Արման Բարսեղյան. Հայաստանի կապիտալի շուկան շարունակելու է արագ աճել
Արման Բարսեղյանը, Ամերիաբանկի մանրածախ բանկինգի տնօրենը, նշել է, որ Հայաստանի կապիտալի շուկան շարունակելու է արագ աճել, ինչը դրական ազդեցություն կունենա տնտեսության զարգացման վրա: Նրա խոսքով, տնտեսության թափանցիկությունը և բիզնեսի դուրս գալը ստվերից նպաստում են կապիտալի շուկայի զարգացմանը:
Բարսեղյանը հիշեցրել է, որ Ամերիաբանկը այս տարի առաջին անգամ թողարկել է և հունիսին ամբողջությամբ տեղաբաշխել $100 միլիոն արժողությամբ անժամկետ պարտատոմսեր: Նա նշել է, որ տնտեսության զարգացմանը զուգահեռ, կապիտալի շուկայի գործիքների նկատմամբ պահանջարկը աճում է:
«Երբ տնտեսությունը զարգանում է, բնակչության եկամուտները աճում են, և արդեն կա այնպիսի հատված, որը պատրաստ է ներդրումներ կատարել կապիտալի շուկայի տարբեր գործիքներում», - ասել է նա:
Ամերիաբանկը, որը մաս է կազմում Lion Finance Group միջազգային ֆինանսական խմբի, 2026 թվականի մարտին ներառվել է FTSE 100 ինդեքսում, դառնալով առաջին հայկական ընկերությունը, որը ներկայացված է Լոնդոնի բորսայի 100 խոշորագույն ընկերությունների շարքում:

Arman Barseghyan, the director of retail banking at Ameriabank, stated that Armenia's capital market will continue to grow rapidly, which will positively impact the development of the economy. According to him, the transparency of the economy and the exit of businesses from the shadow contribute to the development of the capital market.
Barseghyan reminded that Ameriabank issued and fully placed perpetual bonds worth $100 million for the first time this year in June. He noted that as the economy develops, the demand for capital market instruments is increasing.
“As the economy develops, the income of the population grows, and there is already a segment ready to invest in various capital market instruments,” he said.
Ameriabank, part of the Lion Finance Group, was included in the FTSE 100 index in March 2026, becoming the first Armenian company represented among the 100 largest companies on the London Stock Exchange.