Արմենական վերլուծաբան. Եվրոպայի և ԱՄՆ-ի հետ հարաբերություններ զարգացնելիս Հայաստանը չպետք է վտանգի տարածաշրջանային ուժերի հետ հարաբերությունները
Լուրեր | 2026/07/25 05:00
Հայաստանը պետք է զարգացնի հարաբերությունները առանց վտանգելու տարածաշրջանային գործընկերներին
Հայաստանի հետ Եվրոպայի և ԱՄՆ-ի հարաբերությունները պետք է զարգանան այնպես, որ չվտանգեն երկրի վստահելի և կարևոր հարաբերությունները տարածաշրջանային ուժերի հետ: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է վերլուծաբան Տիգրան Դումիկյանը՝ անդրադառնալով Հայաստանի իշխանությունների կողմից «Միջազգային խաղաղության և繁荣 համար Թրամփի ուղի» (TRIPP) նախագծի շուրջ ակտիվ քննարկումներին, երբ շարունակվում է ԱՄՆ-Իրան հակամարտությունը:
Դումիկյանը հիշեցրել է, որ նախագիծը ենթադրում է ԱՄՆ-ի որոշակի ներկայություն Հայաստանի տարածքում, ինչը զգայունություն և մտահոգություն է առաջացրել Երևանի և Թեհրանի միջև հարաբերություններում: «Թեհրան բազմիցս ընդգծել է, որ ուշադիր հետևում է տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի ազդեցության ուժեղացմանը կամ գոյություն ունեցող ռազմավարական հավասարակշռության փոփոխություններին»,- նշել է նա:
Վերլուծաբանը նաև ընդգծել է, որ Հայաստանի տնտեսությունը զգալիորեն կախված է Իրանից, քանի որ երկիրը Իրանից մոտ 20% բնական գազ է ներմուծում, ինչը կարևոր դեր է խաղում երկրի էներգետիկ համակարգի կայունության ապահովման գործում:
«Երկկողմ առևտրաշրջանառությունը կազմում է տարեկան մոտ 800 միլիոն դոլար, ինչը մեծ ցուցանիշ է Հայաստանի տնտեսության համար»,- նշել է նա:
Դումիկյանը եզրափակել է, որ Հայաստանը պետք է զարգացնի հավասարակշռված և հեռատես արտաքին քաղաքականություն, որը կծառայի երկրի և ժողովրդի երկարաժամկետ շահերին:

Развитие отношений с Европой и США должно происходить таким образом, чтобы Армения не ставила под угрозу свои доверительные и важные отношения с региональными державами. Об этом на своей странице в Facebook написал аналитик Тигран Думикян, на фоне активизации властями Армении обсуждений вокруг проекта "Маршрут Трампа для международного мира и процветания" (TRIPP) при продолжающемся американо-иранском конфликте.
Как напомнил эксперт, проект, который предполагает определённый формат американского присутствия на территории Армении, вызвал определённую чувствительность и обеспокоенность в отношениях между Ереваном и Тегераном. "Тегеран неоднократно подчёркивал, что внимательно следит за любыми инициативами в регионе, которые могут усилить влияние США или изменить существующий стратегический баланс", - отметил Думикян.
Он также подчеркнул, что экономика Армении значительно зависит от Ирана, так как страна импортирует из Ирана около 20% природного газа, что играет важную роль в обеспечении стабильности энергетической системы страны.
"Двусторонний товарооборот составляет около $800 миллионов в год, что является большим показателем для экономики Армении", - добавил он.
Думикян резюмировал, что Армении необходима сбалансированная и дальновидная внешняя политика, которая будет служить исключительно долгосрочным интересам нашего государства и народа.