Ներկայացնում ենք քաղաքագետ Արման Գրիգորյանի՝ CASPIA վերլուծական կենտրոնին տված հարցազրույցի թարգմանությունը (կրճատումներով):
- Վերջին հինգ տարվա ընթացքում Հարավային Կովկասը փոխվել է ավելի, քան նախորդ երեսուն տարիների ընթացքում։ Ինչպե՞ս կբնութագրեք տարածաշրջանային անվտանգության նոր ճարտարապետությունը։
- Որպես անցումային, թեեւ այս պնդման հետ կարելի է նաեւ վիճել։ Մինչեւ 2022 թվականին Ուկրաինայում հակամարտության սրումը՝ Ռուսաստանը տարածաշրջանում ուներ եթե ոչ ռազմավարական մենաշնորհ, ապա՝ ռազմավարական առաջատարություն։ Արեւմուտքն ու Թուրքիան, անշուշտ, ներկա էին Հարավային Կովկասում եւ մրցակցում էին Ռուսաստանի հետ ազդեցության համար, սակայն գերիշխող ուժը հենց Ռուսաստանն էր։
2022 թվականից հետո այդ ստատուս քվոն էապես ապակայունացավ երկու փոխկապակցված գործոնների ազդեցության հետեւանքով։ Նախ՝ Ռուսաստանը ներքաշվեց ձգձգվող եւ ծախսատար հակամարտության մեջ, ինչը ստիպեց նրան հիմնական ռեսուրսներն ու քաղաքական ուշադրությունը կենտրոնացնել հենց այնտեղ։ Երկրորդը՝ եթե մինչեւ Ուկրաինայի պատերազմը Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի հարաբերությունները կարելի էր բնութագրել որպես կոնֆլիկտային եւ մրցակցային, ապա 2022 թվականից հետո դրանք փաստացի վերաճեցին առճակատման «զրոյական գումարով խաղի» սկզբունքով։
Մենք դեռեւս գտնվում ենք այդ առճակատման էպիկենտրոնում եւ չգիտենք, թե ինչով այն կավարտվի։ Մինչ այդ վաղաժամ է խոսել անվտանգության ձեւավորված ճարտարապետության մասին: Առայժմ կարելի է փաստել միայն այն, որ նախկին ստատուս քվոն փլուզված է, իսկ նոր կարգը դեռ չի ձեւավորվել։ Պետք է նաեւ հաշվի առնել, որ Մերձավոր Արեւելքում ընթացող պատերազմը զգալի ազդեցություն կունենա Հարավային Կովկասում անվտանգության նոր ճարտարապետության ձեւավորման վրա՝ անկախ նրանից, թե ինչպիսին կլինի դրա ելքը։
- Ինչպե՞ս է այսօր հայկական փորձագիտական հանրությունն ընկալում Նիկոլ Փաշինյանի առաջ քաշած «Իրական Հայաստան» հայեցակարգը։ Կարծու՞մ եք, որ հայ հասարակությունը հոգեբանորեն արդեն պատրաստ է վերջնականապես փակել Ղարաբաղի հարցը։
- Մեկ բան կարելի է հստակ ասել՝ առաջատար քաղաքական կուսակցություններից եւ ոչ մեկը վերջին ընտրություններում ռեւանշիստական օրակարգով հանդես չեկավ։ Հավանաբար, հենց դա էլ արտացոլում է երկրում գերիշխող հասարակական տրամադրությունները։
- Ինչու՞, չնայած Ղարաբաղում կրած պարտությանն ու բազմաթիվ ներքին ճգնաժամերին, Փաշինյանին նորից հաջողվեց պահպանել հասարակության զգալի մասի վստահությունը։
- Պատասխանը բավականին պարզ է։ Հայաստանի քաղաքականության մեջ գլխավոր պառակտումն անցնում է «նախկինների» եւ «ներկաների» միջեւ։ Հայ հասարակության զգալի մասը այնքան է վախենում նախկին էլիտաների վերադարձից, որ շարունակում է քվեարկել Փաշինյանի օգտին՝ չնայած Ղարաբաղում կրած պարտությանն ու նրա կառավարման, ընդհանուր առմամբ, անբավարար արդյունքներին։
Կարող եք առարկել եւ ասել, որ ի հայտ եկավ նոր քաղաքական ուժ, որը մարտահրավեր նետեց Փաշինյանին՝ Սամվել Կարապետյանի կուսակցությունը։ Սակայն Կարապետյանն էլ ուներ «նախկինների» հետ կապված քաղաքական գործչի իմիջ։ Բացի այդ, կային հարցեր՝ կապված ընտրություններին նրա հնարավոր մասնակցության սահմանադրականության հետ։ Վերջապես՝ նա եւ իր թիմը զարմանալի քաղաքական ոչ կոմպետենտություն ցուցաբերեցին։
Նրանք չկարողացան համոզիչ այլընտրանք առաջարկել գործող իշխանության քաղաքականությանը։ Նրանց նախընտրական քարոզարշավը փաստացի հանգում էր նոր աշխատատեղերի ստեղծման խոստումներին, որոնք ամրապնդված չէին որեւէ հետեւողական տնտեսական բարեփոխումների ծրագրով։ Ցուցիչ է նաեւ այն, որ նրանք մերժեցին մի շարք այլ քաղաքական ուժերի առաջարկները՝ միասնական ընդդիմադիր ճակատ ձեւավորելու մասին, թեեւ հենց իրենք պետք է նման համախմբման ձգտեին։
- Եթե խաղաղության պայմանագիրը ստորագրվի, արդյո՞ք այն հակամարտության ավարտ կդառնա, թե՞ միայն մրցակցության նոր փուլի մեկնարկ։ Ապագա խաղաղության պայմանագրի ո՞ր դրույթներն են կարող ամենադժվարը լինել իրագործման տեսանկյունից։
- Վստահ չեմ, որ խաղաղության պայմանագրի ստորագումն ինքնին վերջ կդնի հակամարտությանը։ Ամեն դեպքում, Բաքվում բազմիցս հայտարարել են, որ Հայաստանի հետ հարաբերություններում Ադրբեջանի հետաքրքրություններն ընդգրկող հարցերը չեն սահմանափակվում խաղաղության պայմանագրի նախագծի դրույթներով։
«Արեւմտյան Ադրբեջան» եզրույթի գործածումը, Հայաստան 300 հազար ադրբեջանցիների հնարավոր վերաբնակեցման քննարկումը, ինչպես նաեւ «Զանգեզուրի միջանցքի» գործունեության հատուկ ռեժիմին վերաբերող առաջարկները շարունակում են զգայուն հարցեր մնալ, որոնք շարունակվում են քննարկվել հայ-ադրբեջանական կարգավորման համատեքստում։
Լրացուցիչ գործոն է նաեւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ուժերի հարաբերակցության պահպանվող անհամաչափությունը, որը շարունակում է ազդեցություն ունենալ բանակցային գործընթացի վրա, ինչպես նաեւ Հայաստանի կառավարության արտաքին քաղաքական եւ ռազմավարական գործընկերությունների դիվերսիֆիկացման ուղեգիծը։
Արման ԳրիգորյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Իմ կարծիքով՝ այս մոտեցումն արտացոլում է Երեւանի ձգտումն իր անվտանգության համակարգը հարմարեցնել տարածաշրջանային նոր իրողություններին։ Միեւնույն ժամանակ, առայժմ դժվար է միանշանակ գնահատել, թե որքանով արեւմտյան գործընկերների հետ համագործակցությունը կկարողանա ապահովել երկարաժամկետ անվտանգության ակնկալվող երաշխիքները։
- Որքանո՞վ է դա ռազմավարական ընտրություն, եւ որքանո՞վ՝ հարկադրված հարմարվողականություն։ Հայաստանը չի՞ կարող միաժամանակ պահպանել աշխատանքային հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ եւ խորացնել համագործակցությունն Արեւմուտքի հետ։
- Անկախության առաջին իսկ օրերից Հայաստանը հենց այդպես էլ փորձել է կառուցել իր արտաքին քաղաքականությունը։ Սակայն այսօր իրավիճակը փոխվել է երկու պատճառով։
Նախ՝ Հայաստանի ներկայիս ղեկավարությունը բացահայտորեն առաջնահերթություն է տալիս Արեւմուտքի հետ ինտեգրմանը եւ Ռուսաստանի հետ սերտ հարաբերությունները դիտարկում է որպես սպառնալիք հայկական ինքնիշխանությանը։ Այլ կերպ ասած՝ խոսքը հենց ռազմավարական ընտրության մասին է, այլ ոչ թե հարկադրված հարմարվողականության։
Երկրորդ՝ միաժամանակ լավ հարաբերություններ պահպանել եւ՛ Ռուսաստանի, եւ՛ Արեւմուտքի հետ գնալով ավելի դժվար է դառնում նրանց միջեւ բացահայտ առճակատման եւ երկու կողմերի ուժեղացող ճնշման ֆոնին՝ միանշանակ ընտրություն կատարելու պահանջներով։
- Ի՞նչ պետք է տեղի ունենա, որպեսզի Բաքվի ու Երեւանի միջեւ գոնե նվազագույն ռազմավարական վստահություն լինի։
- Առաջին հերթին նշեմ, որ ռազմավարական վստահությունը հնարավոր չէ ստեղծել բացառապես փաստաթղթեր ստորագրելով։ Փաստաթղթերն, անշուշտ, կարեւոր են, սակայն դրանք ինքնին ի վիճակի չեն ապահովել խաղաղություն, վստահություն եւ կայունություն։
Երկարաժամկետ հեռանկարում դա հնարավոր կդառնա միայն այն ժամանակ, երբ երկու հասարակություններն էլ դադարեն միմյանց ընկալել որպես թշնամի եւ սկսեն միմյանց վերաբերվել որպես սովորական հարեւանների։
Օրինակ կարող են ծառայել Հայաստանի եւ Վրաստանի հարաբերությունները։ Չնայած գոյություն ունեցող տարաձայնություններին եւ ժամանակ առ ժամանակ ի հայտ եկող հակասություններին, կողմերից ոչ մեկը, անգամ ենթագիտակցական մակարդակում, մյուսին որպես սպառնալիք կամ ուժային ճնշման գրավիչ թիրախ չի ընկալում։ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հարաբերությունները դեռ երկար ժամանակ հեռու կլինեն նման մոդելից։ Դրան հասնելու համար ժամանակ կպահանջվի, իսկ կարճաժամկետ հեռանկարում՝ արտաքին անվտանգության երաշխիքներ։
Ցավոք, այսօր մենք տեսնում ենք ձգտում հրաժարվել Ռուսաստանից՝ որպես անվտանգության հնարավոր երաշխավորից, առանց դրան որեւէ լիարժեք փոխարինող առաջարկելու, ինչպես նաեւ փորձեր՝ լայնածավալ արդյունքների հասնել առավելագույնս սեղմ ժամկետներում։ Իմ կարծիքով՝ նման մոտեցումը լուրջ ռիսկեր է պարունակում։
- Ինչպիսի՞ն եք տեսնում Հայաստանի տեղը տասը տարի հետո՝ եվրոպական քաղաքական տարածքու՞մ, եվրասիական ինտեգրման մե՞ջ, թե՞ որպես բազմավեկտոր քաղաքականություն վարող պետություն։
- Մեծապես դա կախված կլինի նրանից, թե ինչով կավարտվի մի կողմից Արեւմուտքի եւ մյուս կողմից Ռուսաստանի ու Իրանի ընթացիկ աշխարհաքաղաքական առճակատումը։
Անկախ դրա ելքից՝ Հայաստանն, ամենայն հավանականությամբ, ստիպված կլինի ռազմավարական ընտրություն կատարել։ Վստահ չեմ, որ ձեւավորվող ավելի բեւեռացված միջազգային կարգի պայմաններում բազմավեկտոր քաղաքականությունը կարող է երկարաժամկետ հեռանկարում կայուն ռազմավարություն մնալ։

Представляем перевод интервью политолога Армана Григоряна с аналитическим центром CASPIA (сокращенно):
- За последние пять лет Южный Кавказ изменился больше, чем за предыдущие тридцать лет. Как бы вы охарактеризовали новую архитектуру региональной безопасности?
- Как переходный, хотя с этим утверждением можно и поспорить. До обострения конфликта в Украине в 2022 году Россия имела, если не стратегическую монополию, то стратегическое лидерство в регионе. Запад и Турция, безусловно, присутствовали в Южном Кавказе и конкурировали с Россией за влияние, однако доминирующей силой была именно Россия.
С 2022 года статус-кво значительно дестабилизировался под воздействием двух взаимосвязанных факторов. Во-первых, Россия была втянута в затяжной и дорогостоящий конфликт, что заставило ее сосредоточить основные ресурсы и политическое внимание именно там. Во-вторых, если до войны в Украине отношения России и Запада можно было охарактеризовать как конфликтные и конкурентные, то с 2022 года они фактически перешли в стадию конфронтации по принципу «игры с нулевой суммой».
Мы все еще находимся в эпицентре этой конфронтации и не знаем, чем она закончится. Тем не менее, пока рано говорить о сложившейся архитектуре безопасности. На данный момент можно лишь констатировать, что прежний статус-кво разрушен, а новый порядок еще не сформирован. Также следует учитывать, что происходящая война на Ближнем Востоке окажет значительное влияние на формирование новой архитектуры безопасности в Южном Кавказе, независимо от того, каков будет ее исход.
- Как сегодня армянское экспертное сообщество воспринимает концепцию «Реальная Армения», предложенную Никола Пашиняном? Считаете ли вы, что армянское общество психологически уже готово окончательно закрыть вопрос Карабаха?
- Одно можно сказать точно: ни одна из ведущих политических партий не выступала с реваншистской повесткой на последних выборах. Вероятно, это и отражает преобладающие общественные настроения в стране.
- Почему, несмотря на поражение в Карабахе и многочисленные внутренние кризисы, Пашинян снова смог сохранить доверие значительной части общества?
- Ответ довольно прост. Главный раскол в армянской политике проходит между «бывшими» и «нынешними». Значительная часть армянского общества так боится возвращения прежней элиты, что продолжает голосовать за Пашиняна, несмотря на поражение в Карабахе и его, в общем, неудовлетворительные результаты управления.
Можно возразить и сказать, что появилась новая политическая сила, которая бросила вызов Пашиняну — партия Самвела Карапетяна. Однако у Карапетяна тоже был имидж политического деятеля, связанного с «бывшими». Кроме того, были вопросы, касающиеся конституционности его возможного участия в выборах. Наконец, он и его команда продемонстрировали удивительную политическую некомпетентность.
Им не удалось предложить убедительную альтернативу политике действующей власти. Их предвыборная кампания фактически сводилась к обещаниям создания новых рабочих мест, которые не были подкреплены никакой последовательной программой экономических реформ. Также печально, что они отклонили ряд предложений от других политических сил о формировании единого оппозиционного фронта, хотя именно им следовало стремиться к такой консолидации.
- Если мирный договор будет подписан, станет ли это концом конфликта или лишь началом нового этапа соперничества? Какие положения будущего мирного договора могут быть наиболее сложными для реализации?
- Я не уверен, что подписание мирного договора само по себе положит конец конфликту. В любом случае, в Баку многократно заявляли, что вопросы, касающиеся интересов Азербайджана в отношениях с Арменией, не ограничиваются положениями проекта мирного договора.
Употребление термина «Западный Азербайджан», обсуждение возможного переселения 300 тысяч азербайджанцев в Армению, а также предложения о специальном режиме функционирования «Зангезурского коридора» продолжают оставаться чувствительными вопросами, которые продолжают обсуждаться в контексте армяно-азербайджанского урегулирования.
Дополнительным фактором является сохраняющееся неравенство сил между Арменией и Азербайджаном, которое продолжает оказывать влияние на переговорный процесс, а также курс правительства Армении на диверсификацию внешней политики и стратегических партнерств.
Арман ГригорянФото: МедиаМакс
На мой взгляд, этот подход отражает стремление Еревана адаптировать свою систему безопасности к новым региональным реалиям. В то же время, пока трудно однозначно оценить, насколько сотрудничество с западными партнерами сможет обеспечить ожидаемые долгосрочные гарантии безопасности.
- Насколько это стратегический выбор и насколько вынужденная адаптация? Не может ли Армения одновременно поддерживать рабочие отношения с Россией и углублять сотрудничество с Западом?
- С первых дней независимости Армения именно так и пыталась строить свою внешнюю политику. Однако сегодня ситуация изменилась по двум причинам.
Во-первых, нынешнее руководство Армении явно отдает приоритет интеграции с Западом и рассматривает тесные отношения с Россией как угрозу армянскому суверенитету. Иными словами, речь идет именно о стратегическом выборе, а не о вынужденной адаптации.
Во-вторых, одновременно поддерживать хорошие отношения как с Россией, так и с Западом становится все сложнее на фоне открытой конфронтации между ними и усиливающегося давления с обеих сторон с требованиями однозначного выбора.
- Что должно произойти, чтобы между Баку и Ереваном возникло хотя бы минимальное стратегическое доверие?
- Прежде всего, отмечу, что стратегическое доверие невозможно создать исключительно подписанием документов. Документы, безусловно, важны, но они сами по себе не способны обеспечить мир, доверие и стабильность.
В долгосрочной перспективе это станет возможным только тогда, когда оба общества перестанут воспринимать друг друга как врагов и начнут относиться друг к другу как к обычным соседям.
В качестве примера могут служить отношения Армении и Грузии. Несмотря на существующие разногласия и периодически возникающие противоречия, ни одна из сторон, даже на подсознательном уровне, не воспринимает другую как угрозу или привлекательную цель для силового давления. Отношения между Арменией и Азербайджаном еще долго будут далеки от такой модели. Для достижения этого потребуется время, а в краткосрочной перспективе — гарантии внешней безопасности.
К сожалению, сегодня мы видим стремление отказаться от России как от возможного гаранта безопасности, не предложив при этом никакой полноценной альтернативы, а также попытки достичь масштабных результатов в максимально сжатые сроки. На мой взгляд, такой подход несет серьезные риски.
- Как вы видите место Армении через десять лет: в европейском политическом пространстве, в евразийской интеграции или как государство, проводящее многовекторную политику?
- В значительной степени это будет зависеть от того, чем завершится текущая геополитическая конфронтация между Западом и, с одной стороны, Россией и Ираном — с другой. Независимо от ее исхода, Армении, вероятно, придется сделать стратегический выбор. Я не уверен, что многовекторная политика может оставаться устойчивой стратегией в долгосрочной перспективе в условиях формирующегося более поляризованного международного порядка.