ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը հուլիսի 21-ին մասնակցել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի համատեղ նախաձեռնությամբ կազմակերպված աշխատաժողովին, որը նվիրված էր գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացման առաջիկա երեք տարիների ռազմավարական առաջնահերթություններին և գործողությունների պլանավորմանը:
Աշխատաժողովի ընթացքում քննարկվել են Հայաստան–ՄԱԿ 2026–2030 թվականների կայուն զարգացման համագործակցության շրջանակը, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության, ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության և ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի 2026–2030 թվականների ռազմավարական փաստաթղթերի հիմնական ուղղությունները:
Կարևորվել է համագործակցության շարունակական զարգացումը՝ Հայաստանում նորարար, կայուն և կլիմայական փոփոխությունների նկատմամբ դիմակայուն գյուղատնտեսության խթանման նպատակով:
Ընդգծվել է մրցունակ և ներառական գյուղատնտեսական համակարգի ձևավորման կարևորությունը, որը կնպաստի երկրի պարենային անվտանգության ամրապնդմանը և գյուղական բնակավայրերի կայուն զարգացմանը:
Աշխատաժողովի շրջանակում անդրադարձ է կատարվել նաև հոկտեմբերի 18–30-ը Հայաստանում անցկացվելիք ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի Կողմերի 17-րդ համաժողովին (COP17) և դրա շրջանակում նախատեսվող՝ կենսաբազմազանության և գյուղատնտեսության թեմային նվիրված միջոցառմանը:

On July 21, Deputy Minister of Economy Arman Khojoyan participated in a workshop organized jointly by the Ministry of Economy of the Republic of Armenia and the UN office in Armenia, focusing on the strategic priorities and action planning for the development of agriculture over the next three years.
During the workshop, the framework for Armenia-UN sustainable development cooperation for 2026-2030 was discussed, along with the main directions of the strategic documents of the Government of Armenia, the Food and Agriculture Organization of the UN, and the World Food Programme for 2026-2030.
The importance of continuing cooperation to promote innovative, sustainable, and climate-resilient agriculture in Armenia was emphasized.
The significance of forming a competitive and inclusive agricultural system that would strengthen the country’s food security and support sustainable rural development was also highlighted.
Additionally, the workshop addressed the upcoming 17th Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity (COP17), scheduled to take place in Armenia from October 18 to 30, and the planned event focusing on biodiversity and agriculture.