Կալանավորված գործարար Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Արարատցեմենտ» ընկերությունը Հակակոռուպցիոն դատարանի որոշմամբ հանձնվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարմանն ու պահպանմանը: Գլխավոր դատախազության միջնորդությունը բավարարվել:
Դատախազության փոխանցմամբ՝ որոշումն ընդունվել է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործի շրջանակում, որը հարուցվել է Գագիկ Ծառուկյանի և նրան փոխկապակցված անձանց դեմ:
Նույն հայցով դատախազությունը պահանջում է հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
- 75 անշարժ գույք,
- 42 տրանսպորտային միջոց,
- 38 ընկերություններում մասնակցություն,
- Շուրջ 106 միլիարդ դրամի ապօրինի ծագում ունեցող գույք և միջոցներ:
Նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր Արարատի ցեմենտի գործարանը պետականացնելու մտադրության մասին: Հուլիսի 9-ին արդեն հայտնեց, թե այնտեղ ժամանակավոր կառավարիչ են նշանակելու, ի՞նչ ընթացակարգով ու իրավական հիմքերով, ո՞ւմ և ի՞նչ ժամկետներում կնշանակեն, Փաշինյանը չի հստակեցրել:
Անցած երկուշաբթի Ծառուկյանի ձերբակալությանը զուգահեռ իրավապահները մտան նաև գործարարի ընտանիքին պատկանող տասնյակ ընկերություններ, որոնք Հայաստանի ամենաշատ հարկերը վճարողների ցանկերում են, կապարակնքեցին:

Калмированный бизнесмен Гагик Царукян принадлежащая компания «Араратцемент» передана в управление и охрану Республики Армения по решению Антикоррупционного суда. Ходатайство Генеральной прокуратуры было удовлетворено:
По информации прокуратуры, решение принято в рамках дела о конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение, возбужденного против Гагика Царукяна и связанных с ним лиц:
В том же иске прокуратура требует в пользу Республики Армения конфисковать:
- 75 объектов недвижимости,
- 42 транспортных средства,
- участие в 38 компаниях,
- около 106 миллиардов драмов незаконного происхождения имущества и средств:
Во время предвыборной кампании премьер-министр Никол Пашинян заявил о намерении национализировать завод «Араратцемент». 9 июля он уже сообщил, что там будет назначен временный управляющий, однако не уточнил, каким образом и на каких правовых основаниях, кого и в какие сроки назначат:
В понедельник в связи с арестом Царукяна правоохранительные органы также вошли в десятки компаний, принадлежащих семье бизнесмена, которые входят в список крупнейших налогоплательщиков Армении, и наложили на них арест: