Ուելսի արքայազն Ուիլյամը դարձել է միլիարդատեր, և նրա կարողությունն այժմ գերազանցում է հոր՝ թագավոր Չարլզ III-ի կարողությունը, գրում է The Mirror-ը։
Պարբերականը հղում է անում վերջերս հրապարակված Կորնուոլի դքսության ֆինանսական հաշվետվությանը։ Դքսությունն անցել է Ուիլյամին այն բանից հետո, երբ նա 2022 թվականին դարձել է բրիտանական գահի ժառանգորդը։ Բրիտանական միապետության ավանդույթի համաձայն՝ Կորնուոլի դքսությունը փոխանցվում է գործող միապետի ավագ որդուն։ Այդ պատճառով, երբ Չարլզ III-ը բարձրացավ գահ, այն փոխանցեց Ուիլյամին։
Դրանից հետո արքայազնի կարողությունը հասել է 1.2 միլիարդ ֆունտ ստեռլինգի։
Ուիլյամը նաև առաջին անգամ հրապարակել է տեղեկություններ 2024-2025 թվականների իր հարկային վճարումների վերաբերյալ։ Սա թագավորական ընտանիքի գործունեության թափանցիկության բարձրացմանն ուղղված նախաձեռնության մի մասն է։
Կորնուոլի դքսությունը թագավորական ընտանիքի հիմնական ակտիվներից մեկն է։ 2026 թվականի համար դրա կանխատեսվող տարեկան եկամուտը կազմում է 21.6 միլիոն ֆունտ ստեռլինգ։ Դքսության կազմում ընդգրկված են ավելի քան 20 անգլիական շրջաններ, իսկ հիմնական եկամուտը ձևավորվում է գյուղատնտեսական հողերից, անշարժ գույքից և այլ ակտիվներից։
Ուիլյամը մտադիր է առաջիկա 10 տարվա ընթացքում վաճառել Կորնուոլի դքսության ակտիվների շուրջ 20%-ը, որպեսզի ներգրավված միջոցներն ուղղի Մեծ Բրիտանիայում մատչելի բնակարանաշինության և բնապահպանական նախագծերի ֆինանսավորմանը։

Принц Уильям стал миллиардером, и его состояние теперь превышает состояние его отца, короля Чарльза III, сообщает The Mirror.
Издание ссылается на недавно опубликованный финансовый отчет герцогства Корнуолл. Герцогство перешло к Уильяму после того, как он стал наследником британского престола в 2022 году. Согласно традиции британской монархии, герцогство Корнуолл передается старшему сыну действующего монарха. Поэтому, когда Чарльз III взошел на трон, он передал его Уильяму.
С тех пор состояние принца достигло 1,2 миллиарда фунтов стерлингов.
Уильям также впервые опубликовал информацию о своих налоговых платежах за 2024-2025 годы. Это часть инициативы по повышению прозрачности деятельности королевской семьи.
Герцогство Корнуолл является одним из основных активов королевской семьи. Прогнозируемый годовой доход герцогства на 2026 год составляет 21,6 миллиона фунтов стерлингов. В состав герцогства входят более 20 английских графств, а основной доход формируется за счет сельскохозяйственных земель, недвижимости и других активов.
Уильям планирует продать около 20% активов герцогства Корнуолл в течение следующих 10 лет, чтобы привлеченные средства направить на финансирование доступного жилья и экологических проектов в Великобритании.