ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը հուլիսի 16-ին հանդիպել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների գործարար պատվիրակության հետ։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանից Արաբական Միացյալ Էմիրությունների շուկա թարմ բանջարեղենի և ծաղիկների արտահանման հնարավորություններին առնչվող հարցեր։
Կողմերն անդրադարձել են նաև արտահանման գործընթացի կազմակերպման, լոգիստիկ երթուղիների, ֆիտոսանիտարական պահանջների հետ կապված հարցերին։ Արման Խոջոյանը ներկայացրել է Կառավարության կողմից արտահանման խթանմանն ուղղված քաղաքականության հիմնական ուղղությունները՝ ընդգծելով Ծոցի երկրների հետ համագործակցության ընդլայնման և հայկական թարմ բանջարեղենի և ծաղիկների արտահանման առնչվող հարցերը։
Նա նաև ներկայացրել է Հայաստանի ջերմատնային տնտեսությունների ներուժը, երկրում արտադրվող թարմ բանջարեղենի և ծաղիկների տեսականին, դրանց որակային առավելությունները և արտահանման առկա հնարավորությունները, ինչպես նաև առաջարկել դիտարկել ԱՄԷ հանքային ջրի արտահանման հնարավորությունը։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ծաղիկ և թարմ բանջարեղեն արտադրող, լոգիստիկ ծառայություններ մատուցող ընկերությունների ներկայացուցիչներ։ Վերջիններս ներկայացրել են իրենց գործունեության հիմնական ուղղությունները, արտադրանքի տեսականին, արտահանման փորձն ու համագործակցության հնարավորությունները՝ անդրադառնալով նաև մատակարարման կազմակերպման և շուկայի պահանջներին համապատասխանելու հարցերին։
Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել շարունակել համագործակցությունը, պահպանել գործարար կապերը և տեղեկատվության փոխանակման միջոցով մշակել հետագա համագործակցության գործնական ուղղությունները՝ նպաստելով Հայաստանի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների միջև առևտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնմանը։
Համագործակցության գործնական հնարավորություններին տեղում ծանոթանալու նպատակով հուլիսի 17-ին Արման Խոջոյանը և ԱՄԷ արտակարգ և լիազոր դեսպան Նարիման Ալ Մուլլան, ինչպես նաև գործարար պատվիրակության ներկայացուցիչներն այցելել են մի քանի ջերմատնային տնտեսություններ՝ տեղում ծանոթանալու արտադրական և արտահանման կարողություններին, փաթեթավորման, սառնարանային պահպանման ու լոգիստիկ ենթակառուցվածքներին։

17 июля заместитель министра экономики Арман Ходжоян встретился с делегацией бизнесменов из Объединенных Арабских Эмиратов. В ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся возможностей экспорта свежих овощей и цветов из Армении на рынок ОАЭ.
Стороны также обсудили вопросы организации экспортного процесса, логистических маршрутов и фитосанитарных требований. Арман Ходжоян представил основные направления политики правительства по стимулированию экспорта, подчеркнув важность расширения сотрудничества с государствами Персидского залива и вопросы, связанные с экспортом армянских свежих овощей и цветов.
Он также представил потенциал тепличного хозяйства Армении, ассортимент свежих овощей и цветов, производимых в стране, их качественные преимущества и существующие возможности для экспорта, а также предложил рассмотреть возможность экспорта минеральной воды в ОАЭ.
В встрече также приняли участие представители компаний, производящих цветы и свежие овощи, а также предоставляющих логистические услуги. Они представили основные направления своей деятельности, ассортимент продукции, опыт экспорта и возможности сотрудничества, а также обсудили вопросы организации поставок и соответствия требованиям рынка.
По окончании встречи стороны договорились продолжить сотрудничество, поддерживать деловые связи и разрабатывать практические направления дальнейшего сотрудничества через обмен информацией, способствуя расширению торгово-экономического сотрудничества между Арменией и ОАЭ.
С целью ознакомления с практическими возможностями сотрудничества 17 июля Арман Ходжоян и чрезвычайный и полномочный посол ОАЭ Нариман Аль Мулла, а также представители делегации бизнесменов посетили несколько тепличных хозяйств, чтобы ознакомиться с производственными и экспортными возможностями, упаковкой, холодильным хранением и логистической инфраструктурой.