Ամերիկյան Apple կորպորացիան կրկին դարձել է շուկայական կապիտալացումով աշխարհի ամենախոշոր ընկերությունը՝ առաջ անցնելով Nvidia-ից։ Այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը՝ վկայակոչելով սակարկությունների տվյալները։
Երևանի ժամանակով ժամը 00:32-ի տվյալներով՝ Nasdaq բորսայում Apple-ի բաժնետոմսերն աճել են 1,17%-ով՝ մեկ բաժնետոմսի դիմաց մինչև 336,91 դոլար։ Միևնույն ժամանակ, Nvidia-ի բաժնետոմսերը նվազել են 4,99%-ով և վաճառվել 196,51 դոլարի մակարդակում։ Apple-ի շուկայական կապիտալացումը կազմել է 4,95 տրիլիոն դոլար, իսկ Nvidia-ինը՝ 4,76 տրիլիոն դոլար։
Առաջատարների հնգյակում են նաև Google-ը կառավարող Alphabet-ը (4 տրիլիոն դոլար), Microsoft-ը (2,89 տրիլիոն դոլար) և Amazon-ը (2,49 տրիլիոն դոլար)։ Հուլիսի 17-ին նույնպես Apple գերազանցել էր Nvidia-ին շուկայական կապիտալացումով, բայց ընկերության առաջատարությունը տևել է մեկ օրվանից պակաս։
Ըստ Bloomberg-ի տեղեկատվության՝ այն ժամանակ շուկայական կապիտալացումով Apple-ի առաջին տեղ բարձրանալը պայմանավորված էր տեխնոլոգիական հատվածից ներդրումների արտահոսքով, մասնավորապես՝ Nvidia-ի գնանշումների նվազմամբ:

Apple Becomes the Most Expensive Company in the World Again
The American corporation Apple has once again become the largest company in the world by market capitalization, surpassing Nvidia. This was reported by TASS, citing trading data.
As of 00:32 Yerevan time, Apple shares on the Nasdaq stock exchange rose by 1.17%, reaching $336.91 per share. At the same time, Nvidia shares fell by 4.99%, selling at $196.51. Apple's market capitalization reached $4.95 trillion, while Nvidia's was $4.76 trillion.
Also in the top five are Alphabet (controlling Google) at $4 trillion, Microsoft at $2.89 trillion, and Amazon at $2.49 trillion. On July 17, Apple also surpassed Nvidia in market capitalization, but the company's leadership lasted less than a day.
According to Bloomberg, Apple's rise to the top of the market capitalization was due to an outflow of investments from the tech sector, particularly the decline in Nvidia's quotes.