Հայաստանի տնտեսության նախարարությունը ձեռնարկում է բոլոր անհրաժեշտ միջոցները "Արարատցեմենտ" ընկերության արդյունավետ, շարունակական և լիարժեք գործունեությունը ապահովելու համար: Այս մասին հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետության տնտեսության նախարար Գևորգ Պապոյանը, այցելելով заводը:
Նա հիշեցրել է, որ ընկերությունը փոխանցվել է Հայաստանի Հանրապետության տնտեսության նախարարության կառավարման տակ, և այս ամսվա ընթացքում կնշանակվի ժամանակավոր կառավարիչ: "Ես կոչ եմ անում ընկերության բոլոր աշխատակիցներին պատասխանատու և ազնիվ կատարել իրենց աշխատանքը: Заводը չպետք է դադարեցնի իր գործունեությունը, այլ պետք է ապահովի արտադրության բնականոն ընթացքը և բարձրացնի աշխատանքի արդյունավետությունը," - ասել է նախարարը:
Պապոյանը նաև շրջել է завода տարածքում, ծանոթացել արտադրական գործընթացին, առկա կարողություններին և ընթացիկ աշխատանքների վիճակին:
Նա նշել է, որ заводում աշխատում է մոտ 1000 աշխատակից, իսկ նրա նախագծային տարեկան հզորությունը կազմում է 1.2 միլիոն տոննա:
Նախարարը նաև հանձնարարել է ուսումնասիրել заводի խնդիրները և անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել դրանց լուծման համար:

Минэкономики предпримет все меры для обеспечения полноценной, бесперебойной и эффективной работы "Араратцемента"
Новости | 2026/07/24 12:00
Геворг Папоян заявил, что министерство предпримет все необходимые шаги
Министерство экономики Армении предпримет все необходимые меры для обеспечения полноценной, бесперебойной и эффективной работы "Араратцемента". Об этом заявил министр экономики Армении Геворг Папоян во время визита на завод.
Он напомнил, что предприятие передано в управление Министерству экономики Армении, и в июле будет назначен временный управляющий компании. "Я призываю всех сотрудников компании добросовестно и ответственно выполнять свою работу. Завод не должен прекращать свою деятельность, напротив, необходимо обеспечить нормальный ход производства и повысить эффективность работы," - сказал министр.
Папоян также ознакомился с производственным процессом, имеющимися мощностями и текущим состоянием работ на заводе, где работают около 1000 сотрудников, а проектная годовая мощность составляет 1.2 млн тонн.
Министр поручил провести всестороннее изучение проблем на предприятии для принятия необходимых мер по их решению.