Կառավարությունը հավանություն է տվել Արարատ քաղաքում երկու բազմաբնակարան շենքի կառուցման՝ ավելի քան 3 միլիարդ դրամ արժողությամբ ներդրումային ծրագրին։
«ՄԼ ՄԱՅՆԻՆԳ» ընկերությունը մինչև 2030 թվականը Ս․ Շահումյան փողոցի 20 և 37/1 հասցեներում կկառուցի ընդհանուր առմամբ 198 բնակարան։ Դրանցից շուրջ 68 քառակուսի մետր մակերեսով 48 բնակարան անհատույց կփոխանցվի Արարատ համայնքին՝ նախկինում քանդված շենքերի բնակիչների բնակարանային խնդիրը լուծելու համար։
Համայնքին կտրամադրվի նաև շուրջ 686 քառակուսի մետր հասարակական տարածք՝ գրադարան հիմնելու նպատակով։ Մնացած 150 բնակարանը ընկերությունը կկարողանա վաճառել։
Ծրագրի իրականացման համար համայնքը ընկերությանը նվիրաբերությամբ կտրամադրի ընդհանուր 0,36 հեկտարից ավելի երկու հողամաս։ Այնտեղ գտնվող անավարտ ու շահագործման համար ոչ պիտանի շինությունները կքանդվեն։
Ծրագրով նախատեսվում է ստեղծել շուրջ 50 աշխատատեղ և պետական բյուջե ապահովել մոտ 1 միլիարդ դրամի հարկային եկամուտ։
Պայմանները չկատարելու, ինչպես նաև հողամասերը հինգ տարվա ընթացքում նպատակային չօգտագործելու դեպքում գույքը առանց փոխհատուցման կվերադարձվի համայնքին։

Правительство одобрило инвестиционный проект по строительству двух многоквартирных домов в городе Арарат стоимостью более 3 миллиардов драмов.
Компания «МЛ МАЙНИНГ» построит в адресах 20 и 37/1 по улице С. Шахумяна в общей сложности 198 квартир до 2030 года. Из них около 48 квартир площадью около 68 квадратных метров будут бесплатно переданы общине Арарат для решения жилищной проблемы жителей разрушенных домов.
Также будет предоставлено около 686 квадратных метров общественного пространства для создания библиотеки. Остальные 150 квартир компания сможет продать.
Для реализации проекта община предоставит компании в дар два земельных участка общей площадью более 0,36 гектара. На этих участках будут снесены незавершенные и непригодные для эксплуатации здания.
Проектом предусмотрено создание около 50 рабочих мест и обеспечение государственного бюджета налоговыми поступлениями в размере около 1 миллиарда драмов.
В случае невыполнения условий, а также если земельные участки не будут использованы по назначению в течение пяти лет, имущество будет возвращено общине без компенсации.