Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հուլիսի 23-ին այցելել է Արարատի ցեմենտի գործարան՝ տեղում ծանոթանալու արտադրական գործընթացի կազմակերպմանը։ Այցին մասնակցել են նաև Արարատի մարզպետ Սեդրակ Թևոնյանը, նախարարի տեղակալ Էդգար Զաքարյանը և Արարատ համայնքի ղեկավար Ասլան Ավետիսյանը։
Նախարարը շրջել է գործարանի տարածքով, ծանոթացել արտադրական գործընթացին, առկա հզորություններին և աշխատանքների ընթացքին։ Գործարանն ունի շուրջ 1000 աշխատակից, իսկ տարեկան դրվածքային հզորությունը կազմում է 1 մլն 200 հազար տոննա։
Շրջայցի ընթացքում Գևորգ Պապոյանը նշել է, որ Արարատի ցեմենտի գործարանը հանձնվել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կառավարմանը, և նախարարությունը ձեռնարկելու է անհրաժեշտ բոլոր քայլերը, որպեսզի գործարանն աշխատի ամբողջ հզորությամբ, անխափան և արդյունավետ։
Նախարարի խոսքով՝ հուլիս ամսվա ընթացքում, սահմանված կարգով, կնշանակվի ընկերության ժամանակավոր կառավարիչը։ «Մինչ այդ ընկերության բոլոր աշխատակիցներին հորդորում եմ բարեխղճորեն և պատասխանատվությամբ կատարել իրենց աշխատանքը։ Գործարանը չպետք է դադարեցնի իր գործունեությունը․ ընդհակառակը, անհրաժեշտ է ապահովել արտադրության բնականոն ընթացքն ու բարձրացնել աշխատանքի արդյունավետությունը»,- նշել է նախարարը։
Այցի ընթացքում նախարարը նաև ծանոթացել է գործարանի առջև ծառացած խնդիրներին և հանձնարարել դրանք համակողմանի ուսումնասիրել՝ դրանց լուծման ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկելու և արտադրության անխափան շարունակականությունն ապահովելու նպատակով։

News | 2026/08/01 04:01
The Minister of Economy of Armenia, Gevorg Papoyan, visited the Ararat Cement plant on July 23 to familiarize himself with the organization of the production process. The visit was also attended by the governor of Ararat region, Sedrak Tevonyan, Deputy Minister Edgar Zakaryan, and the head of the Ararat community, Aslan Avetisyan.
The minister toured the plant's territory, getting acquainted with the production process, existing capacities, and the progress of work. The plant employs around 1000 staff, with an annual production capacity of 1.2 million tons.
During the visit, Gevorg Papoyan noted that the Ararat Cement plant has been transferred to the management of the Ministry of Economy of Armenia, and the ministry will take all necessary steps to ensure that the plant operates at full capacity, uninterrupted and efficiently.
According to the minister, a temporary manager for the company will be appointed in accordance with established procedures during July. “Until then, I urge all employees of the company to perform their duties diligently and responsibly. The plant should not cease its operations; on the contrary, it is necessary to ensure the smooth flow of production and increase work efficiency,” the minister stated.
During the visit, the minister also familiarized himself with the challenges facing the plant and instructed to comprehensively study them, take necessary steps for their resolution, and ensure the uninterrupted continuity of production.