Կալանավորված գործարար Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Արարատցեմենտ» ընկերությունը Հակակոռուպցիոն դատարանի որոշմամբ հանձնվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարմանն ու պահպանմանը: Գլխավոր դատախազության միջնորդությունը բավարարվել:
Դատախազության փոխանցմամբ՝ որոշումն ընդունվել է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործի շրջանակում, որը հարուցվել է Գագիկ Ծառուկյանի և նրան փոխկապակցված անձանց դեմ:
Նույն հայցով դատախազությունը պահանջում է հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
- 75 անշարժ գույք,
- 42 տրանսպորտային միջոց,
- 38 ընկերություններում մասնակցություն,
- Շուրջ 106 միլիարդ դրամի ապօրինի ծագում ունեցող գույք և միջոցներ:
Նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր Արարատի ցեմենտի գործարանը պետականացնելու մտադրության մասին: Հուլիսի 9-ին արդեն հայտնեց, թե այնտեղ ժամանակավոր կառավարիչ են նշանակելու, ի՞նչ ընթացակարգով ու իրավական հիմքերով, ո՞ւմ և ի՞նչ ժամկետներում կնշանակեն, Փաշինյանը չի հստակեցրել:
Անցած երկուշաբթի Ծառուկյանի ձերբակալությանը զուգահեռ իրավապահները մտան նաև գործարարի ընտանիքին պատկանող տասնյակ ընկերություններ, որոնք Հայաստանի ամենաշատ հարկերը վճարողների ցանկերում են, կապարակնքեցին:

The cement company Gagik Tsarukyan belongs to has been transferred to the management and custody of the Republic of Armenia by the decision of the Anti-Corruption Court. The General Prosecutor's request was granted:
According to the Prosecutor's Office, the decision was made within the framework of a case for the confiscation of property of illegal origin, which was initiated against Gagik Tsarukyan and related persons:
In the same lawsuit, the Prosecutor's Office demands the confiscation in favor of the Republic of Armenia of:
- 75 real estate properties,
- 42 vehicles,
- shares in 38 companies,
- about 106 billion drams of illegally obtained property and funds:
During the pre-election campaign, Prime Minister Nikol Pashinyan announced the intention to nationalize the Ararat Cement plant. On July 9, he already stated that a temporary manager would be appointed there, but did not clarify the procedures and legal grounds for whom and within what timeframes they would be appointed:
On the past Monday in parallel with Tsarukyan's arrest law enforcement also entered dozens of companies belonging to the businessman’s family, which are among the largest taxpayers in Armenia, and seized them: