«Արարատցեմենտ»-ը հանձնվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարմանն ու պահպանմանը
Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարույթի շրջանակում, Գլխավոր դատախազության միջնորդության հիման վրա, «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերությունը Հակակոռուպցիոն դատարանի որոշմամբ հանձնվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարմանն ու պահպանմանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Գլխավոր դատախազությունից՝ հիշեցնելով, որ 2023 թվականի հոկտեմբերի 9-ին Գլխավոր դատախազությունը հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան ընդդեմ Գագիկ Կոլյայի Ծառուկյանի և նրան փոխկապակցված անձանց՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման պահանջի մասին:
Հայցադիմումով, որպես ապօրինի ծագում ունեցող գույք, ի թիվս այլնի, պահանջվում էր հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության բաժնետոմսերը:
Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործի շրջանակում, 2026 թվականի հուլիսի 13-ին Գլխավոր դատախազության կողմից Հակակոռուպցիոն դատարան է ներկայացվել հայցի ապահովման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություն՝ «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության բաժնետոմսերի կառավարումն ու պահպանումը Հայաստանի Հանրապետությանը հանձնելու վերաբերյալ:
Դատարանի՝ 2026 թվականի հուլիսի 15-ի որոշմամբ, ներկայացված միջնորդությունը բավարարվել է. «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության բաժնետոմսերի կառավարումը ու պահպանումը հանձնվել է Հայաստանի Հանրապետությանը:
Բացի այդ, հայցադիմումով պահանջվում է Գագիկ Կոլյայի Ծառուկյանից բռնագանձել՝
• 75 անշարժ գույք և 10 գույքի շուկայական արժեք, որոնցից 57-ը գտնվում են Երևան քաղաքում.
• 42 տրանսպորտային միջոց.
• 38 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն, որոնց թվում են՝ «Մուլտի Գրուպ Կոնցեռն» ՍՊԸ-ն, «Մուլտի Ավտոտրանս» ՍՊԸ-ն, «Օնիրա քլաբ» ՍՊԸ-ն և այլ իրավաբանական անձինք.
• 105 միլիարդ 865 միլիոն 865 հազար դրամ, որը ներառում է ապօրինի եկամտի մնացորդը և ծախսը, ինչպես նաև տրված փոխառությունները, զիջված պահանջի իրավունքը և 5 տրանսպորտային միջոցի շուկայական արժեք:

«Араратцемент» передан в управление и охрану Республики Армения
В рамках процедуры конфискации имущества незаконного происхождения, по ходатайству Генеральной прокуратуры, компания «Араратцемент» была передана в управление и охрану Республики Армения по решению Антикоррупционного суда:
По информации «Арменпресс», об этом сообщили в Генеральной прокуратуре, напомнив, что 9 октября 2023 года Генеральная прокуратура подала иск в Антикоррупционный суд против Гагика Коляна Царукяна и связанных с ним лиц о конфискации имущества незаконного происхождения:
В иске, как имущество незаконного происхождения, среди прочего, требовалось конфисковать акции компании «Араратцемент» в пользу Республики Армения:
В рамках дела о конфискации имущества незаконного происхождения, 13 июля 2026 года Генеральная прокуратура подала в Антикоррупционный суд ходатайство о применении обеспечительных мер, касающихся управления и охраны акций компании «Араратцемент» в пользу Республики Армения:
По решению суда от 15 июля 2026 года, поданное ходатайство было удовлетворено: управление и охрана акций компании «Араратцемент» были переданы Республике Армения:
Кроме того, в иске также требовалось конфисковать у Гагика Коляна Царукяна:
• 75 объектов недвижимости и 10 объектов с рыночной стоимостью, из которых 57 находятся в городе Ереван.
• 42 транспортных средства.
• Участие в 38 юридических лицах, среди которых «Мульти Групп Концерн» ООО, «Мульти Автотранс» ООО, «Онира клуб» ООО и другие юридические лица.
• 105 миллиардов 865 миллионов 865 тысяч драмов, которые включают остатки и расходы незаконного дохода, а также выданные кредиты, уступленное право требования и рыночную стоимость 5 транспортных средств.