Արման Բարսեղյան. Հայաստանի կապիտալի շուկան շարունակելու է արագ աճել
Արման Բարսեղյանը, Ամերիաբանկի մանրածախ բանկինգի տնօրենը, նշել է, որ Հայաստանի կապիտալի շուկան շարունակելու է արագ աճել, ինչը դրական ազդեցություն կունենա տնտեսության զարգացման վրա: Նրա խոսքով, տնտեսության թափանցիկությունը և բիզնեսի դուրս գալը ստվերից նպաստում են կապիտալի շուկայի զարգացմանը:
Բարսեղյանը հիշեցրել է, որ Ամերիաբանկը այս տարի առաջին անգամ թողարկել է և հունիսին ամբողջությամբ տեղաբաշխել $100 միլիոն արժողությամբ անժամկետ պարտատոմսեր: Նա նշել է, որ տնտեսության զարգացմանը զուգահեռ, կապիտալի շուկայի գործիքների նկատմամբ պահանջարկը աճում է:
«Երբ տնտեսությունը զարգանում է, բնակչության եկամուտները աճում են, և արդեն կա այնպիսի հատված, որը պատրաստ է ներդրումներ կատարել կապիտալի շուկայի տարբեր գործիքներում», - ասել է նա:
Ամերիաբանկը, որը մաս է կազմում Lion Finance Group միջազգային ֆինանսական խմբի, 2026 թվականի մարտին ներառվել է FTSE 100 ինդեքսում, դառնալով առաջին հայկական ընկերությունը, որը ներկայացված է Լոնդոնի բորսայի 100 խոշորագույն ընկերությունների շարքում:

Арман Барсегян: Рынок капитала Армении продолжит расти быстрыми темпами
Арман Барсегян, директор по розничному банкингу Америабанка, отметил, что рынок капитала Армении продолжит расти быстрыми темпами, что положительно скажется на развитии экономики. По его словам, прозрачность экономики и выход бизнеса из тени способствуют развитию рынка капитала.
Барсегян напомнил, что Америабанк в этом году впервые выпустил и в июне полностью разместил бессрочные облигации на сумму 100 миллионов долларов. Он отметил, что по мере развития экономики растет спрос на инструменты рынка капитала.
«Когда экономика развивается, растут доходы населения, и уже есть сегмент, готовый инвестировать в различные инструменты рынка капитала», - сказал он.
Америабанк, входящий в международную финансовую группу Lion Finance Group, в марте 2026 года был включен в индекс FTSE 100, став первой армянской компанией, представленной среди 100 крупнейших компаний Лондонской фондовой биржи.