Կալանավորված գործարար Գագիկ Ծառուկյանի հարկադիր պարապուրդի մատնված տասնյակ ընկերությունների շարքին ևս մեկ խոշոր բիզնես է ավելացել։ Այս երկուշաբթի իրավապահները գնացել են «Առինջ մոլ» ու կապարակնքել տասնյակ տաղավարներ։
Տաղավարների վարձակալներն ու աշխատակիցներն արդեն երեք օր չեն աշխատում։ Երկուշաբթի օրերին հանգստանում են, երեքշաբթի առավոտյան եկել են և իրենց տաղավարները փակված գտել։
«Ոչ մի ձևի ծանուցում չենք ստացել, մենք համարվում ենք այս տարածքի վարձակալները։ Մենք, իմ կարծիքով, պետք է ինչ-որ ձևով ծանուցում ստանայինք, որ օրինակ՝ երկուշաբթի օրվանից ձեր խանութները կապարակնքվելու են», - ասաց աշխատակիցների մեկը։
ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող մի շարք խոշոր ընկերությունների աշխատակիցները պարբերաբար բողոքի ակցիաներ են կազմակերպում ու կառավարությանը խնդրում թույլ տալ աշխատանքի վերադառնալ, սակայն մինչ այս պահը միայն Արարատի ցեմենտի գործարանն է վերաբացվել, որի կառավարումն էլ արդեն գործադիրին է անցել։
Մինչ այս երկուշաբթի «Առինջ մոլ»-ի տնտեսվարողները սովորական աշխատանքային հունի մեջ էին, նրանց աշխատանքը չէին դադարեցրել։ Այժմ նույն պահանջներով նաև նրանք են ցույցի դուրս եկել։
«Մեր խնդրանքն է, որ մեր խանութները բացվեն, մենք վերադառնանք մեր բնականոն աշխատանքին, այս ցնցումներից ազատվենք, նորմալ աշխատենք։ Մենք մեր հարկային պարտավորությունները նորմալ կատարում ենք, մենք ինչի՞ այսօր պետք է փաստի առաջ կանգնենք», - նշեց ակցիայի մասնակցիներից մեկը:
Զրույցների մակարդակով լսել էին, գուցե պատճառն այն է, որ տաղավարների այդ շարքը բարձրավոլտ էլեկտրական գծերի տակ է գտնվում և անվտանգության խնդիր կա։ Աշխատանքային օրվա ավարտին Քննչական կոմիտեն հաստատեց այդ տեղեկությունները։ Հայտնեցին՝ իրենց փորձագետը պարզել է, որ շինություններն ու ավտոկայանատեղին բարձրավոլտ էլեկտրական գծերի տակ են գտնվում և դրանց հետագա շահագործումը վտանգ է ներկայացնում քաղաքացիների կյանքի և առողջության համար և անվտանգության նկատառումներից ելնելով փակվել են։
Տնտեսվարողներն ու աշխատակիցները հարցնում են՝ այդ դեպքում ինչո՞ւ են միայն հիմա դա խնդիր համարել ու փակել տաղավարները, երբ մայրուղու հարևանությամբ էլեկտրասյունը, հոսանքի գծերն ու տաղավարները այսպես իրար մոտ են արդեն տարիներ շարունակ՝ բոլորի աչքերի առջև։ Մատնացույց են անում հենց հարևանությամբ գտնվող մի հատված, որտեղ նմանատիպ էլեկտրասյան կողքին շինարարություն են անում։
Քաղաքաշինության և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնից հայտնեցին՝ իրենք այս որոշման հետ առնչություն չունեն։ «Սուրմալու»-ի ողբերգական պայթյունից հետո իրենք մոտ երկու տարի առաջ նաև «Առինջ մոլ»-ում են ստուգումներ արել, խախտումներ գտել, գործունեությունը դադարեցրել են, ինչից հետո դրանք վերացվել են, ու առևտրի կենտրոնը դարձյալ բացել է դռները։
Մինչ այդ կենցաղային հարցեր են առաջանում. մարդիկ անձնագիր, ավտոմեքենայի բանալի են ներսում թողել, ի՞նչ պետք է անեն։
Մինչ տնօրինությունը, վարձակալներն ու աշխատակիցները խնդրում են բացել տաղավարները, դժգոհում են նաև առևտուր անելու համար «Առինջ մոլ» եկած քաղաքացիները։ Սովորական աժիոտաժի փոխարեն նրանք փակ դարպասներ տեսան։
Գագիկ Ծառուկյանի թիմից հայտնում են իրավապահների գործողությունների հետևանքով շուրջ 10000 մարդ հարկադիր պարապուրդի մեջ է։ «Ազատության» հարցմանն ի պատասխան Քննչական կոմիտեից անցած շաբաթ հայտնել էին, թե կապարակնքված ընկերություններում գույքագրումներ են իրականացնելու, թե մասնավոր սեփականությունն ինչպե՞ս ու ի՞նչ հիմքով են գույքագրում, Քննչականը չէր պարզաբանել։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նախընտրական շրջանում ուղիղ սպառնում էր ազատազրկել ու ունեզրկել Գագիկ Ծառուկյանին։ ԲՀԿ առաջնորդն ընտրություններից հետո հայտնվեց բանտում խարդախության և փողերի լվացման մեղադրանքով։ Նրան պատկանող առնվազն երկու ընկերությունն այլևս Ծառուկյանները չեն տնօրինում։

Десятки павильонов «Ариндж мол» были опечатаны. Сотрудники протестуют
Крупный бизнес добавился к списку компаний, находящихся под принудительным простоем, связанных с задержанным бизнесменом Гагиком Царукяном. В этот понедельник правоохранительные органы пришли в «Ариндж мол» и опечатали десятки павильонов.
Арендаторы и сотрудники павильонов уже три дня не работают. В понедельник они отдыхали, а во вторник утром пришли и обнаружили свои павильоны запечатанными.
«Мы не получили никакого уведомления, мы считаемся арендаторами этого помещения. Я считаю, что мы должны были каким-то образом получить уведомление о том, что, например, с понедельника ваши магазины будут опечатаны», - сказал один из сотрудников.
Сотрудники ряда крупных компаний, принадлежащих лидеру БГК Гагику Царукяну, регулярно организуют акции протеста и просят правительство разрешить им вернуться к работе, но до сих пор только цементный завод в Арарате был открыт, управление которым уже передано исполнительной власти.
До этого понедельника предприниматели «Ариндж мол» работали в обычном режиме, их работа не была приостановлена. Теперь они также вышли на протест с теми же требованиями.
«Наше требование - открыть наши магазины, мы хотим вернуться к нормальной работе, избавиться от этих потрясений и работать нормально. Мы выполняем свои налоговые обязательства, почему мы должны стоять перед фактом?» - отметил один из участников акции.
На уровне разговоров слышали, что причиной может быть то, что ряд павильонов находится под высоковольтными линиями, и есть проблемы с безопасностью. В конце рабочего дня Следственный комитет подтвердил эту информацию. Они сообщили, что их эксперт установил, что здания и парковка находятся под высоковольтными линиями, и дальнейшая эксплуатация представляет опасность для жизни и здоровья граждан, и по соображениям безопасности они были закрыты.
Предприниматели и сотрудники спрашивают, почему это стало проблемой только сейчас и почему павильоны закрыли, когда столбы электропередач, линии электропередач и павильоны находятся рядом уже много лет на глазах у всех. Они указывают на соседний участок, где ведется строительство рядом с аналогичной электростанцией.
В инспекции по градостроительству и пожарной безопасности сообщили, что они не имеют отношения к этому решению. После трагического взрыва в «Сурмалу» они также проводили проверки в «Ариндж мол» около двух лет назад, нашли нарушения, приостановили деятельность, после чего они были устранены, и торговый центр снова открыл свои двери.
Тем временем возникают бытовые вопросы: люди оставили свои паспорта и ключи от автомобилей внутри, что им делать?
Пока руководство, арендаторы и сотрудники просят открыть павильоны, недовольны и граждане, пришедшие в «Ариндж мол» для покупок. Вместо обычной ажиотажа они увидели закрытые двери.
Команда Гагика Царукяна сообщает, что в результате действий правоохранительных органов около 10000 человек находятся в принудительном простое. В ответ на запрос «Свободы» Следственный комитет на прошлой неделе сообщил, что они будут проводить инвентаризацию в опечатанных компаниях, но не объяснили, на каком основании и как будет проводиться инвентаризация частной собственности.
Премьер-министр Никол Пашинян в предвыборный период угрожал непосредственно лишить свободы и конфисковать имущество Гагика Царукяна. Лидер БГК после выборов оказался в тюрьме по обвинению в мошенничестве и отмывании денег. По меньшей мере две компании, принадлежащие ему, больше не управляются Царукянами.