Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հուլիսի 23-ին այցելել է Արարատի ցեմենտի գործարան՝ տեղում ծանոթանալու արտադրական գործընթացի կազմակերպմանը։ Այցին մասնակցել են նաև Արարատի մարզպետ Սեդրակ Թևոնյանը, նախարարի տեղակալ Էդգար Զաքարյանը և Արարատ համայնքի ղեկավար Ասլան Ավետիսյանը։
Նախարարը շրջել է գործարանի տարածքով, ծանոթացել արտադրական գործընթացին, առկա հզորություններին և աշխատանքների ընթացքին։ Գործարանն ունի շուրջ 1000 աշխատակից, իսկ տարեկան դրվածքային հզորությունը կազմում է 1 մլն 200 հազար տոննա։
Շրջայցի ընթացքում Գևորգ Պապոյանը նշել է, որ Արարատի ցեմենտի գործարանը հանձնվել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կառավարմանը, և նախարարությունը ձեռնարկելու է անհրաժեշտ բոլոր քայլերը, որպեսզի գործարանն աշխատի ամբողջ հզորությամբ, անխափան և արդյունավետ։
Նախարարի խոսքով՝ հուլիս ամսվա ընթացքում, սահմանված կարգով, կնշանակվի ընկերության ժամանակավոր կառավարիչը։ «Մինչ այդ ընկերության բոլոր աշխատակիցներին հորդորում եմ բարեխղճորեն և պատասխանատվությամբ կատարել իրենց աշխատանքը։ Գործարանը չպետք է դադարեցնի իր գործունեությունը․ ընդհակառակը, անհրաժեշտ է ապահովել արտադրության բնականոն ընթացքն ու բարձրացնել աշխատանքի արդյունավետությունը»,- նշել է նախարարը։
Այցի ընթացքում նախարարը նաև ծանոթացել է գործարանի առջև ծառացած խնդիրներին և հանձնարարել դրանք համակողմանի ուսումնասիրել՝ դրանց լուծման ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկելու և արտադրության անխափան շարունակականությունն ապահովելու նպատակով։

Министр экономики Армении Георгий Папоян 23 июля посетил завод «Араратцемент», чтобы ознакомиться с организацией производственного процесса. В визите также участвовали губернатор Араратской области Седрак Тевонян, заместитель министра Эдгар Закарян и глава Араратского сообщества Аслан Аветисян.
Министр обошел территорию завода, ознакомился с производственным процессом, имеющимися мощностями и ходом работ. На заводе работает около 1000 сотрудников, а годовая проектная мощность составляет 1 млн 200 тыс. тонн.
В ходе визита Георгий Папоян отметил, что завод «Араратцемент» передан в управление Министерства экономики Армении, и министерство предпримет все необходимые шаги для того, чтобы завод работал на полную мощность, бесперебойно и эффективно.
По словам министра, в течение июля будет назначен временный управляющий компании в установленном порядке. «До этого я призываю всех сотрудников компании добросовестно и ответственно выполнять свою работу. Завод не должен прекращать свою деятельность; наоборот, необходимо обеспечить нормальный ход производства и повысить эффективность работы», - отметил министр.
Во время визита министр также ознакомился с проблемами, с которыми сталкивается завод, и поручил всесторонне изучить их, предпринять необходимые шаги для их решения и обеспечить бесперебойное продолжение производства.