ԱՌՖԴ-ն ահազանգում է. Հայաստանի իշխանությունները հետապնդում են ընդդիմադիր ուժերին նվիրատվություններ կատարած անձանց
Լուրեր | 2026/07/23 12:02
Հայաստանի իշխանությունները հետապնդում են ընդդիմադիր ուժերին նվիրատվություններ կատարած անձանց
Հայաստանի ներկայիս կառավարությունը, որը գտնվում է օրինականության ճգնաժամի մեջ, իրավապահ համակարգը օգտագործելով, նոր մակարդակի է հասցրել քաղաքական ընդդիմախոսների նկատմամբ իրավական անպատժելիությունը, իսկ այժմ հետապնդում է նրանց, ովքեր նվիրատվություններ են կատարել ընդդիմադիր կուսակցություններին: Այս մասին նշվում է ԱՌՖ "Դաշնակություն"-ի բարձրագույն մարմնի հայտարարությունում:
"Իրավապահ մարմինները, չբավարարվելով ապօրինի հեռախոսազանգերի լսմամբ, ձերբակալություններով, կալանավորումներով և բազմաթիվ ապօրինի քրեական հետապնդումներով, անցել են նրանց հետապնդմանը, ովքեր նվիրատվություններ են կատարել ընդդիմադիր կուսակցություններին: Մասնավորապես, արդեն երկար ժամանակ է, որ հետաքննող մարմինը ապօրինի ձերբակալում և "հարցում" է անցկացնում ԱՌՖ "Դաշնակություն"-ի անդամների և աջակիցների նկատմամբ, որոնք սովորական քաղաքացիներ են, ովքեր նվիրատվություններ են կատարել կուսակցությանը օրենքի պահանջներին համապատասխան," - նշվում է հայտարարությունում:
Քաղաքական ուժը նշում է, որ սա տեղի է ունենում այն ժամանակ, երբ մամուլում տարածվող բազմաթիվ ապացույցներ ցույց են տալիս, որ իշխող "Քաղաքացիական պայմանագիր" կուսակցությունը, Նիկոլ Փաշինյանի ղեկավարությամբ, ստանում է ապօրինի եկամուտներ և անթույլատրելիորեն օգտագործում է վարչական ռեսուրսները ընտրություններում իր սեփական կուսակցական շահերի համար:
ԱՌՖԴ-ն ընդգծում է, որ ինչպես սպասվում էր, այս դեպքում իրավապահ և այլ համապատասխան մարմինները լռում են: "Արժևորելով այս ամենը որպես Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրության 8-րդ և 46-րդ հոդվածների խախտում, ինչպես նաև ժողովրդավարության հիմքերը undermining-ի ակնհայտ փորձ, մենք պահանջում ենք միջազգային կազմակերպություններից և դիտորդական առաքելություններից՝ համապատասխան, անկողմնակալ գնահատական տալ այսպիսի աշխատանքային ոճին: Մենք պահանջում ենք իրավապահ մարմիններից անհապաղ վերադառնալ օրինականության պահպանմանը, պահպանելով սահմանադրության և քաղաքական կուսակցությունների մասին սահմանադրական օրենքի պահանջները: Մենք հասարակությանը ուշադրություն ենք հրավիրում քաղաքական իշխանությունների մոնոգամ չհեղափոխականության և պետական մակարդակով իրականացվող ընտրական կոռուպցիայի վրա: Մենք հայտարարում ենք, որ հազարավոր ԱՌՖ "Դաշնակություն"-ի անդամներ, աջակիցներ և հետևորդներ չեն հետ կանգնի պատժիչ մեքենայի ապօրինություններից, չեն վախենա կեղծ հարցումներից և վճռականորեն շարունակելու են պայքարը ներկայիս ռեժիմի դեմ՝ օրինական, ժողովրդավարական և անվտանգ Հայաստանի համար," - ընդգծել են ԱՌՖԴ-ի բարձրագույն մարմնում:

Нынешнее правительство Армении, находящееся в кризисе легитимности, вывело правовую вседозволенность по отношению к политическим оппонентам на новый уровень, безжалостно используя правоохранительную систему в своих целях, а теперь и преследуя тех, кто совершал пожертвования оппозиционным партиям. Об этом говорится в заявлении Верховного органа АРФ "Дашнакцутюн".
"Не удовлетворившись незаконным прослушиванием телефонных разговоров, арестами, задержаниями и многочисленными незаконными уголовными преследованиями, правоохранительные органы перешли к преследованию лиц, пожертвовавших средства оппозиционным партиям. В частности, уже давно следственный орган незаконно задерживает и незаконно "допрашивает" членов и сторонников АРФ "Дашнакцутюн", то есть обычных граждан, которые сделали пожертвования партии в соответствии с требованиями, установленными законом," - говорится в заявлении Верховного органа АРФД.
В политической силе констатировали, что это происходит в то время, когда многочисленные неопровержимые факты, распространяемые в прессе, свидетельствуют о том, что правящая партия "Гражданский договор" Никола Пашияна получает незаконные доходы и совершенно недопустимо использует административные ресурсы на выборах в своих собственных партийных интересах.
В АРФД заметили, что как и ожидалось, в этом случае правоохранительные и другие компетентные органы хранят молчание. "Оценивая все это как нарушение статей 8 и 46 Конституции Республики Армения, а также как явную попытку подорвать основы демократии, мы требуем от международных организаций и наблюдательных миссий дать адекватную, беспристрастную оценку такого стиля работы правящего режима. Мы требуем от правоохранительных органов немедленно вернуться к соблюдению законности, сохраняя требования Конституции и Конституционного закона "О политических партиях". Мы обращаем внимание общественности на моногамный необольшевизм политических властей и избирательную коррупцию, осуществляемую на государственном уровне. Мы заявляем, что многие тысячи членов, сторонников и приверженцев АРФ "Дашнакцուտյուն" не отступят перед беззакониями карательной машины, не будут бояться сфабрикованных допросов и будут решительно продолжать борьбу против нынешнего режима ради законной, демократической и безопасной Армении," - подчеркнули в Верховном органе АРФД.