Առանց արդարության խաղաղություն չկա․ ԵՄ-ն պետք է օգտագործի իր քաղաքական ազդեցությունը
«Առանց արդարության խաղաղություն չկա․ ԵՄ-ն պետք է օգտագործի իր քաղաքական ազդեցությունը»․ Սիրանուշ Սահակյան
Բրյուսելում, Եվրոպական խորհրդարանում տեղի ունեցած քննարկման ընթացքում, ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների շահերի պաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը նշել է, որ Ադրբեջանը չի ապահովում վստահորդների հետ գաղտնի հանդիպումների իրավունքը, ինչը միջազգային պարտավորություն է: Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանում պահվում են 20 հայ պատանդներ, որոնցից 8-ը Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչներն են:
«Նրանք պարզապես կալանավորված անձինք չեն, այլ օգտագործվում են որպես գործիք՝ Հայաստանի հետ հարաբերություններում»,- ասել է Սահակյանը:
Նա նաև նշել է, որ ԵՄ-ն պետք է պահանջի հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակումը, քանի որ առանց արդարության հաստատման խաղաղություն լինել չի կարող:

News | 2026/07/15 00:03
During a discussion held in the European Parliament in Brussels, Siranush Sahakyan, the representative for Armenian prisoners' interests at the ECHR, stated that Azerbaijan does not ensure the right to confidential meetings with clients, which is an international obligation. She emphasized that there are 20 Armenian captives held in Azerbaijan, 8 of whom are representatives of the Artsakh military-political leadership.
"They are not just detainees, but are effectively used as tools in relations with Armenia," Sahakyan said.
She also noted that the EU must demand the immediate release of Armenian prisoners of war, as there can be no peace without the establishment of justice.