Apple ընկերությունը քննարկում է նոր խելացի ակնոցների ստեղծման հնարավորությունը, որոնք չեն ունենա տեսախցիկ՝ օգտատերերի գաղտնիության հետ կապված մտահոգությունների պատճառով,- հայտնում է Bloomberg-ը։
Ըստ աղբյուրի՝ Apple-ը մշակում է խելացի ակնոցների մի քանի տարբերակ։ Դրանցից մեկում տեսախցիկը կարող է օգտագործվել միայն տվյալների հավաքագրման և արհեստական բանականության գործիքների աշխատանքի համար, սակայն լուսանկարահանման և տեսանկարահանման գործառույթներ չեն լինի։ Մյուս տարբերակը նախատեսում է ակնոցների թողարկում՝ ամբողջությամբ առանց տեսախցիկի։ Միևնույն ժամանակ, սարքերը կպահպանեն զանգեր կատարելու և աուդիո լսելու հնարավորությունները։
Սպասվում է, որ ընկերությունը խելացի ակնոցները կներկայացնի 2027 թվականի հունիսին՝ Համաշխարհային ծրագրավորողների համաժողովի (WWDC) շրջանակում։ Սերիական արտադրությունը նախատեսվում է սկսել նույն տարվա վերջին։

News | 2026/08/02 05:01
Apple is considering the possibility of creating new smart glasses that will not have a camera due to concerns about user privacy, Bloomberg reports.
According to the source, Apple is developing several versions of smart glasses. One version may use a camera only for data collection and the operation of artificial intelligence tools, but will not have photography and video recording functions. The other option involves the release of glasses completely without a camera. At the same time, the devices will retain the ability to make calls and listen to audio.
The company is expected to present the smart glasses in June 2027 at the Worldwide Developers Conference (WWDC). Mass production is planned to start at the end of the same year.