Արարատցեմենտում նշանակվել է պետական կառավարիչ
Երևան, 31 հուլիսի։ /ԱՌԿԱ/։ Հայաստանի տնտեսական նախարար Գևորգ Պապոյանը նշանակել է Դավիթ Գևորգյանին՝ ԶԱՕ «Արարատցեմենտ» ընկերության ղեկավար:
Նա պաշտոնը կստանձնի 2026 թվականի հուլիսի 31-ից, տեղեկացրել է Պապոյանը իր Facebook էջում:
Նախարարի հրամանից պարզվում է, որ նշանակման հիմքը Հայաստանի հակակոռուպցիոն դատարանի 2026 թվականի հուլիսի 15-ի որոշումն է, որը ընդունվել է հայցի ապահովման միջոցների կիրառման վերաբերյալ:
Նախկինում հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը, համաձայն որի՝ ենթադրյալ ապօրինի ծագման գույքի բռնագրավման գործի շրջանակներում ԶԱՕ «Արարատցեմենտ» ընկերության բաժնետոմսերի կառավարումը և պահպանությունը փոխանցվել է Հայաստանի Հանրապետությանը:
«Արարատցեմենտ» ընկերությունը Հայաստանի ամենամեծ ցեմենտ արտադրողներից մեկն է, որը կապված է Multi Group հոլդինգի սեփականատիրոջ բիզնես-ստրուկտուրաների հետ, որը ղեկավարում է «Ծաղկող Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը: Նա կալանքի տակ է գտնվում հուլիսի 7-ից, նրան մեղադրում են խոշոր չափերով մոլորեցման և փողերի լեգալիզացիայի, ինչպես նաև խոշոր չափերով հարկերի չվճարման և ապօրինի որսի մեջ: Պաշտպանությունը մերժում է մեղադրանքները, Ծառուկյանի մեղքը այս դեպքերում դատարանում չի հաստատվել:
«Արարատցեմենտի» աշխատանքը դադարեցվել է հուլիսի 6-ին՝ Գագիկ Ծառուկյանի դեմ քրեական գործի շրջանակներում հետաքննության գործողությունների պատճառով: Չորս օր տևած դադարից հետո ընկերությունը ստացել է արտադրությունը վերականգնելու թույլտվություն հուլիսի 9-ին, իսկ հուլիսի 10-ից վերադարձել է լիարժեք աշխատանքին:

На заводе «Араратцемент» назначен госуправляющий
Ереван, 31 июля. /АРКА/. Министр экономики Армении Геворг Папоян назначил Давида Геворгяна управляющим ЗАО «Араратцемент».
Он вступает в должность с 31 июля 2026 года, сообщил Папоян на своей странице в Facebook.
Как следует из приказа министра, основанием для назначения стало решение Антикоррупционного суда Армении от 15 июля 2026 года, принятое в рамках рассмотрения ходатайства о применении обеспечительных мер по иску.
Ранее Антикоррупционный суд удовлетворил ходатайство Генеральной прокуратуры, в соответствии с которым в рамках производства по делу о конфискации имущества предположительно незаконного происхождения управление и сохранность акций ЗАО «Араратцемент» были переданы Республике Армения.
ЗАО «Араратцемент» — один из крупнейших производителей цемента в Армении, предприятие связано с бизнес-структурами владельца холдинга Multi Group, лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна. Он находится под арестом с 7 июля; ему вменяют мошенничество в особо крупном размере и легализацию денежных средств; неуплату налогов в особо крупном размере; незаконную охоту. Защита отвергает обвинения, вина Царукяна по этим эпизодам судом не установлена.
Работа «Араратцемента» была приостановлена 6 июля после следственных действий в рамках уголовного дела против Гагика Царукяна. После четырехдневного простоя предприятие получило разрешение на возобновление производства 9 июля, а с 10 июля вернулось к работе в полном объеме.