ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը հուլիսի 21-ին մասնակցել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի համատեղ նախաձեռնությամբ կազմակերպված աշխատաժողովին, որը նվիրված էր գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացման առաջիկա երեք տարիների ռազմավարական առաջնահերթություններին և գործողությունների պլանավորմանը:
Աշխատաժողովի ընթացքում քննարկվել են Հայաստան–ՄԱԿ 2026–2030 թվականների կայուն զարգացման համագործակցության շրջանակը, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության, ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության և ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի 2026–2030 թվականների ռազմավարական փաստաթղթերի հիմնական ուղղությունները:
Կարևորվել է համագործակցության շարունակական զարգացումը՝ Հայաստանում նորարար, կայուն և կլիմայական փոփոխությունների նկատմամբ դիմակայուն գյուղատնտեսության խթանման նպատակով:
Ընդգծվել է մրցունակ և ներառական գյուղատնտեսական համակարգի ձևավորման կարևորությունը, որը կնպաստի երկրի պարենային անվտանգության ամրապնդմանը և գյուղական բնակավայրերի կայուն զարգացմանը:
Աշխատաժողովի շրջանակում անդրադարձ է կատարվել նաև հոկտեմբերի 18–30-ը Հայաստանում անցկացվելիք ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի Կողմերի 17-րդ համաժողովին (COP17) և դրա շրջանակում նախատեսվող՝ կենսաբազմազանության և գյուղատնտեսության թեմային նվիրված միջոցառմանը:

Заместитель министра экономики Арман Ходжоян 21 июля принял участие в семинаре, организованном Министерством экономики Республики Армения и офисом ООН в Армении, посвященном стратегическим приоритетам и планированию действий в сфере сельского хозяйства на ближайшие три года.
В ходе семинара обсуждались рамки сотрудничества Армения-ООН на 2026-2030 годы, а также основные направления стратегических документов правительства Республики Армения, Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН и Всемирной продовольственной программы на 2026-2030 годы.
Подчеркивалось важность продолжения сотрудничества для содействия инновационному, устойчивому и климатически устойчивому сельскому хозяйству в Армении.
Также акцентировалось внимание на важности формирования конкурентоспособной и инклюзивной сельскохозяйственной системы, которая будет способствовать укреплению продовольственной безопасности страны и устойчивому развитию сельских территорий.
В рамках семинара также обсуждались вопросы 17-й Конференции сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP17), которая пройдет в Армении с 18 по 30 октября, и запланированного мероприятия, посвященного биологическому разнообразию и сельскому хозяйству.