«Արարատցեմենտ»-ը հանձնվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարմանն ու պահպանմանը
Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարույթի շրջանակում, Գլխավոր դատախազության միջնորդության հիման վրա, «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերությունը Հակակոռուպցիոն դատարանի որոշմամբ հանձնվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարմանն ու պահպանմանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Գլխավոր դատախազությունից՝ հիշեցնելով, որ 2023 թվականի հոկտեմբերի 9-ին Գլխավոր դատախազությունը հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան ընդդեմ Գագիկ Կոլյայի Ծառուկյանի և նրան փոխկապակցված անձանց՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման պահանջի մասին:
Հայցադիմումով, որպես ապօրինի ծագում ունեցող գույք, ի թիվս այլնի, պահանջվում էր հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության բաժնետոմսերը:
Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործի շրջանակում, 2026 թվականի հուլիսի 13-ին Գլխավոր դատախազության կողմից Հակակոռուպցիոն դատարան է ներկայացվել հայցի ապահովման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություն՝ «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության բաժնետոմսերի կառավարումն ու պահպանումը Հայաստանի Հանրապետությանը հանձնելու վերաբերյալ:
Դատարանի՝ 2026 թվականի հուլիսի 15-ի որոշմամբ, ներկայացված միջնորդությունը բավարարվել է. «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության բաժնետոմսերի կառավարումը ու պահպանումը հանձնվել է Հայաստանի Հանրապետությանը:
Բացի այդ, հայցադիմումով պահանջվում է Գագիկ Կոլյայի Ծառուկյանից բռնագանձել՝
• 75 անշարժ գույք և 10 գույքի շուկայական արժեք, որոնցից 57-ը գտնվում են Երևան քաղաքում.
• 42 տրանսպորտային միջոց.
• 38 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն, որոնց թվում են՝ «Մուլտի Գրուպ Կոնցեռն» ՍՊԸ-ն, «Մուլտի Ավտոտրանս» ՍՊԸ-ն, «Օնիրա քլաբ» ՍՊԸ-ն և այլ իրավաբանական անձինք.
• 105 միլիարդ 865 միլիոն 865 հազար դրամ, որը ներառում է ապօրինի եկամտի մնացորդը և ծախսը, ինչպես նաև տրված փոխառությունները, զիջված պահանջի իրավունքը և 5 տրանսպորտային միջոցի շուկայական արժեք:

Ararat Cement Transferred to the Management and Protection of the Republic of Armenia
In the framework of the confiscation proceedings of illegally obtained property, based on the motion of the Prosecutor General's Office, the company "Ararat Cement" has been transferred to the management and protection of the Republic of Armenia by the decision of the Anti-Corruption Court:
According to Armenpress, this was reported by the Prosecutor General's Office, reminding that on October 9, 2023, the Prosecutor General's Office filed a lawsuit in the Anti-Corruption Court against Gagik Kolyay Tsarukyan and related persons for the confiscation of illegally obtained property:
In the lawsuit, among other things, it was required to confiscate the shares of "Ararat Cement" in favor of the Republic of Armenia as illegally obtained property:
Within the framework of the confiscation proceedings of illegally obtained property, on July 13, 2026, the Prosecutor General's Office submitted a motion to the Anti-Corruption Court for the application of protective measures regarding the management and protection of the shares of "Ararat Cement" in favor of the Republic of Armenia:
By the court's decision on July 15, 2026, the submitted motion was granted: the management and protection of the shares of "Ararat Cement" has been transferred to the Republic of Armenia:
In addition, the lawsuit also requires the confiscation from Gagik Kolyay Tsarukyan:
• 75 real estate properties and 10 properties with market value, of which 57 are located in Yerevan.
• 42 vehicles.
• Participation in 38 legal entities, including "Multi Group Concern" LLC, "Multi Avtotrans" LLC, "Onira Club" LLC, and other legal entities.
• 105 billion 865 million 865 thousand drams, which includes the remaining and expenses of illegal income, as well as issued loans, assigned rights, and the market value of 5 vehicles.