«Արարատցեմենտ»-ը պետք է շարունակի անխափան աշխատանքը․ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարն այցելել է գործարան
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հուլիսի 23-ին այցելել է Արարատի ցեմենտի գործարան՝ տեղում ծանոթանալու արտադրական գործընթացի կազմակերպմանը։ Այցին մասնակցել են նաև Արարատի մարզպետ Սեդրակ Թևոնյանը, նախարարի տեղակալ Էդգար Զաքարյանը և Արարատ համայնքի ղեկավար Ասլան Ավետիսյանը։
Նախարարը շրջել է գործարանի տարածքով, ծանոթացել արտադրական գործընթացին, առկա հզորություններին և աշխատանքների ընթացքին։ Գործարանն ունի շուրջ 1000 աշխատակից, իսկ տարեկան դրվածքային հզորությունը կազմում է 1 մլն 200 հազար տոննա։
Շրջայցի ընթացքում Գևորգ Պապոյանը նշել է, որ Արարատի ցեմենտի գործարանը հանձնվել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կառավարմանը, և նախարարությունը ձեռնարկելու է անհրաժեշտ բոլոր քայլերը, որպեսզի գործարանն աշխատի ամբողջ հզորությամբ, անխափան և արդյունավետ։
Նախարարի խոսքով՝ հուլիս ամսվա ընթացքում, սահմանված կարգով, կնշանակվի ընկերության ժամանակավոր կառավարիչը։
«Մինչ այդ ընկերության բոլոր աշխատակիցներին հորդորում եմ բարեխղճորեն և պատասխանատվությամբ կատարել իրենց աշխատանքը։ Գործարանը չպետք է դադարեցնի իր գործունեությունը․ ընդհակառակը, անհրաժեշտ է ապահովել արտադրության բնականոն ընթացքն ու բարձրացնել աշխատանքի արդյունավետությունը»,- նշել է նախարարը։
Այցի ընթացքում նախարարը նաև ծանոթացել է գործարանի առջև ծառացած խնդիրներին և հանձնարարել դրանք համակողմանի ուսումնասիրել՝ դրանց լուծման ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկելու և արտադրության անխափան շարունակականությունն ապահովելու նպատակով։

The Armenian Economy Minister Gevorg Papoyan visited the Ararat Cement plant on July 23 to familiarize himself with the organization of the production process. The visit was also attended by Ararat Governor Sedrak Tevonyan, Deputy Minister Edgar Zakaryan, and the head of the Ararat community Aslan Avetisyan.
The minister toured the plant, getting acquainted with the production process, existing capacities, and the progress of work. The plant employs about 1,000 people, with an annual production capacity of 1.2 million tons.
During the visit, Gevorg Papoyan noted that the Ararat Cement plant has been handed over to the management of the Ministry of Economy, and the ministry will take all necessary steps to ensure the plant operates at full capacity, uninterruptedly and efficiently.
The minister stated that a temporary manager for the company will be appointed in July according to the established procedure.
“Until then, I urge all employees to perform their duties diligently and responsibly. The plant must not cease operations; on the contrary, it is necessary to ensure the normal course of production and increase work efficiency,” the minister emphasized.
During the visit, the minister also learned about the challenges facing the plant and instructed to study them comprehensively to take necessary measures to ensure uninterrupted production.