Արարատի մարզում վերականգնվել է 122 միլիոն 556 հազար դրամ
2026 թվականի 1-ին կիսամյակում Արարատի մարզում պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության հայցերով պետությանը և համայնքին վերականգնվել է 70 միլիոն 626 հազար դրամ: Քրեական վարույթներով, ինչպես նաև դատախազական ներգործության միջոցների կիրառմամբ, պետությանը, համայնքին, պետական և համայնքային մասնակցությամբ կազմակերպություններին պատճառված վնասի վերականգնված գումարի չափը կազմել է 51 միլիոն 930 հազար դրամ:
Մասնավորապես, 2026 թվականի 1-ին կիսամյակի ընթացքում, դատախազական ներգործության արդյունքում, Արարատ համայնքի տիրապետմանն է վերադարձվել քաղաքային զբոսայգու տարածքում գտնվող 1280 քմ մակերեսով հողամասը, ինչպես նաև Այգի 6 հասցեում գտնվող 2100 քմ մակերեսով հողամասը:

В первом полугодии 2026 года в Армянской области Аррат в рамках защиты государственных и местных интересов восстановлено 70 миллионов 626 тысяч драмов. По уголовным делам, а также с применением мер прокурорского воздействия, восстановленная сумма ущерба, причиненного государству, общине и организациям с государственным и местным участием, составила 51 миллион 930 тысяч драмов.
В частности, в первом полугодии 2026 года в результате прокурорского воздействия Арратскому сообществу возвращен земельный участок площадью 1280 кв. м в городской парковой зоне по адресу Шахумян 36/5, а также земельный участок площадью 2100 кв. м по адресу Айги 6.
Общая кадастровая стоимость участков, приближенная к рыночной, составляет 7 миллионов 455 тысяч драмов.