Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տեսանյութ է հրապարակել Արարատի ցեմենտի գործարանից՝ նշելով, որ գործարանն աշխատում է ամբողջ հզորությամբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ տեսանյութին կից նախարարը գրել է. ««Արարատցեմենտ»-ն աշխատում է ամբողջ հզորությամբ»։
Արարատի ցեմենտի գործարանի աշխատանքները դադարեցվել էին հուլիսի 6-ից՝ գործարանի սեփականատեր, գործարար, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին առնչվող քրեական վարույթի շրջանակում։ Նույն օրը իրավապահները խուզարկություններ էին անցկացրել Գագիկ Ծառուկյանի առանձնատանը և նրան պատկանող ձեռնարկություններում, այդ թվում՝ Արարատի ցեմենտի գործարանում։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Էդգար Զաքարյանն այցելել էր Արարատի ցեմենտի գործարան և տեղում ծանոթացել արտադրական գործընթացի կազմակերպմանը։ Շրջայցի ընթացքում նրան ուղեկցել էր գործարանի գլխավոր տնօրենը։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ Զաքարյանը հայտնել էր նախարարության պատրաստակամությունը՝ աջակցելու գործարանի արտադրական գործունեության ընթացքում առաջացող հնարավոր խոչընդոտների լուծմանը։
Անդրադառնալով գործարանի աշխատանքի վերականգնման ընթացքին՝ նախարարի տեղակալը նշել էր, որ արտադրական գործընթացի անխափան և անընդհատ ապահովումը կարևոր է ինչպես արդյունաբերական ներուժի պահպանման, այնպես էլ տնտեսական ակտիվության խթանման տեսանկյունից։
Հուլիսի 9-ին էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալը հայտնել էր, որ Արարատի ցեմենտի գործարանը վերսկսել է արտադրական գործընթացը։

Завод цемента в Арарат работает на полную мощность
Министр экономики Армении Георгий Папоян опубликовал видео с завода цемента в Арарат, отметив, что завод работает на полную мощность.
По информации «Арменпресс», к видео министр добавил: «Завод «Араратцемент» работает на полную мощность».
Работа завода цемента в Арарат была приостановлена с 6 июля в рамках уголовного дела, связанного с владельцем завода, бизнесменом и президентом партии «Процветающая Армения» Гагиком Царукяном. В тот же день правоохранительные органы провели обыски в доме Гагика Царукяна и в принадлежащих ему предприятиях, включая завод цемента в Арарат.
Заместитель министра экономики Армении Эдгар Закарян посетил завод цемента в Арарат и ознакомился с организацией производственного процесса. Его сопровождал генеральный директор завода.
По сообщению министерства экономики Армении, Закарян сообщил о готовности министерства помочь в решении возможных препятствий в производственной деятельности завода.
Говоря о процессе восстановления работы завода, заместитель министра отметил, что бесперебойное и постоянное обеспечение производственного процесса важно как для сохранения промышленного потенциала, так и для стимулирования экономической активности.
9 июля заместитель министра экономики сообщил, что завод цемента в Арарат возобновил производственный процесс.