Կալանավորված գործարար Գագիկ Ծառուկյանի հարկադիր պարապուրդի մատնված տասնյակ ընկերությունների շարքին ևս մեկ խոշոր բիզնես է ավելացել։ Այս երկուշաբթի իրավապահները գնացել են «Առինջ մոլ» ու կապարակնքել տասնյակ տաղավարներ։
Տաղավարների վարձակալներն ու աշխատակիցներն արդեն երեք օր չեն աշխատում։ Երկուշաբթի օրերին հանգստանում են, երեքշաբթի առավոտյան եկել են և իրենց տաղավարները փակված գտել։
«Ոչ մի ձևի ծանուցում չենք ստացել, մենք համարվում ենք այս տարածքի վարձակալները։ Մենք, իմ կարծիքով, պետք է ինչ-որ ձևով ծանուցում ստանայինք, որ օրինակ՝ երկուշաբթի օրվանից ձեր խանութները կապարակնքվելու են», - ասաց աշխատակիցների մեկը։
ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող մի շարք խոշոր ընկերությունների աշխատակիցները պարբերաբար բողոքի ակցիաներ են կազմակերպում ու կառավարությանը խնդրում թույլ տալ աշխատանքի վերադառնալ, սակայն մինչ այս պահը միայն Արարատի ցեմենտի գործարանն է վերաբացվել, որի կառավարումն էլ արդեն գործադիրին է անցել։
Մինչ այս երկուշաբթի «Առինջ մոլ»-ի տնտեսվարողները սովորական աշխատանքային հունի մեջ էին, նրանց աշխատանքը չէին դադարեցրել։ Այժմ նույն պահանջներով նաև նրանք են ցույցի դուրս եկել։
«Մեր խնդրանքն է, որ մեր խանութները բացվեն, մենք վերադառնանք մեր բնականոն աշխատանքին, այս ցնցումներից ազատվենք, նորմալ աշխատենք։ Մենք մեր հարկային պարտավորությունները նորմալ կատարում ենք, մենք ինչի՞ այսօր պետք է փաստի առաջ կանգնենք», - նշեց ակցիայի մասնակցիներից մեկը:
Զրույցների մակարդակով լսել էին, գուցե պատճառն այն է, որ տաղավարների այդ շարքը բարձրավոլտ էլեկտրական գծերի տակ է գտնվում և անվտանգության խնդիր կա։ Աշխատանքային օրվա ավարտին Քննչական կոմիտեն հաստատեց այդ տեղեկությունները։ Հայտնեցին՝ իրենց փորձագետը պարզել է, որ շինություններն ու ավտոկայանատեղին բարձրավոլտ էլեկտրական գծերի տակ են գտնվում և դրանց հետագա շահագործումը վտանգ է ներկայացնում քաղաքացիների կյանքի և առողջության համար և անվտանգության նկատառումներից ելնելով փակվել են։
Տնտեսվարողներն ու աշխատակիցները հարցնում են՝ այդ դեպքում ինչո՞ւ են միայն հիմա դա խնդիր համարել ու փակել տաղավարները, երբ մայրուղու հարևանությամբ էլեկտրասյունը, հոսանքի գծերն ու տաղավարները այսպես իրար մոտ են արդեն տարիներ շարունակ՝ բոլորի աչքերի առջև։ Մատնացույց են անում հենց հարևանությամբ գտնվող մի հատված, որտեղ նմանատիպ էլեկտրասյան կողքին շինարարություն են անում։
Քաղաքաշինության և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնից հայտնեցին՝ իրենք այս որոշման հետ առնչություն չունեն։ «Սուրմալու»-ի ողբերգական պայթյունից հետո իրենք մոտ երկու տարի առաջ նաև «Առինջ մոլ»-ում են ստուգումներ արել, խախտումներ գտել, գործունեությունը դադարեցրել են, ինչից հետո դրանք վերացվել են, ու առևտրի կենտրոնը դարձյալ բացել է դռները։
Մինչ այդ կենցաղային հարցեր են առաջանում. մարդիկ անձնագիր, ավտոմեքենայի բանալի են ներսում թողել, ի՞նչ պետք է անեն։
Մինչ տնօրինությունը, վարձակալներն ու աշխատակիցները խնդրում են բացել տաղավարները, դժգոհում են նաև առևտուր անելու համար «Առինջ մոլ» եկած քաղաքացիները։ Սովորական աժիոտաժի փոխարեն նրանք փակ դարպասներ տեսան։
Գագիկ Ծառուկյանի թիմից հայտնում են իրավապահների գործողությունների հետևանքով շուրջ 10000 մարդ հարկադիր պարապուրդի մեջ է։ «Ազատության» հարցմանն ի պատասխան Քննչական կոմիտեից անցած շաբաթ հայտնել էին, թե կապարակնքված ընկերություններում գույքագրումներ են իրականացնելու, թե մասնավոր սեփականությունն ինչպե՞ս ու ի՞նչ հիմքով են գույքագրում, Քննչականը չէր պարզաբանել։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նախընտրական շրջանում ուղիղ սպառնում էր ազատազրկել ու ունեզրկել Գագիկ Ծառուկյանին։ ԲՀԿ առաջնորդն ընտրություններից հետո հայտնվեց բանտում խարդախության և փողերի լվացման մեղադրանքով։ Նրան պատկանող առնվազն երկու ընկերությունն այլևս Ծառուկյանները չեն տնօրինում։

Dozens of booths at 'Arinj Mall' sealed off; employees protest
A large business has been added to the list of companies under forced downtime linked to detained businessman Gagik Tsarukyan. On Monday, law enforcement officials went to 'Arinj Mall' and sealed off dozens of booths.
The booth renters and employees have not worked for three days. They were resting on Monday and found their booths sealed when they arrived on Tuesday morning.
“We did not receive any notification; we consider ourselves the tenants of this space. I believe we should have received some form of notification that, for example, starting Monday, your stores would be sealed,” said one of the employees.
Employees of several large companies owned by BHK leader Gagik Tsarukyan regularly organize protests and ask the government to allow them to return to work, but so far only the cement factory in Ararat has reopened, which is now managed by the executive authority.
Until this past Monday, the operators of 'Arinj Mall' were working as usual, and their operations had not been suspended. Now they have also taken to the streets with the same demands.
“Our request is that our stores be opened, we want to return to our normal work, get rid of these shocks, and work normally. We fulfill our tax obligations; why should we stand before the fact?” noted one of the protesters.
At the level of discussions, it was heard that the reason might be that the row of booths is located under high-voltage power lines and there are safety issues. At the end of the workday, the Investigative Committee confirmed this information. They stated that their expert determined that the buildings and parking lot are located under high-voltage power lines and that further operation poses a danger to the lives and health of citizens, and for safety reasons they were closed.
Entrepreneurs and employees are asking why this has only become a problem now and why the booths were closed when the power poles, power lines, and booths have been in such proximity for years in plain sight. They point to a nearby area where similar construction is taking place next to a power pole.
The inspection body for urban planning and fire safety stated that they have no relation to this decision. After the tragic explosion in 'Surmalu', they also conducted inspections at 'Arinj Mall' about two years ago, found violations, suspended operations, after which they were eliminated, and the shopping center reopened.
Meanwhile, everyday issues arise: people have left their passports and car keys inside; what should they do?
While management, tenants, and employees are asking for the booths to be opened, citizens who came to shop at 'Arinj Mall' are also dissatisfied. Instead of the usual hustle and bustle, they saw closed doors.
Gagik Tsarukyan's team reports that around 10,000 people are in forced downtime due to the actions of law enforcement. In response to a request from 'Azatutyun', the Investigative Committee stated last week that they would be conducting inventories in the sealed companies, but did not clarify on what grounds and how private property would be inventoried.
Prime Minister Nikol Pashinyan had directly threatened to imprison and confiscate the property of Gagik Tsarukyan during the pre-election period. The BHK leader ended up in prison after the elections on charges of fraud and money laundering. At least two companies owned by him are no longer managed by the Tsarukyans.