդուհանդերձ, լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքները ինքնին չեն հաստատում հիվանդության աղբյուրը: Տեսչական ստուգման արդյունքները կթողարկվեն այն բանից հետո, երբ այն կավարտվի:

В отеле Armenia Marriott сообщили о результатах исследований продуктов после отравления в посольстве Франции
Новости | 2026/07/26 09:02
Результаты лабораторных исследований в отеле Armenia Marriott чистые
ЕРЕВАН, 25 июля. /АРКА/. В отеле Armenia Marriott заявили, что получили результаты лабораторных исследований образцов продуктов, направленных на проверку после случаев кишечной инфекции среди участников приема в посольстве Франции в Армении.
«Мы получили результаты лабораторных исследований — они чистые, патогенные микроорганизмы не выявлены», — сообщили в отеле агентству «АРКА».
Ранее отель Armenia Marriott в ответ на запрос агентства "АРКА" заявил о начале внутреннего расследования после того, как стало известно о случаях острой кишечной инфекции среди участников приема, организованного посольством Франции 14 июля по случаю Дня взятия Бастилии. Образцы продуктов, приготовленных на кухне гостиницы, были направлены на лабораторное исследование.
По данным Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов Армении, в медицинские учреждения обратились 10 человек. Ведомство также сообщало о намерении провести инспекционный контроль в Armenia Marriott.
При этом результаты лабораторных исследований сами по себе не устанавливают источник заболевания. Итоги инспекционной проверки будут опубликованы после ее завершения.