Առանց արդարության խաղաղություն չկա․ ԵՄ-ն պետք է օգտագործի իր քաղաքական ազդեցությունը
«Առանց արդարության խաղաղություն չկա․ ԵՄ-ն պետք է օգտագործի իր քաղաքական ազդեցությունը»․ Սիրանուշ Սահակյան
Բրյուսելում, Եվրոպական խորհրդարանում տեղի ունեցած քննարկման ընթացքում, ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների շահերի պաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը նշել է, որ Ադրբեջանը չի ապահովում վստահորդների հետ գաղտնի հանդիպումների իրավունքը, ինչը միջազգային պարտավորություն է: Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանում պահվում են 20 հայ պատանդներ, որոնցից 8-ը Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչներն են:
«Նրանք պարզապես կալանավորված անձինք չեն, այլ օգտագործվում են որպես գործիք՝ Հայաստանի հետ հարաբերություններում»,- ասել է Սահակյանը:
Նա նաև նշել է, որ ԵՄ-ն պետք է պահանջի հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակումը, քանի որ առանց արդարության հաստատման խաղաղություն լինել չի կարող:

Новости | 2026/07/15 00:03
На заседании Европейского парламента в Брюсселе защитник интересов армянских военнопленных в ЕСПЧ Сираноуш Сахакян отметила, что Азербайджан не обеспечивает право на конфиденциальные встречи с доверителями, что является международной обязанностью. Она подчеркнула, что в Азербайджане содержатся 20 армянских заложников, из которых 8 являются представителями военно-политического руководства Арцаха.
«Они не просто задержанные лица, а используются как инструмент в отношениях с Арменией», - сказала Сахакян.
Она также отметила, что ЕС должен потребовать немедленного освобождения армянских военнопленных, так как без установления справедливости мир быть не может.