Արարատցեմենտում նշանակվել է պետական կառավարիչ
Երևան, 31 հուլիսի։ /ԱՌԿԱ/։ Հայաստանի տնտեսական նախարար Գևորգ Պապոյանը նշանակել է Դավիթ Գևորգյանին՝ ԶԱՕ «Արարատցեմենտ» ընկերության ղեկավար:
Նա պաշտոնը կստանձնի 2026 թվականի հուլիսի 31-ից, տեղեկացրել է Պապոյանը իր Facebook էջում:
Նախարարի հրամանից պարզվում է, որ նշանակման հիմքը Հայաստանի հակակոռուպցիոն դատարանի 2026 թվականի հուլիսի 15-ի որոշումն է, որը ընդունվել է հայցի ապահովման միջոցների կիրառման վերաբերյալ:
Նախկինում հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը, համաձայն որի՝ ենթադրյալ ապօրինի ծագման գույքի բռնագրավման գործի շրջանակներում ԶԱՕ «Արարատցեմենտ» ընկերության բաժնետոմսերի կառավարումը և պահպանությունը փոխանցվել է Հայաստանի Հանրապետությանը:
«Արարատցեմենտ» ընկերությունը Հայաստանի ամենամեծ ցեմենտ արտադրողներից մեկն է, որը կապված է Multi Group հոլդինգի սեփականատիրոջ բիզնես-ստրուկտուրաների հետ, որը ղեկավարում է «Ծաղկող Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը: Նա կալանքի տակ է գտնվում հուլիսի 7-ից, նրան մեղադրում են խոշոր չափերով մոլորեցման և փողերի լեգալիզացիայի, ինչպես նաև խոշոր չափերով հարկերի չվճարման և ապօրինի որսի մեջ: Պաշտպանությունը մերժում է մեղադրանքները, Ծառուկյանի մեղքը այս դեպքերում դատարանում չի հաստատվել:
«Արարատցեմենտի» աշխատանքը դադարեցվել է հուլիսի 6-ին՝ Գագիկ Ծառուկյանի դեմ քրեական գործի շրջանակներում հետաքննության գործողությունների պատճառով: Չորս օր տևած դադարից հետո ընկերությունը ստացել է արտադրությունը վերականգնելու թույլտվություն հուլիսի 9-ին, իսկ հուլիսի 10-ից վերադարձել է լիարժեք աշխատանքին:

Yerevan, July 31. /ARKA/. The Minister of Economy of Armenia, Gevorg Papoyan, has appointed David Gevorgyan as the manager of Araratcement OJSC.
He will assume office on July 31, 2026, Papoyan announced on his Facebook page.
According to the minister's order, the basis for the appointment was the decision of the Anti-Corruption Court of Armenia dated July 15, 2026, made in the framework of the consideration of the application for the application of protective measures in the lawsuit.
Previously, the Anti-Corruption Court satisfied the petition of the Prosecutor General's Office, according to which, within the framework of the confiscation of property of allegedly illegal origin, the management and preservation of the shares of Araratcement OJSC were transferred to the Republic of Armenia.
Araratcement OJSC is one of the largest cement producers in Armenia, associated with the business structures of the owner of the Multi Group holding, the leader of the Prosperous Armenia party, Gagik Tsarukyan. He has been under arrest since July 7; he is accused of large-scale fraud and money laundering; large-scale tax evasion; and illegal hunting. The defense denies the charges, and Tsarukyan's guilt in these episodes has not been established by the court.
The operation of Araratcement was suspended on July 6 following investigative actions in the criminal case against Gagik Tsarukyan. After a four-day downtime, the company received permission to resume production on July 9, and returned to full operation on July 10.