Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տեսանյութ է հրապարակել Արարատի ցեմենտի գործարանից՝ նշելով, որ գործարանն աշխատում է ամբողջ հզորությամբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ տեսանյութին կից նախարարը գրել է. ««Արարատցեմենտ»-ն աշխատում է ամբողջ հզորությամբ»։
Արարատի ցեմենտի գործարանի աշխատանքները դադարեցվել էին հուլիսի 6-ից՝ գործարանի սեփականատեր, գործարար, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին առնչվող քրեական վարույթի շրջանակում։ Նույն օրը իրավապահները խուզարկություններ էին անցկացրել Գագիկ Ծառուկյանի առանձնատանը և նրան պատկանող ձեռնարկություններում, այդ թվում՝ Արարատի ցեմենտի գործարանում։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Էդգար Զաքարյանն այցելել էր Արարատի ցեմենտի գործարան և տեղում ծանոթացել արտադրական գործընթացի կազմակերպմանը։ Շրջայցի ընթացքում նրան ուղեկցել էր գործարանի գլխավոր տնօրենը։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ Զաքարյանը հայտնել էր նախարարության պատրաստակամությունը՝ աջակցելու գործարանի արտադրական գործունեության ընթացքում առաջացող հնարավոր խոչընդոտների լուծմանը։
Անդրադառնալով գործարանի աշխատանքի վերականգնման ընթացքին՝ նախարարի տեղակալը նշել էր, որ արտադրական գործընթացի անխափան և անընդհատ ապահովումը կարևոր է ինչպես արդյունաբերական ներուժի պահպանման, այնպես էլ տնտեսական ակտիվության խթանման տեսանկյունից։
Հուլիսի 9-ին էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալը հայտնել էր, որ Արարատի ցեմենտի գործարանը վերսկսել է արտադրական գործընթացը։

Armenian Economy Minister Gevorg Papoyan has released a video from the Ararat Cement Plant, stating that the plant is operating at full capacity.
According to Armenpress, alongside the video, the minister wrote: "Ararat Cement is operating at full capacity".
The operations of the Ararat Cement Plant had been suspended since July 6 due to a criminal case involving the plant's owner, businessman, and president of the Prosperous Armenia party, Gagik Tsarukyan. On the same day, law enforcement conducted searches at Gagik Tsarukyan's residence and at his enterprises, including the Ararat Cement Plant.
Deputy Minister of Economy Edgar Zakaryan visited the Ararat Cement Plant and got acquainted with the organization of the production process. He was accompanied by the plant's general director.
According to a statement from the Ministry of Economy, Zakaryan expressed the ministry's readiness to assist in resolving any potential obstacles in the plant's production activities.
Referring to the restoration of the plant's operations, the deputy minister noted that ensuring a smooth and continuous production process is crucial for both maintaining industrial potential and stimulating economic activity.
On July 9, the deputy minister announced that the Ararat Cement Plant had resumed its production process.